ČR zaostřuje na polovodičový průmysl
V Brně začalo v říjnu oficiálně fungovat centrum pro návrh moderních pokročilých čipů (ACDRC), které díky investicím tchajwanské vlády rozjely VUT, Masarykova univerzita a ČVUT.
Tchaj-wan v Česku financuje tři nová čipová centra: Na ČVUT vzniklo jeho první polovodičové školicí centrum v Evropě, které má ročně vzdělat až stovku odborníků, Karlova univerzita řeší odolnost polovodičových dodavatelských řetězců, a posledním v čipové mozaice je návrhářské centrum VUT v Brně.
Tchaj-wan zvolil ČR jako základnu pro partnery výrobce čipů TSMC, pro stavbu jeho továrny v Drážďanech, kterou TSMC jako 70% vlastník konsorcia ESMC vybuduje společně s německými podniky Infineon a Bosch a nizozemským NXP Semiconductors. Projekt za 10 mld. eur je zaměřen na primární výrobu pro potřeby evropského průmyslu.
Do ČR už míří první tchajwanské polovodičové firmy, které zde plánují rozjet výzkum, vývoj i své byznysové projekty v Evropě. Jedním z faktorů, proč může být pro čipový průmysl Česko atraktivní lokalitou, je záměr americké firmy Onsemi na rozšíření její továrny v Rožnově pod Radhoštěm – do zavedení produkce čipů na bázi polovodičů karbidu křemíku.
Foto: TSMC