rossleor asseco murr

Na scénu vstupuje Bluetooth 6.0

Budoucí chytré přívěsky budou ještě přesnější – díky BT6. A nejen to, novinek, které přinese nejnovější verze populární bezdrátové technologie, jejíž specifikace nyní zveřejnila organizace Bluetooth Special Interest Group (SIG), zodpovědná za její standardizaci, je mnohem více.

 

Poslední modernizace technologie Bluetooth, tj. přechod na verzi 5.0, jež významně zvýšila dosah i datovou kapacitu, proběhla před 8 lety v roce 2016. Technologie od té doby prošla několika vývojovými upgrady, aktuálně nejmodernější verze je 5.4, přestože někteří výrobci stále preferují předchozí Bluetooth 5.3.
Na počátku září představila skupina zodpovědná za vývoj stejnojmenného standardu pro bezdrátový přenos dat novou generaci Bluethooth s pořadovým číslem šest, která přináší oproti předchozím opět řadu významných vylepšení.

Přesnost lokalizace na centimetry
Tou hlavní je asi právě výrazné zvýšení přesnosti lokalizace hledaných zařízení. Na rozdíl od první původní verze BT 1.0 z roku 1999 ji ta nejnovější s označením 6.0 a schopností zobrazovat vzdálenost zvládne s přesností na centimetry. K tomu využívá Bluetooth Channel Sounding – technologii fázového měření vzdálenosti, jež vysílá rádiové signály mezi dvěma zařízeními na různých frekvencích. To umožní přesný výpočet vzdálenosti mezi nimi. Toho budou moci využívat lokátory, přívěsky a podobné produkty, jež nyní používají buď starší Bluetooth standardy (5.3 a 5.4), nebo (u dražších produktů) širokopásmový standard ultra-wide band (UWB). Oba standardy budou asi ještě nějaký čas koexistovat – Bluetooth totiž umí ukázat vzdálenost hledaného zařízení, ale ne směr, kde se nachází, což ale při „centimetrové“ geolokaci nemusí představovat zásadní problém.
Channel Sounding přináší i robustní vrstvu zabezpečení pro digitální klíče, např. při odemykání dveří domu, auta či hotelového pokoje, popř. při zpřístupnění zabezpečených prostor, aby je mohli provádět jen oprávnění uživatelé a bránit tak útokům známým jako MITM (man-in-the-middle). Channel Sounding má také vylepšit uživatelský komfort při používání bezdrátového příslušenství, jako jsou myši, klávesnice nebo ovladače tím, že se budou automaticky přepínat mezi aktivním/neaktivním režimem na základě vzdálenosti od smartphonu, tabletu či notebooku.
Řadu novinek a změn zaznamenala práce s pakety a protokoly, což mj. znamená, že Bluetooth 6.0 by měl přinést zrychlení při připojování, práci s daty a komunikaci mezi zařízeními. Také snížení latence, tedy přenosového zpoždění, rychlejší bude i párování nebo propojování, což slibuje plynulejší a spolehlivější přenos dat.

Menší energetická náročnost
Tomu napomůže technologie ISOAL (Isochronous Adaptation Layer) umožňující minimalizovat latenci přenosů a zvýšit jejich stabilitu tím, že odešle velké datové soubory v malých paketech a posléze data korektně zrekonstruuje. Nová verze Bluetooth má být i méně energeticky náročná, Bluetooth LE (Low Energy) bude mít v rámci Bluetooth 6.0 vyšší efektivitu skenování.
Novinek Bluetooth 6.0 je ale mnohem více. Nový standard např. umí filtrovat reklamy na základě rozhodnutí nebo spolehlivěji skenovat okolní zařízení. Podstatné je, že technologie je zpětně kompatibilní, tzn., že umožňuje využívat i starší standardy, i když pro plnohodnotné využití nových funkcí Bluetooth 6.0 bude zapotřebí upgrade stávajících periferií.
I když Bluetooth 6.0 ještě žádné zařízení nepodporuje, díky oficiálnímu zveřejnění kompletní specifikace technologie však výrobci už mohou nový standard zakomponovat do svých produktů. Kdy se Bluetooth 6.0 dostane do prvních zařízení, záleží na rychlosti implementace výrobců čipových sad. Teoreticky se můžeme dočkat ještě letos, i když asi stěží lze očekávat, že by se nějaké zařízení s podporou Bluetooth 6.0 objevilo už na vánočním trhu, takže spíše si počkáme až na konec roku příštího, případně rok 2026.

Josef Vališka
Foto: Shutterstock

 
Publikováno: 16. 12. 2024 | Počet zobrazení: 12 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 1
Zaujal Vás tento článek?
Ano