rossleor asseco murr

Tři partneři opět společně v Plzni

Na technologickém semináři Stroje/nástroje/příprava NC programů – v souladu pro Vás, pořádaném druhý listopadový týden firmami Misan, Hofmeister a technology-support, v prostorách společnosti Hofmeister, se v průběhu dvoudenní akce sešla téměř stovka lidí z řad strojírenských firem.

 

Kromě přednášek a prezentací připravili organizátoři rovněž ukázky praktického obrábění, zaměřené zejména na obrábění s robotickou podporou. V úvodní části společného semináře seznámil účastníky Petr Vrba, obchodní ředitel firmy Hofmeister, s novinkou v nabídkovém portfoliu – magnetickými upínacími systémy MagCentrum, která je výrobcem magnetických systémů pro manipulaci a upínání.  Představil také možnosti a výhody oboustranných obdélníkových desek řad MagGrind a MagTurn a frézovací řady MagMill. Dále pak jejich kruhové varianty a další systémy, mezi něž patří magnetické palety, sinusové stoly pro broušení, laminární pólové desky, magnety pro elektroerozivní obrábění (EDM) apod.
V druhé části přednášky představil Petr Růžička, jednatel firmy Koran, výrobní program se zaměřením na upínací kleštiny a pneumatická sklíčidla. Podrobně se věnoval přesnosti výroby rotačních dílů a jejich následné kontroly. K tomu patřilo i vysvětlení významu odpovídajícího vybavení, které umožňuje měřit tyto mikroskopické formáty, což je hlavní problém takovéto výroby s extrémní přesností. I nový moderní přístroj Zeiss, který firma Koran používá, má toleranci ± dva mikrony, takže výrobu v těchto řádech lze realizovat, ale složité je prokázat stabilitu procesu, zákazníky nezřídka poptávanou, ačkoli pro ně při takovéto úrovni preciznosti v podstatě nemá význam.
Jednatel firmy Misan Ondřej Svoboda nabídl ve své prezentaci kromě informací o novinách japonských výrobců obráběcích strojů Okuma a Brother a systémů pro aditivní výrobu firmy Concept Laser (nyní součásti koncernu GE), jež Misan na českém trhu zastupuje, pohled na současnou situaci a výhled dalšího vývoje v ekonomice i strojírenském sektoru. Přesněji řečeno, výrobě obráběcích strojů v Evropě.
Poukázal, že z pohledu perspektivy jejich dodávek a stavu průmyslu je na tom ČR v podstatě lépe než státy západní Evropy, nicméně cenou práce už naopak nepatří k nejlevnějším, což znamená přizpůsobit se nové situaci, kdy vývoj trhu obráběcích strojů značně kolísá. Po zotavení z covidového dopadu se poslední rok trend opět posouvá k sestupné části křivky – podle údajů SST dochází k poklesu dovozu strojů do Čech, exportní křivka pokračovala ve 3. čtvrtletí v mírném vzestupu.
Dopolední prezentační část završil Vlastimil Staněk z firmy technology-support s přednáškou zaměřenou na různé aspekty CAM systému a programování pro CNC stroje včetně nástupu AI do softwaru této kategorie a podpory, kterou programátorům nabízí. Ta se zatím uplatňuje hlavně v nápovědě a různých průvodcích nastavení a ovládání obráběcích strojů, kde může usnadnit a zrychlit práci obsluhy. Nicméně sám přiznává, že je k širokému nasazení AI v blízké budoucnosti v takovýchto aplikacích, které by plnohodnotně zastoupilo zkušené programátory, zatím poměrně skeptický.
Po přednáškových blocích následovala v odpolední sekci praktická ukázková část na šesti pracovištích s různými aplikacemi. Zahrnovala konkrétně stroje Okuma LB 3000, Okuma Multus B200II (W-750), Okuma MU-4000V-L , Brother Speedio M200Xd1 s automatizací Halter včetně ukázek 5osého obrábění s robotickou podporou a obsluhou strojů, aditivní výrobu a využití upínacích systémů německé firmy Kosmek, kterou Hofmeister na českém trhu rovněž zastupuje, a CAD/CAM řešení firmy GibbsCAM. Kromě toho doplnily program i diskuse u stánků partnerských firem: OSG, Tungaloy, Kennametal, MAG Centrum a Koran

Josef Vališka
Foto: David Kostolník

 
Publikováno: 16. 12. 2024 | Počet zobrazení: 11 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 1
Zaujal Vás tento článek?
Ano