JIMTOF 2024 zaznamenal rekordní ročník
Druhý listopadový týden proběhl v Tokiu 32. Japonský mezinárodní veletrh obráběcích strojů a nástrojů JIMTOF 2024. Ústředním tématem reprezentativní přehlídky špičkové strojírenské techniky bylo motto: Technologie předané budoucnosti nabízejí neomezené množství možností.
Veletrh přilákal rekordní počty vystavovatelů i návštěvníků. Na 1262 vystavovatelů z 19 zemí a regionů celého světa obsadilo plochu 118 540 m2. Neméně impozantní byla i vysoká návštěvnost, která letos atakovala 130tisícovou hranici. Pro ně byl připraven i bohatý doprovodný program a souběžné akce, jako např. Aditivní výrobní zóna, která zahrnovala na dvě stovky (192) stánků včetně speciálního sálu, kde probíhaly semináře odborníků z oblasti AM a japonských organizací souvisejících s aditivní výrobou.
Oproti poslednímu ročníku přibylo několik novinek, např. Akademický prostor, kde mohli studenti zájmem o průmysl obráběcích strojů komunikovat přímo se zástupci HR vystavujících firem. V posterové sekci Akademického prostoru bylo předneseno 50 prezentací špičkových výsledků výzkumu v oblasti obráběcích strojů z domácích i zahraničních výzkumných ústavů.
Na domácím trhu, který je hlavní cílovou skupinou JIMTOF, je poptávka po obráběcích strojích stabilně vysoká, včetně potřeby automatizace v reakci na nedostatek pracovních sil. Příležitost představit svá řešení využily stovky výrobců a členských společností řady průmyslových asociací, jako je např. Japonská asociace výrobců obráběcích strojů (JMTBA).
Veletrh mapuje trendy
Mezi klíčové trendy, které lze podle organizátorů veletrhu očekávat v průmyslu, patří kromě důrazu na enviromentální stránku, i postupující využívání digitálních technologií k dekarbonizaci a úsporám energie. Ale také snaha o komplexní řešení i rostoucí trend poskytovat služby, které zlepšují produktivitu a efektivitu používání strojů, spíše než prostý prodej strojů samotných.
V široké míře se uplatňuje využívání senzorů pro pokročilé monitorování stavu stroje, optimalizaci procesů a simulační technologie, stejně jako použití robotů k podpoře automatizace a bezobslužné výroby (zejména pomocí kolaborativních robotů a AGV), a to nejen při zakládání a vykládání obrobků, ale i v procesech obrábění, čištění a měření.
Dalším trendem je postupující pokrok v technologiích aditivní výroby, kde se prosazují už nejen samostatné stroje pro ni, ale i celá systémová řešení, zahrnující jak front-end, tak back-end procesy, jako je jednodušší odstranění podpěry po formování či aplikace pro velké komponenty.
Neutuchající uplatnění nacházejí i multifunkční multitaskingová centra s vysokou přesností i účinností a také precizní stroje pro jemné obrábění. Stále více vystavovatelů se soustředilo rovněž na řešení automatizace, která dále posouvají technologii obráběcích strojů, jako je integrace robotů a s nimi souvisejících zařízení.
K vidění byly nejnovější technologie a vybavení od značek: Amada, DMG MORI, Okuma, FANUC, Yasda, Nakamura-Tome, Brother, Hamai, Yamazaki Mazak, JTekt, Makino, Citizen, Fuji Machines a řada dalších. Prakticky všichni japonští výrobci strojů, ale i dodavatelé nástrojového vybavení pro ně, a metrologie. Na veletrhu tak nemohly chybět ani firmy jako ISCAR, TaeguTec, NACHI, Hexagon, Sandvik či Kennametal. A zde jsou příklady některých z nich:
Okuma představila kompaktní horizontální obráběcí centrum nové koncepce MS-320H pro průmysl EV a výrobu polovodičů. Tento víceúčelový stroj je navržen tak, aby vyhovoval různorodým a vyvíjejícím se výrobním rozsahům, umožňuje dlouhodobý automatizovaný provoz na minimálním prostoru.
Své aktuální inovace v technologii přesného obrábění předvedla i firma Brother v podobě dvou kompaktních obráběcích center S700 Xd2 a U500 Xd2 pro simultánní 5osé obrábění.
Yamazaki Mazak, jehož expozice patří tradičně mezi největší, představil téměř dvě desítky (konkrétně 19) strojů. Jednalo se např. o 5osá obráběcí centra řady Integrex (modely i-450H s robotickým systémem Ez Loader 125i, nebo i-200H S se zakladačem GL-150 a Ez Loader 30), dále simultánní vertikální obráběcí centra řady Variaxis (modely i-800 NEO + MPP se systémem Auto Work Changer, i-300 AWC a nový Variaxis C-700). Kromě nich firma prezentovala laserové technologie na stroji pro vysokorychlostní řezání trubek FT-150 NEO s inovativním CNC systémem SmoothTUBE navrženým pro 3D laserovou technologii, či systém svařování třením FSW (Friction Stir Welding). Silný akcent klade Mazak i na automatizaci a řešení pro ni, které reprezentovaly kompaktní automatizační systémy s koboty.
Společnost Nakamura-Tome předvedla víceúčelové stroje s automatickou výměnou nástrojů JX-200 a NTRX-300 nebo dvouvřetenový stroj NTY³-100V se třemi revolvery pro až 72 pozic.
Mitsubishi Electric ukázala kromě nejnovějších řešení v oblasti mechatronických technologií i svůj nový nástroj s umělou inteligencí – NC MachiningAID, který automaticky analyzuje data obrábění, pomáhá předcházet defektům a optimalizovat procesy.
Společnost NACHI uvedla čtyři nové produkty včetně bezotřepových vrtáků pro neželezné kovy z nové řady řezných nástrojů, které využívají nově vyvinutý povlak DLC-REVO. Ten je aplikován také na frézy DLC-REVO Mills Burrless. Série zahrnuje i nákladově efektivní nástroje AquaREVO Mills Trimming Burrless pro ořezávání bez spodní hrany, ověnčené nedávno cenou za technický úspěch od Japonské asociace nástrojů.
Stroje, které odolají i zemětřesení
Vzhledem k tomu, že Japonsko je známé seizmickou aktivitou, předvedly se i technologie zaměřené na tuto oblast. Například firma THK vyvinula specializované zařízení k ochraně strojů v budovách, aby dokázaly odolat zemětřesení a pak pokračovat v provozu bez poškození. Řešení využívá lineární vedení a pokročilou technologii umožňující kombinací vinuté pružiny a tlumičů absorbovat vibrace a omezit nežádoucí pohyb, což je zásadní pro stabilitu strojů, serverů i datových center.
Petr Sedlický
Foto: Star Micronics, Jingdiano, SolidCam, Okuma