Electronica 2024: Demonstrace inovační síly v odvětví elektroniky
V Mnichově skončil v polovině listopadu další ročník mezinárodního veletrhu electronica, který letos úspěšně dovršil 60 let své historie. Na 80 tisíc návštěvníků zhlédlo novinky a inovace celého spektra elektronického průmyslu.
Z celkového počtu 3480 vystavujících firem tvořili tři čtvrtiny zahraniční účastníci, kteří do bavorské metropole dorazili z téměř šesti desítek zemí, mezi nimi figurovala také Česká republika s rekordním počtem 35 vystavujících firem. Pestrá byla i struktura návštěvníků, kde více než polovina ze všech registrovaných lidí (tj. více než 40 tisíc) pocházela ze zhruba stodvaceti zemí, mezi nimiž po domovském Německu dominovaly zejména Itálie, Čína, Francie, Rakousko, Velká Británie, Švýcarsko, USA, Španělsko, Nizozemsko a Polsko.
A jak řekla ředitelka výstavy Katja Stolle: „Letošní veletrh electronica byl více mezinárodní než kdy předtím. Jsme rádi, že se konal opět na stejně vysoké úrovni jako před pandemií a že atmosféra byla i přes náročné časy velmi pozitivní.“
Ve své historii letos poprvé veletrh obsadil všech 18 hal mnichovského výstaviště, kde na výstavní ploše 160 tisíc metrů čtverečních od 12. do 15. listopadu vystavovatelé představili komplexní nabídku mezinárodního elektronického průmyslu.
Veletrh electronica, pro který jsou charakteristické digitální technologie a klíčové trendy, jako jsou smart mobility, IoT a jeho průmyslová varianta IIoT, využití umělé inteligence apod., prokázal, že digitální technologie jsou klíčem k dosažení neutrální CO2.
Budoucnost automatizace v přímém přenosu
Electronica 2024 monitorující moderní průmysl v automatizačních inovacích a digitální transformaci představila nejnovější vývoj ve dvou klíčových oblastech: v senzorové technologii a konektivitě.
Právě zde hrají rozhodující roli v automatizaci výrobních procesů programovatelné logické automaty (PLC) a přesná senzorová technologie, která je páteří moderních automatizačních řešení. Dokáže zaznamenávat a zpracovávat data nezbytná pro řízení a monitorování strojů i systémů v reálném čase, což umožňuje optimalizaci procesů, které vedou k vyšší produktivitě. Tyto technologie představili přední dodavatelé senzorových řešení, jako např. firmy Omron, AMSYS, Würth a další. Jejich produkty umožňují přesnější měření a zvyšují efektivitu i bezpečnost v průmyslových aplikacích. K bezproblémové integraci automatizačních systémů jsou zásadní moderní řešení konektivity, která je kromě široké škály bezdrátových standardů klíčovou technologií, jež umožňuje komunikaci v reálném čase včetně průmyslového Ethernetu.
Na veletrhu byly středem pozornosti také související produkty a technologie, které zajišťují spolehlivou a efektivní komunikaci mezi stroji a řídicími systémy. Ty prezentovaly např. firmy Harting, Phoenix Contact, 3M apod.
Elektrická budoucnost
Veletrh se prezentoval také jako globální platforma pro plně elektrickou společnost, což bylo i ústředním leitmotivem jeho letošního ročníku. V rámci motta „Leading the way to All Electric Society“ představil související řešení, jako jsou inteligentní systémy řízení energie.
V tomto konceptu hraje ústřední roli právě automatizace, kde integrací inteligentních systémů a energeticky účinných procesů pomáhá optimalizovat spotřebu energie. Na veletrhu proto nemohli chybět významní dodavatelé automatizace, jako např. Toshiba, Delta, Murata nebo Vishay, nicméně důležitou roli mají i nově vznikající start-upy s agilním myšlením a inovativními nápady. Těmto firmám poskytla prostor k prezentaci jejich inovací platforma Fast Forward.
Den před vlastním zahájením veletrhu byla zorganizována sympózia Electronica Automotive Conference, kde odborníci z celého dodavatelského řetězce diskutovali o aktuálních výzvách, kterým toto odvětví čelí, včetně kulatého stolu s představiteli špiček elektronického průmyslu. Kromě mezinárodní spolupráce v polovodičovém průmyslu se zde probíralo, jak může umělá inteligence pomoci zajistit stabilní dodavatelské řetězce.
Rozsáhlý doprovodný program nabídl množství odborných poznatků prostřednictvím prezentací zaměřených na aplikace v téměř každé oblasti elektroniky. Mezi nové body patřily: strojové učení, umělá inteligence, průmyslová kontrola a ženy v technice. Dalšími tématy byly udržitelnost, oběhová ekonomika, budoucnost mobility a rozvoj mladých talentů. S velkou odezvou se setkal i Den mladých talentů pro žáky a studenty ze základních a středních škol, který se uskutečnil poslední veletržní den se zaměřením na kariérní vyhlídky v elektronickém průmyslu.
„Návštěvníci mohli ve všech výstavních halách vidět na vlastní oči, jak se vytvářejí budoucí technologie od inteligentních energetických řešení až po chytrou mobilitu, a jak zásadní roli má elektronický průmysl při jejich realizaci,“ řekl Dr. Reinhard Pfeiffer, generální ředitel Messe München.
Na letošní akci bylo novinkou propojení veletrhu electronica s veletrhem SEMICON Europe, který probíhal souběžně ve dvou halách. Zde se prezentovaly polovodičové produkty a řešení pro jejich výrobu. A pokud jste nestihli navštívit veletrh electronica letos, ten příští bude od 10. do 13. listopadu 2026.
Petr Kostolník
Foto: Messe München