Robot betonář
Po robotických zednících přichází na řadu další stavební profese – betonování. Pokud se mokrý beton nalije v silné vrstvě, při vysychání se smršťuje a vznikají v něm trhliny. Proto je pokládán po vrstvách.
Ke zpevnění vrstev a fixaci se používají kovové výztuže procházející všemi vrstvami, ty ovšem stojí peníze a zvyšují hmotnost. Takže dělníci často ručně přidávají na povrch každé vrstvy ještě za mokra drážky pro větší plochu spojení s další vrstvou. Je tak sice potřeba méně výztuže, ale více času, takže část nákladů je anulována pracovními hodinami potřebnými pro přidání drážek. A tady přichází ke slovu zařízení vyvinuté korejskou robotickou firmou Itone a stavební společností Posco E&C.
Autonomní robot Conit Runner, který se řídí počítačovým modelem stavebního projektu, se pohybuje po mokrém betonu rychlostí až 16 km/h a přidává řady drážek, jak to dělají betonáři. S pomocí senzorů, kamer a inerciální měřicí jednotky (IMU) se dokáže vyhýbat výztužím a je schopen měřit i tvrdost betonu, aby unesl jeho hmotnost a zároveň aby byl měkký na vytvoření drážek. Použitím robota se urychlí výstavba až o 85 %, což má odpovídat produktivitě osmi pracovníků.
Foto: Itone