rossleor asseco murr

Astronauty bude na Měsíc oblékat Prada

Svět módy již není záležitostí jen pozemskou, renomované módní značky se chystají prorazit i do vesmíru. Přinejmenším jedna z nich – Prada, která uzavřela partnerství s firmou Axiom Space, tvůrcem první komerční orbitální stanice, na výrobu nových skafandrů NASA pro lunární misi Artemis III.

 

Skafandr nové generace Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), určený pro návrat člověka na Měsíc, byl odhalen během Mezinárodního astronautického kongresu (IAC) pořádaného Mezinárodní astronautickou federací (IAF) v Miláně.
Na vytvoření obleku schopného chránit astronauty před drsným prostředím vesmíru pracovali inženýři Prada díky odborným znalostem v oblasti surovin, výrobních technik a inovativního designu s týmem Axiom Space.

Lepší než kdy předtím
Skafandr, který byl vyvinut na základě designu předchozího typu NASA Exploration Extravehicular Mobility Unit (xEMU), využívá nejen zkušenosti ze starších modelů skafandrů, ale zahrnuje i nové technologie, jež přinášejí zvýšenou bezpečnost a vyšší spolehlivost. Umožňuje využívat specializované nástroje pro splnění průzkumných potřeb a rozšíření vědeckých příležitostí. Díky inovativním technologiím a flexibilnímu designu umožní AxEMU lepší průzkum vesmíru včetně měsíčního povrchu než kdy předtím, a má vůbec poprvé umožnit lidem i průzkum měsíčního jižního pólu.
Tento pokročilý víceúčelový skafandr AxEMU je navržen tak, aby vyhovoval širokému spektru členů posádky a poskytoval jim pokročilé schopnosti pro průzkum vesmíru včetně systémům potřebným pro přístup, život a práci na Měsíci i kolem něj. Byl stvořen pro jakoukoli misi tak, aby byl bezpečnější i agilnější a zároveň splňoval přísné požadavky pro každé prostředí s minimálními změnami. Využívá funkce, které odolávají prašnému prostředí měsíčního povrchu a udržuje kritická rozhraní, umožňující bezpečné a efektivní mimovozidlové aktivity v mikrogravitaci.

Pro Měsíc i na oběžnou dráhu
Axiom Space vyvinula AxEMU s využitím jednotné základní architektury, která je vyvíjející se, škálovatelná a adaptabilní pro mise na měsíčním povrchu i na nízké oběžné dráze Země (LEO) s širokým rozsahem požadavků, zdrojů a cílů mise, čímž se zkracuje čas a náklady potřebné k provozování misí na nízké oběžné dráze Země i mimo ni.
Zvýšená velikost a nastavitelnost vyhovuje širšímu spektru běžné populace, poskytuje astronautům lepší přizpůsobení a zároveň zvyšuje jejich pohodlí a schopnost provádět úkoly. Jedním z charakteristických prvků novinky je lepší mobilita nositele. Skafandr využívá inovativních měkkých i tvrdých kloubů pro větší rozsah pohybu, astronautům umožní chodit po Měsíci bez námahy, provádět přesnější geologické a vědecké úkoly a snadněji překládat náklad na vesmírných stanicích, to vše při maximálním pohodlí.
Bezpečnostní architektura postavená kolem astronauta zmírňuje selhání jednoho bodu integrací redundantních komponent optimalizovaných tak, aby udržely uživatele v bezpečí při návratu do kosmické lodi. Zahrnuje systémy podpory života, tlakové oděvy, avioniku a další inovativní systémy, které splňují potřeby průzkumu a rozšiřují vědecké možnosti. AxEMU obsahuje kromě redundantních systémů i palubní diagnostický systém pro zajištění bezpečnosti pro členy posádky, regenerovatelný systém čištění CO2 a robustní technologii chlazení k odstranění tepla ze systému, pokročilé povlaky na helmě i hledí, které zlepšují výhled, i na míru vyrobené rukavice s řadou vylepšení oproti těm používaným dnes.

Testy úspěšné, reálné nasazení se však zpozdí
Během posledních dvou let firma skafandr nové generace iterativně vylepšovala. Prošel rozsáhlým testováním i simulacemi v různých zařízeních Axiom Space, SpaceX a NASA, prováděnými pod vodou, aby se simulovalo měsíční prostředí s neobsazeným skafandrem v NASA Neutral Buoyancy Laboratory (NBL), a simulací snížené gravitace v Johnsonově vesmírném středisku NASA. Nyní se blíží do finální fáze vývoje. Úspěšně byla dokončena i tlaková simulace s partnery Artemis III, což je první test svého druhu od éry Apolla, a budou i nadále probíhat zkoušky včetně podvodních testů s posádkou v zařízení NBL, integrovaných testů s prototypy Artemis Lunar Terrain Vehicle a v roce 2025 vstoupí do fáze kritického přezkoumání návrhu.
Nové oblečení podle posledních módních trendů a s využitím nejnovějších technologických poznatků by mělo mít svou reálnou premiéru při opětovném přistání na Měsíci, což je dělí desítky let od posledního přistání s posádkou v prosinci 1972, kdy skončila mise Apollo 17. V jejím rámci NASA a její partneři mj. plánují během lunární operace vysadit na povrch Měsíce i první ženu a prvního člověka nebělošské rasy v historii dobývání kosmu.
Pozemšťanům, tedy běžné veřejnosti, se už nový skafandr představil v Miláně. Jeho skuteční uživatelé si však na jeho první praktické nasazení budou muset oproti původním plánům počkat o něco déle. NASA totiž nedávno oznámila, že se rozhodla odložit misi Artemis, která měla dostat člověka po půl století na Měsíc, namísto roku 2026 až na polovinu roku 2027. Nadále však věří, že navzdory zpožděním to dokáže dříve než Čína, která svůj let plánuje na rok 2030.

Stanislav Kužel
Foto: Axiom Space

 
Publikováno: 30. 12. 2024 | Počet zobrazení: 14 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 2
Zaujal Vás tento článek?
Ano