rossleor asseco murr

Plast rozložitelný v mořské vodě je nadějí pro oceány

Doba, za kterou se rozloží plastové předměty, se liší podle typu plastů, ale jde vždy o dlouhodobou záležitost v horizontu několika desítek až stovek let, jelikož jsou polymery kvůli silným vazbám mezi řetězci monomerů, které je tvoří, stabilní a obtížně rozložitelné sloučeniny.

 

Mezinárodní tým výzkumníků zahrnující členy vědeckého výzkumného ústavu Riken CEMS (Center for Emergent Matter Science) a Tokijské univerzity vyvinul ve snaze snížit znečištění životního prostředí a hromadění plastů v oceánech nový typ plastu, který se dokáže rozkládat v mořské vodě.
Materiál označovaný jako supramolekulární plast, o němž výzkumníci informovali v akademickém časopisu Science, má podobnou pevnost v tahu i možnost zpracování jako plasty na bázi ropy. Je vyroben ze dvou typů monomerů. První je obdobný, jaké se používají v potravinářských přídavných látkách, a druhý je monomer vznikající v organických materiálech. Míchání činidel ve vodě vede k oddělení do dvou odlišných vrstev, z nichž jedna může být dehydratována, aby se získala látka šetrná k životnímu prostředí.
Podle studie sklovitý supramolekulární polymer zabraňuje tvorbě mořských mikroplastů pomalým rozpouštěním ve slané vodě na metabolizovatelné sloučeniny. Slaná voda pak způsobuje, že se materiál rychle rozkládá na bývalé monomery a dále se rozpadá působením bakterií, které se vyskytují v oceánu nebo v půdě mořského dna.
Očekává se, že materiál, který je také recyklovatelný a nehořlavý, bude použit v dílech pro přesné strojní zařízení, architektonických lepidlech a v dalších možných aplikacích, pokud bude vyroben jako vodoodpudivý, uvedl výzkumný tým.

Foto: Riken

 
Publikováno: 30. 12. 2024 | Počet zobrazení: 12 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 2
Zaujal Vás tento článek?
Ano