rossleor asseco murr

Česko-slovenská revoluce v recyklaci plastů?

Český start-up Green Future představil funkční recyklační jednotku, která poprvé efektivně přináší do průmyslové praxe technologii na bázi termochemických procesů. Má umožnit zpracovat veškerý obsah „žluté popelnice“, včetně těch plastů, které jinak končí ve spalovnách.

 

Termochemická recyklace – proces proměny plastového odpadu v kapalné a plynné uhlovodíky, jehož výsledným produktem je pyrolýzní olej využívaný dále pro petrochemickou výrobu – umožňuje zcela bez emisí měnit plastový odpad na hodnotné suroviny. Tato technologie, kterou Green Future ve spolupráci s firmou Enress využívá v termochemické jednotce TDU2000, vyvinuté v ČR a vyráběné na Slovensku, dokáže z plastového odpadu udělat suroviny pro výrobu nových plastů nebo syntetických paliv, čisté elektrické energie nebo uhlíkatý prášek využitelný např. v zemědělství jako základ pro hnojiva a půdní sorbenty vody.
Oba výrobci uvádějí, že jejich technologie dokáže zrecyklovat až 90 % vstupního plastu, 5 % se změní na uhlíkatý zbytek, jenž se dál používá v gumárenství nebo zemědělství, a zbytek na energetický plyn, který lze využít k výrobě elektřiny nebo k pohonu jednotky. Jednotka zvládne zpracovat až 17 tun plastu. Celý recyklační proces je plně automatický, probíhá v uzavřeném okruhu, je bezemisní, termochemická recyklace neprodukuje nevyužitelný odpad.
Funkční jednotka pro komerční termochemickou recyklaci plastů TDU2000, první svého druhu na světě, už stojí ve Dvorcích u Bruntálu v Moravskoslezském kraji, a přechod z vědeckého do komerčního provozu by měl začít do konce roku 2024.
Do pěti let chtějí postavit v Evropě 120 termochemických jednotek schopných zpracovat 700 tis. tun plastů a do 10 let cílí Green Future na ovládnutí 10 % evropského trhu recyklace plastů.
Jako zatím jediní dokážou vyrobit z plastového odpadu pyrolýzní olej tak kvalitní, že ho lze bez dalších úprav použít na výrobu plastů. Stále se ale naráží na limity v legislativě, která s funkční technologií nepočítala. Například energetický plyn, který při procesu vzniká, je v rámci zákona o odpadech považován právě za odpad a v současné době ho firma musí místo využití likvidovat.

Foto: Green Future

 
Publikováno: 30. 12. 2024 | Počet zobrazení: 16 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 1
Zaujal Vás tento článek?
Ano