ZAT ukázal novinky v oblasti energetiky, správy dat i monitoringu
V rámci 7. ročníku akce Summer Meet Up představila společnost ZAT nejen novinky z oblasti tepelné, vodní i jaderné energetiky, ale i různá využití monitorovací platformy SimONet. Návštěvníci mohli rovněž nahlédnout do výrobního procesu průmyslové elektroniky.
Mezi administrativní budovou a výrobními halami příbramské společnosti na návštěvníky z řad průmyslových partnerů i státních institucí čekalo hned sedm různých stanovišť, která představovala novinky z portfolia ZAT. Vzhledem k tomu, že se letošní Summer Meet Up konal v prostorách výrobního závodu v Příbrami, byly součástí programu i prohlídky výrobních prostor. Zájemci se tak mohli spolu s Lubošem Holým, který má v ZAT na starosti právě oblast výroby, podívat na to, jak v halách vznikají např. elektronické desky a rozvaděče pro systémy řízení pro energetiku a průmysl včetně jejich sestavování a testování.
V hlavní roli SimONet
Hned na prvním stanovišti představila pořádající firma své aplikace pro komunální energetiku a provozovatele lokálních distribučních soustav. Jednou z nejzajímavějších novinek bylo bezesporu bezobslužné dohledové a řídicí centrum, které funguje na platformě SimONet.
„Tato aplikace nabízí sběr a uložení veškerých dat o provozu LDS nebo obce, je plně přizpůsobitelná na míru, a kromě jiného měří detailně spotřeby energií včetně automatických odečtů a reportů. Nabízí také modul pro řízení provozu, který splňuje moderní požadavky na efektivní využívání energií,“ vysvětlil princip systému Tomáš Bauer, vedoucí odborné skupiny. Kromě toho se zákazníci dozvěděli i praktické informace o kompetencích ZAT v oblasti dispečerského řízení obnovitelných zdrojů, které je častou legislativní povinností.
Platformu SimONet bylo možné si prohlédnout také na dalším stanovišti, kde se prezentovaly zejména produkty pro analýzu obrazového materiálu v dopravě. Jednou z novinek bylo i řešení pro detekci sesuvu půdy, které je postaveno na bezdrátovém přenosu dat z desítek sond umístěných v půdě podél tratí právě do systému SimONet. V případě sesuvu, a tedy ohrožení kolejové přepravy osob či materiálu, pak platforma dokáže okamžitě generovat varovný signál, na jehož základě je možné událost řešit v reálném čase.
Platforma ve zdravotnictví
SimONet, který je srdcem řady softwarových řešení ZAT, se na Summer Meet Up objevil ještě do třetice, a to na medicínském stanovišti v modulové aplikaci BTK Cloud určené pro správu zdravotnických prostředků. Jak již název napovídá, jde o cloudovou aplikaci přístupnou přes webové rozhraní, díky níž mohou výrobci lépe a přehledněji evidovat záznamy z bezpečnostně technických kontrol a jednodušeji tak naplnit legislativní požadavky v této oblasti. Platforma totiž celý proces údržby prostředků digitalizuje a zároveň dokáže vytvářet notifikace a exporty. Skrze rozhraní API je integrovatelná s dalšími informačními systémy. Má k dispozici speciální moduly, například správu zařízení či formuláře související s povinnými kontrolami, a to včetně efektivního plánování.
„Výrobce může velmi jednoduše zjistit, kde se přesně konkrétní zdravotnický prostředek nachází a v jakém technickém stavu je. Pracovníci v aplikaci také vidí rodný list přístroje, kontakty na odpovědné osoby a podobně,“ představoval zákazníkům výhody platformy Roman Plavec, zodpovědný za oblast Medical.
Know-how pro energetiku
Základním pilířem produktového portfolia ZAT jsou samozřejmě systémy kontroly a řízení pro energetiku. Na Summer Meet Up proto nechyběla ani stanoviště, kde probíhala prezentace novinek, jako je například vlastní řešení operátorského systému ZAT SandRA Horus, který byl vyvíjen s ohledem na použití v projektech se zvýšenými nároky na bezpečnost a spolehlivost, jako jsou jaderná energetika nebo i jiné náročné průmyslové aplikace.
„Tento systém přináší maximální bezpečnost a spolehlivost, jelikož splňuje přísné bezpečnostní normy a je navržen pro nepřetržitý provoz. Řešení navíc pokrývá celý životní cyklus systému od návrhu přes instalaci až po servis,“ vysvětloval marketingový a obchodní ředitel pro jadernou energetiku Karel Stočes.
Další novinkou pro oblast jaderné energetiky je ukončený vývoj regulátoru buzení záložních diesel generátorů, který splňuje požadavky pro zařízení nejvyšší bezpečnostní kategorie v jaderných elektrárnách. „Jeho instalace na JE Temelín je důležitou referencí pro budoucí dodávky na další jaderné elektrárny,“ dodává Stočes.
V rámci klasické energetiky představil ZAT vývoj inovativního řešení řízení, monitoringu, ochran a vizualizace malých parních turbín.
Kromě toho na stanovištích zazněly informace o osvědčených produktech na platformě SandRA, které jsou již nasazeny na různých projektech po celém světě a také novinky z oblasti prediktivní údržby a digitalizace procesů, jež dohromady pomáhají zvýšit efektivitu a spolehlivost provozu elektráren.
Od vývoje softwaru až po řízení výroby
Organizátoři si pro návštěvníky na dalších stanovištích připravili náhled do oblasti řízení výrobních linek. A to jak ve vlastní výrobě, tak i v rámci vývoje softwarových řešení u zákazníků.
V rámci divize vývoj zakázkového softwaru odborníci ZAT představili požadavkový systém SOIKA a jeho nové funkce směrem k řízení projektů. Systém na řízení požadavků vyvinula firma původně pro své potřeby, avšak někteří návštěvníci už o něj projevili vážný zájem.
Účastníky také zaujal systém sledování kvality výroby navržený pro slovenskou mlékárenskou firmu Milsy, který programátoři vyvinuli na základě jejich specifických požadavků. Systém mlékárně zefektivnil a zvýšil kvalitu výroby, zároveň nově zajišťuje rychlé řešení případných problémů a umožňuje prokázání kvality výroby státním dozorovým orgánům. Podle Václava Janocha, marketingového ředitele ZAT, návštěvníky zaujal u tohoto systému především sběr dat z mnoha zdrojů, jako jsou PLC, čidla, docházkový systém a informační systém firmy. Zákazníci ocenili realtime pohled na výrobní data i kybernetickou bezpečnost systému.
Pomyslnou třešničkou na dortu byly ukázky softwarového řešení pro autorizaci a kontrolu vstupů na letišti Václava Havla v Praze nebo evidenční a docházkový systém vyvinutý pro ČVUT Praha sloužící k evidenci docházky, řízení autoparku, evidenci provozních objednávek atd.
Sledování kvality a řízení výrobních linek v praxi
Návštěvníky také zaujal náhled do oblasti řízení výrobních linek ZAT pomocí inovovaného způsobu sběru dat z přístrojů při testování na zkušebně. Hodnoty je nyní možné sbírat a zaznamenávat zcela automaticky, což v konečném důsledku vede k odstranění lidských chyb při manuálním měření a vyplňování protokolů. Novinkou je také digitální operativní plán linek, díky němuž lze pomocí plánovače v informačním systému řídit jednotlivé operátory online. Obsluha na lince vidí daný plán, může jej začít ihned naplňovat a zároveň vidí hotové produkty.
Celková digitalizace výroby je jednou z priorit příbramské firmy, která patří mezi lídry ve vývoji, výrobě a nasazování řídicích systémů pro energetiku a průmysl v Evropě.
Denisa Ranochová
Foto: ZAT