rossleor asseco murr

Také nabíječky podléhají kontrole

Řada firem se rozhoduje pro vybavení svého vozového a strojního parku elektrickými vozidly místo dosud obvykle používané techniky poháněné spalovacími motory. Pořízením elektrické manipulační techniky či elektromobilů ale přechod na elektromobilitu nekončí.

 

Podobně jako vozidla a další mobilní techniku, u nichž jsou vyžadovány v předepsaných intervalech řádné technické prohlídky, je nutné pravidelně kontrolovat i nabíjecí stanice, z nichž čerpají energii elektromobily, vysokozdvižné a transportní vozíky či robotické platformy a manipulátory. Důvodem je, že nabíjecí stanice např. manipulačních vozíků musí splňovat bezpečnostní normy dané předpisy.
„Z technicko-právního hlediska je totiž nabíjecí stanice považována za elektrický spotřebič, který́ musí být pravidelně kontrolován, zkoušen a revidován,“ konstatuje technický ředitel STILL ČR Jakub Šimánek, který poskytl informace o lhůtách a způsobech těchto kontrol.
Na otázku, jak často se mají nabíjecí stanice kontrolovat, říká: „Způsob, rozsah a postup opakovaných kontrol, zkoušek a revizí elektrických spotřebičů odpovídají oficiálně stanoveným požadavkům, jak je určuje a specifikuje technická́ norma ČSN 331600 ed.2/Z2.“
Konkrétně pro nabíječky platí, že je nutné provést jejich kontrolu před prvním použitím a během používání se pak kontrolují jednou ročně. A také vždy po každé provedené opravě. Cílem je prověřovat a zajistit bezpečnost provozu při nabíjení a také zaručit nejlepší výkon baterií pro co nejvyšší výkonnost vysokozdvižných vozíků.
Zkoušky a revize se neprovádějí ve stejných intervalech – nabíječ průmyslově používaného vozíku musí být přezkoušen jednou za 24 měsíců. Testy se provádějí dle ČSN EN 50699, revize dle ČSN 331600 ed.2/Z2 pak musí proběhnout jednou za 96 měsíců. Přesný soupis požadavků na používání strojů a zařízení je uveden ve vládním nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný́ provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Požadavky na výrobní a pracovní prostředky a zařízení stanoví § 4 zákona č. 309/2006 Sb. (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci).
Podstatné je, že zkoušku i revizi nabíjecího přístroje mohou provádět pouze odpovědní kvalifikovaní pracovníci s vhodným certifikovaným testovacím vybavením. Mezi ně patří i servisní technici firmy STILL ČR, kteří mají k provádění příslušných požadovaných zkoušek a revizí potřebnou kvalifikaci i vybavení.

Petr Kostolník
Foto: STILL ČR

 
Publikováno: 30. 12. 2024 | Počet zobrazení: 27 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 2
Zaujal Vás tento článek?
Ano