rossleor asseco murr

Univerzity nabídnou firmám své testbedy

Do roku 2027 by měla být v ČR realizována až stovka projektů, které pomohou zefektivnit výrobní procesy, zavést prediktivní údržbu nebo nasadit roboty do výroby. Firmy mohou testovat AI řešení pro průmysl v testbedech na technických univerzitách v Praze, Brně a Ostravě.

 

Malé a střední firmy vyvíjející technologická řešení a produkty s využitím AI pro průmysl mají nyní jedinečnou příležitost získat pro ně výraznou finanční podporu. Díky podpůrnému schématu testovacích a experimentálních pracovišť (TEF) v osmi zemích EU včetně ČR a evropské technologické síti AI-MATTERS, která je propojuje s cílem zvýšit odolnost a flexibilitu evropského výrobního sektoru prostřednictvím AI, robotiky a inteligentních autonomních systémů, mohou firmy využívat špičkovou infrastrukturu průmyslových testbedů za mimořádně příznivých podmínek.
V ČR je k těmto účelům vyhrazen rozpočet 200 mil. Kč z evropských a národních zdrojů, které firmy mohou v následujících letech čerpat na vysoce odborné služby pro spolupráci se třemi českými technickými univerzitami. Typicky jde např. o testování pokročilých technologií a řešení založených na AI, která byla dosud vyvíjena v omezených podmínkách, a nyní je nutné je přenést do reálného prostředí.
Český tým vede Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT v Praze, dále CEITEC VUT v Brně a VŠB-TUO v Ostravě. Jejich expertní týmy nabízejí širokou škálu služeb zaměřených na klíčová témata, jako je sběr a analýza dat, chytré továrny, optimalizace výrobních procesů, IoT systémy, spolupráce člověk-stroj-robot nebo průmyslová 5G komunikace.

Foto: CEITEC VUT

 
Publikováno: 30. 12. 2024 | Počet zobrazení: 12 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 1
Zaujal Vás tento článek?
Ano