První úprava regulace kryptoaktiv a poskytování služeb související s nimi nabyla účinnosti
Dne 15. února 2025 nabyl účinnosti zákon č. 31/2025 Sb. (o implementaci předpisů EU v oblasti digitalizace finančního trhu), který současně se zákonem č. 32/2025 Sb., poprvé v právním řádu ČR upravují práva a povinnosti osob, které nabízejí kryptoaktiva veřejnosti nebo poskytují služby související s kryptokativy.
Zákonná úprava adaptuje právní řád na přímo použitelné unijní právní předpisy, upravující trhy kryptoaktiv v rámci celé Evropské unie, jimž jsou nařízení (EU) 2023/1114 o trzích kryptoaktiv (nařízení MiCA – Markets in Crypto Assets Regulation), a dále nařízení (EU) 2022/2554 o digitální provozní odolnosti finančního sektoru (nařízení DORA).
Nařízení MiCA, které jako základní regulatorní předpis je přímo použitelné a v celém rozsahu závazné ve všech členských státech EU (a jako takové je výkladově závazné v ČR a má rovněž výkladovou přednost před vnitrostátní právní úpravou), stanoví jednotná pravidla pro vydavatele kryptoaktiv, která nejsou regulována jinými právními předpisy EU v oblasti finančních služeb, a pro poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy. Nařízení MiCA se vztahuje na vydávání, veřejné nabízení a přijímání kryptoaktiv k obchodování a na poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy.
Unijní právní rámec regulace kryptoaktiv upravuje:
- požadavky na transparentnost a zveřejňování při vydávání, veřejném nabízení a přijetí kryptoaktiv k obchodování na obchodní platformě,
- povolování poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy, vydavatelů tokenů vázaných na aktiva a vydavatelů elektronických peněžních tokenů a dohled nad nimi,
- fungování, organizaci a řízení vydavatelů a poskytovatelů služeb souvisejících s kryptoaktivy,
- ochranu držitelů kryptoaktiv a klientů poskytovatelů služeb,
- opatření, která mají zabránit obchodování zasvěcených osob, nedovolenému zpřístupnění vnitřních informací a manipulaci s trhem.
Druhy kryptoaktiv
Nařízení rozlišuje tři typy kryptoaktiv:
- elektronické peněžní tokeny (kryptoaktiva, která stabilizují svou hodnotu navázáním na jednu úřední měnu),
- tokeny vázané na aktiva (kryptoaktiva, která stabilizují svou hodnotu navázáním určité aktivum nebo koš aktiv),
- kryptoaktiva jiná než tokeny vázané na aktiva nebo elektronické peněžní tokeny.
Nařízení se nevztahuje na:
- kryptoaktiva, na něž se vztahují jiné právní předpisy EU o finančních službách (např. které se považují za finanční nástroje, penzijní nebo pojistné produkty),
- poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy výhradně pro své mateřské nebo dceřiné společnosti, likvidátory a správce v insolvenčním řízení,
- Evropskou centrální banku a národní centrální banky, Evropskou investiční banku, Evropský mechanismus finanční stabilizace, Evropský mechanismus stability a veřejné mezinárodní organizace,
- kryptoaktiva, která jsou jedinečná a nezaměnitelná.
Osoby nabízející kryptoaktiva
Nařízení definuje jako osoby nabízející kryptokativa:
- Osobu nabízející kryptoaktiva – Fyzická nebo právnická osoba nebo jiný podnik nebo vydavatel, který veřejně nabízí kryptoaktivum.
- Právnická osoba – Fyzická osoba, společnost nebo jiný právní subjekt, který má zákonná práva a povinnosti.
Osoby nabízející kryptoaktiva nebo osoby, které usilují o přijetí k obchodování s kryptoaktivy jinými než tokeny vázanými na určité aktivum nebo tokeny elektronických peněz, musí být právnickou osobou.
Povinnosti osob je zveřejnit na svých webových stránkách bílou knihu kryptoaktiv a veškerá marketingová sdělení, jednat čestně, korektně a profesionálně, komunikovat se skutečnými a potenciálními držiteli aktiv spravedlivým, jasným a nezavádějícím způsobem, odhalovat střety zájmů, předcházet jim, řídit je a zveřejňovat je, nést odpovědnost za škody způsobené nesprávnými informacemi v bílé knize a poskytnout držitelům kryptoaktiv právo na odstoupení od smlouvy.
Vydavatel tokenů vázaných na aktiva je osoba, která nabízí veřejnosti nebo usilují o jejich přijetí k obchodování na obchodní platformě pro kryptoaktiva. Vydavatel tokenů musí být právnickou osobou nebo určitým podnikem se sídlem v EU, mít povolení od svého domovského členského státu EU, nebo být úvěrovou institucí, která vypracuje bílou knihu kryptoaktiv, jež je schválena příslušným vnitrostátním orgánem a kdykoli na žádost držitelů vykoupit své tokeny vázané na aktiva za tržní hodnotu vázaných aktiv nebo dodáním vázaných aktiv.
Vydavatelům tokenů se stanoví stejné povinnosti jako osobám nabízejícím kryptoaktiva, a navíc musí neustále udržovat rezervu aktiv pokrývající závazky vůči držitelům tokenů a mít vlastní zdroje alespoň ve výši nejvyšší z následujících částek 350 000 eur, nebo 2 % z průměrné výše rezervy aktiv nebo jedna čtvrtiny fixních režijních nákladů za předcházející rok.
Vydavatel elektronických peněžních tokenů je osoba, která nabízí veřejnosti nebo usiluje o jejich přijetí k obchodování na obchodní platformě pro kryptoaktiva, a stanoví jejich povinnosti.
Poskytovatel služeb souvisejících s kryptografickými aktivy musí být právnickou osobou nebo podnikem, který má od svého vnitrostátního orgánu povolení jako poskytovatel služeb souvisejících s kryptoaktivy, se sídlem v členském státě, v němž poskytuje alespoň část svých služeb, se skutečným vedením a alespoň jedním z ředitelů v EU, nebo úvěrovou institucí, centrálním depozitářem cenných papírů, organizátorem trhu investičních podniků, institucí elektronických peněz, správcovskou společností subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů nebo alternativním investičním fondem.
Zákon o digitalizaci finančního trhu
Zákon o digitalizaci finančního trhu, který je adaptačním předpisem na přímo použitelné nařízení MiCA, upravuje některé vnitrostátní práva a povinnosti osob, na které se vztahuje nařízení, působnost a dohled ČNB a přestupky. Zákon dále upravuje ochranu svěřených prostředků, kterými se rozumí kryptoaktiva, prostředky přístupu ke kryptoaktivům a peněžní prostředky svěřené poskytovateli služeb souvisejících s kryptoaktivy. Stanoví také informační povinnost a odbornou způsobilost. Vesměs tedy oblasti, které spadají do vnitrostátní regulace.
Přechodným ustanovením se stanoví, že ten, kdo byl přede dnem 30. 12. 2024 oprávněn poskytovat služby související s kryptoaktivy na základě živnostenského oprávnění a podal žádost o udělení povolení k činnosti poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy podle nařízení MiCA do 31. 7. 2025, může tuto činnost nadále vykonávat na základě tohoto oprávnění do dne nabytí právní moci rozhodnutí o žádosti o udělení povolení k činnosti poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy podle nařízení MiCA, nejdéle však do 1. 7. 2026.
Petr Mišúr
Foto: Shutterstock