Kompaktní Volkswagen Polo Limited
Na první pohled se mi malý městský hatchback líbil, na druhý víc a ten třetí pohled mě nadchl. Ano, je to velmi spolehlivý společník, a to nejen na nákupy. A v edici Limited má prostě vše, co klasické auto má mít.
Volkswagen Polo měl loni padesátiny, tak dlouho je už tady s námi v různých generacích a rozměrech, a to nejen jako pohodlné modifikace, ale i jako ostré sportovní verze. Celkově se ho prodalo přes 20 milionů kusů. Značka jej právem označuje za průkopníka ve své třídě. Vždy představoval dostupnou mobilitu s nadčasovým designem. Zatím poslední šestá generace, která je s námi od roku 2017, již postavená na modulární platformě MQB koncernu, přinesla zvýšenou bezpečnost a pokrok v jízdní dynamice.
Exteriér
Ať se na Polo podívám z kterékoliv strany, vypadá dobře, přitom ostré prolisy, které se táhnou od přední kapoty a blatníků až na záď, evokují sportovní charakter. Přední i zadní světla disponují LED technologií a světle šedý lak pěkně kontrastuje s 15palcovými koly na litých discích s leštěnými paprsky.
S hatchbackem dlouhým jen čtyři metry se krásně parkuje v městské zástavbě, kde se cítí opravdu doma. Pro zvýšení bezpečnosti nechybí systém parkovacích senzorů, a těm lze vděčit za to, že lak i blatníky zůstávají beze šrámů i na nákupních parkovištích. Zavazadlový prostor nabízí dostačujících 351 litrů, horší je jen vysoká nakládací hrana a schod při sklopení zadního opěradla, které není děleno.
Interiér
Po prvním usednutí za volat jsem si připadal, jako byl už tady byl – klasická páka ruční brzdy, kulaté manuální ovladače klimatizace, nad nimi „normální“ průduchy ventilace na středovém tunelu, nebo samostatně umístěné výstražné tlačítko blikačů, které nemusíte pracně hledat v záplavě elektronických klaviatur. Ale také manuální řadička rychlostních stupňů s hlavicí, která pěkně sedne do dlaně. Škoda jen, že Polo nemá šestý převodový stupeň, byly totiž chvíle, kdy jsem chtěl přeřadit na šestku, agregát se zbytečně vytáčí. A pak jsem postrádal loketní opěrku mezi předními sedadly.
Přístrojový štít v digitálním provedení hezky zobrazuje všechny potřebné údaje. Středový dotykový 8palcový displej má pěknou grafiku s logicky uspořádaným menu.
I při kompaktních rozměrech (d/š/v – 4074/1751/1436 mm) a rozvoru 2552 mm je uvnitř dostatek místa v oblasti ramen i loktů. Sedadla jsou příjemné tužší s dobrým nastavením, pěkné boční vedení dobře drží záda při projíždění prudší zatáčkou. Za sebe jsem si také sedl pohodlně a před koleny zbývalo ještě 15 cm.
Agregát
Základní tříválcová jednotka o zdvihovém objemu 999 cm3 disponuje výkonem 59 kW, které přenáší na přední nápravu. Motor je hbitý, dokáže velmi dobře zrychlovat a vůbec se nezalekne dálničního provozu. Potěšilo mě, že i tak kompaktní model je nabitý bezpečnostními asistenty už v základním provedení. A pokud to nebude stačit, je k dispozici příplatková výbava, např. zatmavená zadní a boční okna (5500 Kč), proaktivní bezpečnostní systém PreCrash (3900 Kč), který při vyhodnocení rizika nehody automaticky dovře okna, natlakuje brzdy a přitáhne bezpečnostní pásy.
Podle údajů výrobce by testované Polo v edici Limited mělo mít spotřebu 5,3 l benzínu na 100 km, ale protože jsme zkoušeli podvozek, mimochodem velmi stabilní a pěkně naladěný, na různých površích silnic, udávalo počítadlo spotřebu 6,6 l/100 km. A cena? Rovněž velmi přijatelná, již od 389 900 Kč můžete získat velmi příjemného společníka. Výrobce nabízí i prodlouženou záruku 4 roky nebo 80 000 km za 3800 Kč. Pokud byste si přáli vybavit vozidlo lépe, třeba stejně jako testovanou verzi, vyjde vás na 450 500 Kč vč. DPH.
Petr Kostolník
Foto: autor