AI stvořila nový magnet bez vzácných nerostů
Britská firma Materials Nexus, zabývající se hloubkovou technologií umělé inteligence a kvantovou mechanikou, vytvořila s pomocí své platformy AI nový permanentní magnet bez vzácných zemin.
Firma Materials Nexus odhaduje, že jen v odvětví elektrických vozidel (EV) poptávka po permanentních magnetech vzroste do roku 2030 desetinásobně. Ale nejde jen o ně, jsou využívány pro mnoho dalších aplikací včetně robotiky, dronů, větrných turbín či zařízení HVAC.
K vytvoření nejsilnějších magnetů a nejúčinnějších motorů jsou však potřeba vzácné nerosty (neodym a dysprosium), které ale vyžadují škodlivou těžbu a drahé, energeticky náročné zpracování. Lídrem v této branži je Čína, která těží až 70 % a zpracovává téměř 90 % světových vzácných zemin, což jí dává monopolní postavení.
Intenzivně proto probíhá hledání alternativ a někteří výrobci automobilů společně s dodavateli začínají nasazovat motory bez magnetů, jiní (včetně Tesly) hledají cestu v magnetech bez materiálů vzácných zemin. Jde sice o zajímavé řešení, ale obtížněji dosažitelné. Například firma Niron Magnetics měla vyvinout první výkonné magnety jen za použití železa a dusíku, ale po více než 10 letech stále není připravena na hromadnou výrobu.
Proto se firma Materials Nexus rozhodla využít umělou inteligenci k identifikaci potřebných prvků a podmínek k vývoji magnetických materiálů bez vzácných zemin. K identifikaci MagNex, permanentního magnetu bez vzácných zemin, použila svou platformu AI, která analyzovala více než 100 mil. složení materiálů, než se na něj dostala, přičemž zohlednila řadu proměnných od výkonových parametrů, nákladů přes zajištění dodavatelského řetězce až po dopad na životní prostředí.
Poté, co AI zvládla tento úkol, firma syntetizovala a otestovala výsledky s pomocí zařízení na výrobu pokročilých slitin v Institutu Henryho Royce a v laboratořích na Sheffieldské univerzitě. Práci, která by dříve trvala roky, zvládla AI za tři měsíce, navíc prý lze MagNex vyrobit za 20 % materiálových nákladů oproti aktuálně dostupným magnetům se vzácnými zeminami, a o 70 % nižšími emisemi uhlíku.
C. C. Weiss
Foto: Materials Nexus, Shutterstock