DTE 2025: V teplárenství proběhly změny k lepšímu
Zdá se, že po letech nejistot a odvracení pohrom je vlak teplárenství na správné koleji. Souprava je roztlačena správným směrem a jede dostatečnou rychlostí na to, aby bylo možné odstranit všechny překážky, které se na trati objeví.
Po mnoha letech můžeme být pozitivní. Na výrazném posunu oboru kupředu se podílí Modernizační fond, který přesně plní účel, pro nějž byl realizován. Finanční prostředky, kterých nebylo málo, jsou aktuálně vyčerpány. Pro rozvoj teplárenství by však bylo přínosné, pokud by byly ještě navýšeny.
„V tuto chvíli by obor potřeboval ještě cca 5 až 10 mld. korun na projekty, které nebylo možné čerpat v minulém období,“ upozorňuje Jiří Vecka, ředitel Teplárenského sdružení České republiky.
Rozjely se aukce
Velkým pozitivem je v minulosti hodně diskutovaná provozní podpora. Po několikaletých náročných diskusích a peripetiích s tím spojených spustilo MPO aukce na podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET).
„Počáteční obavy, že první aukce nedopadne, byly liché. Mechanismus podpory opravdu funguje a předpokládáme, že i druhá aukce bude naplněna. Celkový plánovaný objem aukcí cca 3000 MWe navíc výrazně pomůže elektrizační soustavě ČR se zajištěním výkonové přiměřenosti při očekávaném útlumu uhelných kapacit směrem k roku 2030,“ říká Jiří Vecka.
Emise klesly o 600 tisíc tun ročně
Také odchod od uhlí pokračuje v teplárenství solidním tempem. Za poslední tři roky zaznamenalo odklon od uhlí na deset tepláren, což představuje teplo pro více než 110 tisíc domácností a další stovky odběratelů. Na půl milionu tun uhlí teplárny nahradily biomasou, zemním plynem, teplem z odpadu a dalšími energetickými zdroji. Díky tomu se emise oxidu uhličitého snížily o více než 600 tisíc tun ročně.
Česká společnost vnímá snahu energetiků v boji se změnou klimatu pozitivně a teplárenství k tomu přispívá nemalým dílem. Jak vyplývá z výzkumu CVVM SOÚ AV ČR, polovina obyvatel ČR pokládá probíhající přechod k energetice, která využívá čistší zdroje energie, za úspěšný. Významný podíl na těchto změnách má také mezinárodní konference Dny teplárenství a energetiky, která je místem oficiálních jednání i zákulisních diskusí, v jejichž rámci dochází k výměně informací a názorů, často i velmi kritických.
Konference zároveň propojuje praxi s regulátory na národní i evropské úrovni. Nejinak tomu bude i na letošní akci, která se uskuteční 23.–24. 4. 2025 opět v Olomouci v Clarion Congress Hotelu.
Více na www.dnytepen.cz.
Denisa Ranochová
Foto: Exponex