Honnover rossleor asseco murr

Přizpůsobivá struktura řízení – lepší strategie

Vývoj elektroniky a její integrace v automatizaci vedou k tomu, že přibývá nejrůznějších komunikací a přenosu stále větších objemů dat. Můžeme se proto mnohem lépe rozhodovat, kde a jaká část řízení stroje nebo linky bude.

 

Mnohem víc než v minulosti se proto vyplatí věnovat úsilí prvotnímu rozhodnutí – „strategii“, jak bude vypadat topologie systému. Námaha se ale bohatě vyplatí a přinese úspory nejen při instalaci a oživení technologie, ale zejména během jejího provozu.

Silná komunikace – optimální topologie
Světem automatizace hýbou tzv. vzdálené vstupy a výstupy, které umožňují aplikovat nové strategie v topologii. Prostorové rozmístění po technologii zkracuje spoje, urychluje děje a šetří práci. Příkladem je instalační systém Festo CPX-AP-I.
Je výkonný, jednoduchý a snadno se instaluje i uvádí do provozu. Centrálním bodem je komunikační modul, který zprostředkuje spojení s nadřazenou sítí, např. Profinet. Jedná se o samostatný modul nebo součást elektrického či pneumatického terminálu. V obou případech se k němu připojuje potřebná sestava dalších stanic, mohou jimi být elektrické vstupy, výstupy, moduly IO-Link, ventilové terminály, elektrické terminály a dokonce přímo elektrické pohony. Sortiment se neustále rozšiřuje.
Rozmanitost připojených technologií
Instalační systém Festo CPX-AP-I (www.festo.cz/cpx-ap-i) vyniká tím, že zahrnuje komponenty napříč technologiemi. Komunikace AP-I je velmi výkonná a rychlá, dovoluje připojit až 500 stanic prostřednictvím spojů dlouhých až 100 m, které lze řadit libovolně za sebou. S instalací je minimum práce, vše se automaticky adresuje. Centrální modul je vybaven diagnostikou ve formě webového serveru, kontrolu i test systému zvládne i bez připojení na nadřazený celek.
Všechny komponenty mají vysoké krytí, proto je můžete použít právě tam, kde se nejlépe hodí z pohledu zpracovávaných signálů (obr. 1).

Ventilové terminály nové generace
Kromě elektrických modulů lze připojit například nejnovější ventilové terminály VTUX (www.festo.cz/vtux) zcela nové generace, která do budoucna postupně nahradí většinu ostatních terminálů.
Základní vlastností VTUX je jejich modularita, která zaručí, že ve vámi vybrané konfiguraci bude přesně to, co si přejete, a nic navíc. Ventily šířky 10 mm nové generace mají průtok 670 l/min a vyrovnají se tak dosavadním ventilům šířky 20 mm. Abychom jejich výkon využili, stačí vybrat širší základnu, která dovolí připojit hadice většího průměru. V praxi to znamená, že namísto kombinace nejčastějších velikostí 10 a 20 mm můžete použít stále stejné ventily a výrazně zmenšíte nejen rozměry, ale i náklady na náhradní díly. K pneumatické části je připojen některý z komunikačních modulů, např. Profinet, Ethernet/IP, Ethercat, Modbus, AP-I, nebo dokonce celý elektrický terminál s požadovanými elektrickými kartami (obr. 2). Uvnitř elektrické části a podle potřeby i v pneumatické části probíhá interní komunikace, která je shodná s výše zmíněnou AP-I. Proto lze terminály libovolně rozšiřovat, dělit či doplňovat, a to vše s minimem nákladů, neboť jednotná komunikace nevyžaduje žádné převodníky.
Do pneumatické části lze vložit například vakuové ejektory, elektrické vstupy a výstupy a mnoho dalších modulů (obr. 3). Pod ventily je dostatek místa pro další vybavení, mohou být například vybaveny paměťovým čipem pro sledování životnosti, vakuové ejektory zase logikou pro sledování podtlaku a pro úsporu vzduchu. Pro vás z toho především vyplývá absence kabelů, rychlá a snadná instalace, jednoduché změny konfigurací a minimální nároky na prostor.
Možnosti strategicky přizpůsobit topologii řízení konkrétnímu stroji nebo lince jsou velmi široké a přesahují možnosti tohoto článku. Jejich aplikace v praxi se výrazně vyplatí a vede k úsporám v mnoha směrech. Více informací najdete na internetových stránkách společnosti Festo.

www.festo.cz
Foto: Festo

 
Publikováno: 1. 4. 2025 | Počet zobrazení: 13 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 2
Zaujal Vás tento článek?
Ano