Honnover rossleor asseco murr

Hydraulika v éře automatizace

Norská firma Hawe Hydraulik představila na veletrhu iVT Expo 2024 nový patentovaný hydraulický ventilový rozváděč MICK pro nízkotlaká a energeticky úsporná řešení, který zajišťuje vysokou energetickou účinnost a nižší provozní náklady.

 

Automatizace se stává základním prvkem napříč průmyslovými odvětvími a požadavky na technologii hydraulických ventilů se výrazně posouvají. Zařízení, které bylo dříve ovládáno ručně, je nyní stále více automatizováno, a hydraulické ventily musí být navrženy tak, aby se hladce integrovaly do počítačových systémů.
Tradiční ruční ventily, často používané pro stabilizaci nebo polohování, již v automatizovaných strojích nestačí a elektrifikace i jednoduchých funkcí, jako je ovládání výložníků, se stává nutností. Výrobci se snaží elektrifikovat i základní funkce, jako jsou podpěry, dveře, zámky nebo nastavovací regulace. Nahrazením ručních ventilů elektrickými řešeními mohou vytvářet systémy, které jsou plně kompatibilní s automatizací a zvyšují jak funkčnost, tak efektivitu.
Při přechodu vybavení na bateriové systémy se počítá každý kilogram a OEM výrobci požadují menší a lehčí hydraulické ventily, aby se snížila celková hmotnost, aniž by se snížil výkon. Tento posun zlepšuje energetickou účinnost a kompaktní konstrukce zjednodušují montáž.
S přechodem na menší válce musí ale hydraulické systémy pracovat při vyšších tlacích, aby dodaly stejnou sílu, a tento trend vyžaduje ventily schopné spolehlivě zvládnout vyšší tlaky a zajistit konzistentní výkon i v náročných podmínkách. Klíčem k dosažení této rovnováhy jsou inovativní materiály i design, které umožňující výrobu ventilů, jež splňují požadavky na výkon bez zvýšených nákladů.

Elektrifikace i pro základní funkce
Pro splnění těchto průmyslových požadavků firma Hawe Hydraulik navrhla nový ventilový rozváděč MICK 3. Jde o kombinaci osvědčeného proporcionálního rozváděče PSL a speciálně navržených 8/3cestných přepínacích ventilů namontovaných přírubou na sekcích PSL. Ventil nabízející max. průtok 200 l/min a max. tlak 420 bar řeší významné zranitelnosti kritických komponent. Za rizikovou součást jsou považovány např. kabelové svazky kvůli vysoké ceně, dlouhým dodacím lhůtám a komplikovanosti. Tradiční kabelové svazky často zahrnují více konektorů a složitá schémata zapojení, takže sestavit je a udržovat je náročné. MICK 3 řeší tento problém zjednodušením systému na jeden 4kolíkový konektor Deutsche, který sdružuje CAN-high i CAN-low, napájení i uzemnění, což výrazně snižuje složitost elektroinstalační infrastruktury.
Ať už systém vyžaduje jednu sekci nebo škálu až 12 sekcí, spojí je nový ventil MICK všechny interně dohromady. Tento modulární přístup eliminuje potřebu dodatečné kabeláže nebo konektorů, zjednodušuje montáž a redukuje potenciální místa selhání. Konsolidace kabeláže do jednoho robustního konektoru výrazně zvyšuje spolehlivost. Zjednodušený design minimalizuje chyby v zapojení při instalaci i údržbě a zajišťuje konzistentní výkon ve všech částech hydraulického systému.

Chytrá řešení a bezpečnost
Sekce PSL proporcionálně řídí průtok, zatímco přepínací ventily MICK jej rozdělují do jednotlivých pohonů. S jednou ventilovou sekcí tak lze mít až tři dvojčinné pohony. Základní ventil PSL může být vybaven integrovanými zesilovači sběrnice CAN, které uzavírají smyčku na pozici šoupátka a skrývají kabeláž v řetězci pod patentovaným systémem připojení, což brání poškození spojů s krytím IP67.
Když jsou voliče MICK vypnuté, čerpadlo s pevným nebo proměnným objemem efektivně čeká v pohotovostním režimu. Odtud může být napájen jeden ze tří selektorových solenoidů MICK, čímž se všechny přepínače v bloku ventilů přesunou do jedné ze tří pozic. Příkladem tří funkčních skupin, které pracují nezávisle, jsou výložník, pohony a stabilizátory.
Dalším patentem řešení je integrovaný bezpečnostní obvod přepínače, kdy hydraulický signál potvrzuje, že všechny přepínače v bloku dosáhnou stejné funkční skupiny předtím, než může být z čerpadla dodáván jakýkoli olej pro obsluhu jakýchkoli funkcí. Doba mechanické montáže a elektrického zapojení i prostorové nároky jsou značně redukovány, protože cívky jsou vnitřně propojeny a tři ventilové bloky sloučeny do jednoho.
Začleněním nejnovějších konstrukčních vylepšení a využití pokročilých technologií splňují PSL CAN a MICK vyvíjející se požadavky moderních hydraulických systémů, kde je klíčová účinnost, cena a výkon, aniž by byla ohrožena kvalita nebo funkčnost.

Daniel Fernandes
Foto: Hawe Hydraulik

 
Publikováno: 1. 4. 2025 | Počet zobrazení: 59 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 4
Zaujal Vás tento článek?
Ano