Technologie Murrelektronik modernizují výrobu ocelových trubek
Příkladem toho, jak mohou technologie přispět k efektivnějšímu a udržitelnějšímu průmyslovému prostředí, je modernizace jednoho z nejvýznamnějších provozů Třineckých železáren, které tak učinily další krok k vizi průmyslu 4.0, kde mají klíčovou roli data, automatizace a prediktivní údržba.
Průmysloví výrobci jsou pod silným tlakem na efektivitu a optimalizaci zesíleným dnes navíc ještě podmínkami danými úsilím o maximální ekologičnost provozu. A technologicky i energeticky náročných výrob, jaké představuje např. hutní provoz a výroba oceli, se to týká ve zvýšené míře. Což je jedním z důvodů, proč se jeden z nejvýznamnějších českých producentů oceli stále snaží zlepšovat své výrobní procesy a držet krok s nejnovějšími technologickými trendy. To se promítlo i do projektu zásadní modernizace Válcovny trub, která přinesla novou úroveň efektivity a kvality do výroby ocelových trubek. Projekt zahrnoval mj. i instalaci dvou nových řezacích strojů ke krácení polotovarových bloků z procesu kontinuálního lití. Tyto bloky tvoří základní vstupní surovinu pro výrobu bezešvých ocelových trubek.
Jak vysvětluje Ondřej Slováček, vedoucí servisního oddělení průmyslové automatizace, cílem bylo nahradit strojní zařízení, které bylo v provozu již od roku 1962. Původní technologie pálení plamenem byla z mnoha důvodů zastaralá. Nejenže byla energeticky náročná, ale měla i negativní dopad na kvalitu povrchu polotovarů, kde způsobovala nerovné pálené plochy, vznik technologického odpadu a další problémy, které zvyšovaly potřebu dodatečných zásahů, jako je broušení a opravy vad. Nové zařízení umožnilo nejen omezit tyto problémy na minimum, ale celý proces také výrazně zjednodušit a zefektivnit a díky nově implementované technologii se podařilo nejen zvýšit kvalitu výroby, ale také dosáhnout významných úspor materiálu, energie a pracovních nákladů.
Poradí si i s vysokými energetickými nároky
Zásadní roli v řešení dosavadních problémů a při realizaci modernizačního projektu sehrály moduly MVK Pro firmy Murrelektronik, které se ukázaly jako ideální řešení pro průmyslové aplikace v náročném prostředí a staly se jedním z nejdůležitějších prvků modernizace. Disponují osmi multifunkčními master porty třídy A/B a dvěma porty M12 s L-kódováním, které umožňují přenos proudu až 16 A. Tato kapacita umožňuje napájet i zařízení s vyššími energetickými nároky přímo z modulů, což eliminuje potřebu externích zdrojů energie, a pro průmyslové prostředí s vysokými požadavky na výkon a spolehlivost jde o klíčovou vlastnost.
„Moduly MVK Pro jsme zvolili po důkladném testování a porovnání různých možností dostupných na trhu. Zaujala nás hlavně kombinace jejich univerzálnosti a fyzického designu, díky kterému je snadné použít převodníky IO-Link – analogový signál. Tato modularita nám umožnila přizpůsobit systém přesně potřebám našeho projektu,“ komentuje Ondřej Slováček důvody, proč si třinečtí oceláři vybrali právě toto řešení.
Jednotlivé porty modulů MVK Pro lze konfigurovat pro různé funkce – IO-Link, digitální vstupy (DI), digitální výstupy (DO), digitální vstup-výstup (DIO) nebo jejich kombinace. Tato flexibilita je klíčová pro přizpůsobení modulů různým aplikacím v rámci provozu a automatické spínání napájecího napětí zajišťuje, že pro konkrétní zařízení bude vždy použito správné napájení, ať už jde o akční členy, nebo senzory.
Efektivita a spolehlivost na prvním místě
Jak zdůrazňují odborníci z Murrelektronik, moduly MVK Pro jsou navrženy s ohledem na budoucnost průmyslové výroby a jejich kompatibilita s nejrozšířenějšími průmyslovými sítěmi i standardy, jako jsou PROFINET, Ethernet/IP a EtherCAT je činí ideálními pro moderní automatizační systémy. Díky systému Plug & Play je instalace velmi jednoduchá, což umožňuje rychle a bezproblémově uvést nová zařízení do provozu, přičemž krytí IP67 a robustní design modulů zajišťují jejich spolehlivost i v náročných provozních podmínkách, což je velmi důležité právě v drsných průmyslových prostředích, jaké představují výrobní linky Třineckých železáren.
„Díky modulům MVK Pro jsme dosáhli nejen vyšší efektivitu a spolehlivost, ale přinesly nám také významné zlepšení kvality produktů, přičemž právě díky jejich spolehlivosti a integrované diagnostice o nich v podstatě ani nevíme – prostě fungují,“ oceňuje přínos nové technologie Ondřej Slováček.
Neméně zásadní roli sehrála v rámci modernizačního projektu další oceňovaná technologie společnosti Murrelektronik: IO-Link. Tento systém umožňuje efektivní sběr signálů a správu celého systému, což zjednodušuje údržbu a zvyšuje spolehlivost výrobního procesu. Navíc je technologie IO-Link navržena pro aplikace průmyslového internetu věcí (IIoT) a analýzu dat, což otevírá nové možnosti pro digitalizaci průmyslových procesů. Schopnost pracovat s různými typy signálů – digitálními, analogovými i IO-Linkovými, zajišťuje systému vysokou univerzálnost i flexibilitu, umožňující standardizaci strojních konceptů, což výrazně usnadňuje budoucí modernizace i rozšíření systému. „IO-Link je pro nás zásadní technologický prvek. Umožňuje velice efektivně přenášet data mezi jednotlivými zařízeními a centrálním systémem, takže můžeme nejen rychle reagovat na jakékoli problémy, ale i lépe plánovat preventivní údržbu,“ vysvětluje Ondřej Slováček.
Modernizací vše teprve začíná
Modernizace Válcovny trub je nicméně pouze začátkem dlouhodobé strategie Třineckých železáren zaměřené na vyšší digitalizaci a automatizaci výroby s využitím dalších pokročilých řešení, jakou jsou např. IIoT a prediktivní údržba. Firma do budoucna plánuje např. implementaci diagnostického systému, který by umožnil zpřesnit preventivní údržbu a zvýšit efektivitu zařízení. Fungoval by mimo stávající SCADA systém a nezávisle na něm, přičemž by pro svou činnost využíval technologie průmyslového internetu věcí, analýzu dat a strojové učení.
I v budoucích projektech proto budou mít zásadní význam díky své univerzálnosti a podpoře aplikací IIoT Moduly MVK Pro, jejichž flexibilita a spolehlivost zajišťují, že podnik bude schopen realizovat i ty nejnáročnější navazující modernizační projekty.
Třinečtí oceňují, že spolupráce s firmou Murrelektronik byla od počátku projektu velmi úzká, společně např. vybírali nejvhodnější produkty i jejich doplňky už ve fázi předprojektové přípravy. Díky pečlivému plánování si tak během uvádění do provozu vystačili s už nastudovanými materiály, takže nebyla potřeba ani dodatečná technická podpora, běžná v takovýchto případech.
„I když uvádění výrobních linek málokdy probíhá přesně podle plánu, díky kvalitním technologiím a dobré přípravě jsme zvládli všechny výzvy,“ konstatuje závěrem Ondřej Slováček.
www.murrelektronik.cz
Foto: Murrelektronik