AMPER: Na vlně inovací
Brněnské výstaviště zanedlouho otevře své brány dalšímu, v pořadí již 32. ročníku, veletrhu AMPER. Tento největší mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky a energetiky v Česku a na Slovensku se vyprofiloval mezi respektované akce svého druhu.
Podívejme se nejdřív trochu do historie veletrhu. Poprvé se veletrh AMPER konal v roce 1993 jako mezinárodní akce elektrotechniky a elektroniky v pražském Paláci kultury. Po třech letech se přemístil díky zájmu vystavovatelů do areálu na Strahově, to už bylo registrovaných více než pět set vystavovatelů. V roce 2000 se veletrh přestěhoval na Výstaviště Praha, kde bylo přihlášených téměř sedm set firem z 12 zemí světa. Na Výstaviště PVA v Letňanech se přesunul v roce 2002 a zde vydržel až do roku 2010, následující rok (2011) jej pořadatelé přesunuli na Brněnské výstaviště, kde je do současnosti.
Co čeká návštěvníky
Organizátoři slibují v úvodním sloganu „420 vystavovatelů na vlně inovací“, což je na dnešní dobu, která klasickým veletrhům už příliš nepřeje, poměrně slušné skóre, ale rozhodně nejde o rekordní účast. Například před 10 lety, na tehdy 23. ročník, kdy se AMPER profiloval jako největší veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení na území ČR a Slovenska se ho účastnilo na výstavní ploše 30 tisíc metrů čtverečních na 600 vystavovatelů z 22 zemí světa. A nechyběly mezi nimi obří expozice ústředních gigantů svého oboru, jako např. ABB či Siemens nebo domácích lídrů třeba Kopos Kolín, Foxon, ELKO EP aj., kteří jsou samozřejmě zastoupeni na veletrhu stále, ale už ve skromnější formě nebo prostřednictvím svých partnerských firem.
To však neznamená, že letos nebude AMPER stát za návštěvu, protože svou produktovou nabídku a služby, včetně novinek, zde budou prezentovat vystavovatelé z 24 zemí světa. Namátkou vzpomeňme firmy jako Bosch, 2N Telekomunikace, Jablotron, OEZ Letohrad, REM Technik, Teco, Rajapack, Vision Systems, ELKOV elektro či VARNET atd.
V hale P, největší budově brněnského výstaviště, se mj. představí jako exkluzivní exponát elektrický propulsní pohon 150 kW s třílistou vrtulí firmy MGM Compro, firma Cressto předvede komunikační protokol Modbus RTU pro inteligentní snímače, umožňující efektivní přenos dat prostřednictvím rozhraní RS-485. Dále firma IMT ve své expozici předvede SMT linky pro automatizovanou výrobu elektroniky, společnost B.L.C. zase nové průmyslové LED svítidlo Tytan Steel apod.
Zlatý AMPER a další sekce
Prestižní soutěž Zlatý AMPER již tradičně oceňuje inovativní produkty, technologie a řešení, která jsou prezentována na veletrhu a která musí splňovat určitá kritéria. Z nominovaných produktů pak odborná porota, pod vedením prof. Ing. Zdenka Peroutky, Ph.D. ze Západočeské univerzity/RICE, vyhodnotí nejlepší z nich na základě jejich technické úrovně, inovativnosti a přínosu pro daný obor.
Vítězové pak od poroty získávají prestižní ocenění Zlatý AMPER, které, jak uvádí organizátoři, slouží jako uznání odborné kvality a inovace. Ale nepřínáší jim „jen“ ocenění, ale také zvýšenou viditelnost na trhu, což může podpořit jejich další rozvoj i obchodní úspěchy. V letošním ročníku veletrhu budou poprvé soutěžit i studenti středních a vysokých škol o Studentský Zlatý AMPER.
V sekcích AMPER Innovation Hub a Start-up budou k vidění expozice předních vědeckotechnických center a start-upů, mezi něž patří brněnská VUT, CEITEC, VŠB TUO Ostrava a renomované výzkumné středisko CATRIN (Czech Advanced Technology and Research Institute), ZČU z Plzně, Smart City Innovation Institute aj.
Nedílnou součástí veletrhu je i sekce AMPER e-Mobility, která je zaměřená na téma udržitelné dopravy. Jejíž letošní ročník – v celkovém pořadí už 14. – nabídne kromě prezentace elektromobilů různých typů, včetně vozidel pro komunální služby a sklady, bateriové systémy a jejich recyklace, řešení dobíjecí infrastruktury i software pro správu flotil a řízení dobíjení a také ukázky průmyslových dronů.
Doprovodné akce
Samozřejmě ani letos nebude chybět doprovodný program. V první den veletrhu je to AMPER Summit – vrcholná konference na téma Limity distribuční sítě pro moderní energetiku, s přednáškami Strategie a podmínky rozvoje distribuční sítě ve střední Evropě a Chytrá řešení pro rozvoj moderní energetiky.
Ve středu 19. března pak proběhne v rámci veletrhu Fórum investičních a exportních možností, propojení škol s praxí pod názvem AMPER for business, na němž budou představeny plánované akce pro sektor elektrotechniky a elektroniky v letošním roce a prezentace Exportní strategie - CzechTrade a globální příležitosti!
Josef Vališka
Foto: Archiv TMP