Honnover rossleor asseco murr

Unikátní mikroskop TUL poslouží i firmám

Liberečtí vědci nabídnou českým a německým podnikům schopnosti unikátního mikroskopu, který otevírá nové možnosti kontroly kvality, analýzy materiálů, zkoumání slitin, svarů nebo defektů.

 

Elektronový mikroskop Helios 5 PFIB CXe, který doplnil vybavení laboratoří Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace na Technické univerzitě v Liberci, jehož pořizovací cena je přes 45 mil Kč, mohla univerzita pořídit díky přeshraničnímu projektu s TU Chemnitz. Je jedním ze tří v ČR a nabízí unikátní možnosti výzkumu a detailní analýzy materiálů. Univerzita ho chce využít nejen k vědeckým účelům, ale i k podpoře průmyslového sektoru, využít ho budou moci firmy v ČR i sousedním Sasku.
Zařízení se dokáže podívat pod povrch materiálu a najít anomálie nebo mikrotrhlinky a zjistit příčinu jejich vzniku. To jsou jen některé z možností unikátního mikroskopu, který kombinuje dva tubusy: elektronový pro zobrazování v ultravysokém rozlišení, a plazmový, v němž je možné urychlit a přesně zacílit ionty xenonového plazmatu. Ty pak mohou odprašovat zkoumaný materiál a vytvářet tak přesně lokalizované řezy přímo v komoře mikroskopu.

Foto: Adam Pluhař/TUL

 
Publikováno: 1. 4. 2025 | Počet zobrazení: 35 | Počet přeposlání: 0 článek mě zaujal 3
Zaujal Vás tento článek?
Ano