rossleor asseco murr

CeBIT 2012: pohled do budoucnosti IT

Na počátku března se na hannoverském výstavišti představily nejmodernější technologie z oblasti ICT, které ukázaly, s čím se budeme setkávat v příštích měsících a letech. Veletrh CeBit přilákal letos přes 300 000 návštěvníků z více než 110 zemí.  

 

V centru pozornosti: cloud a sociální sítě
V éře cloudové samozřejmě nemohlo ani toto téma chybět, takže cloud byl logicky jedním z ústředních témat letošního ročníku. Podle výsledků studie zveřejněných před zahájením veletrhu očekávají letos dodavatelé cloudových řešení a podpůrných systémů jen v Německu rekordní vzestup prodejů v objemu zhruba 5,3 mld. eur, což představuje zhruba 47% růst ve srovnání s předchozím rokem. A cloudový trh by do roku 2016 měl vzrůst až na 17 mld. eur. Toto číslo odráží početné spektrum produktů připravených k uvedení na trh, založený na prakticky neomezené úložné kapacitě cloudu.
Výraznou složku tvořila i sekce zaměřená na sociální sítě, které se staly významnou obchodní příležitostí. To vygenerovalo celou novou oblast nazvanou Social business či Social Commerce, která na CeBITu rovněž prezentovala své možnosti.
Samozřejmě to klade velké nároky i na další oblast, která měla na CeBITu 2012 silné zastoupení: bezpečnost. Podle průzkumu asociace BitKom, nepovažuje jedna ze tří firem úroveň zabezpečení svého IT za dostatečnou. A zatímco 95 % z oblasti ICT má pro své IT připraven plán pro zotavení po katastrofě (disaster recovery), totéž lze říci jen o polovině firem z jiných odvětví. Na veletrhu se představily desítky firem a řešení zaměřených na tuto oblast, nabízejících bezpečnostní řešení pokrývající celou škálu zařízení od mobilů a notebooků až po datacentra. Mezi nimi mají významné místo mj. i české firmy a vývojáři.
IBM představila systém Secure Desktop, umožňující uživateli přístup na svůj počítač (včetně jeho OS, aplikací a dat) z libovolného místa – pomocí tyčinky, která zprostředkuje bezpečným připojením přístup k jeho datům v cloudovém úložišti.  „Věříme, že lidé se nechtějí připojovat např. na letištích či na cestách pomocí velkých zařízení, protože je to nepraktické a nepohodlné, takže preferujeme přístup, který jednoduše učiní i z počítače, který jste předtím v životě neviděli, bezpečné a důvěryhodné zařízení pouhým zastrčením speciálního prvku, jež z něj učiní na určenou dobu váš vlastní počítač. A poté, co se po chvíli odpojíte, za sebou nezanechá žádná vaše data. Vše je záležitostí kryptogtrafické technologie v tyčince,“  říká Sean Rooney, výzkumník IBM.
Pružné nástroje, které nabízí technologie v oblasti ICT zrevolucionalizovaly trh práce i práci samotnou. Tradiční desktopy v kancelářích nahradily notebooky a různá mobilní zařízení, takže pracovníci mají i v terénu po ruce vždy potřebná důležitá data a aktuální firemní informace. Komunikace a spolupráce na projektech probíhá s využitím zabezpečeného vzdáleného přístupu, a to třeba i přes půl světa. Není už bezpodmínečně nutná přítomnost na pracovišti, což pomohlo významně urychlit řadu procesů.
Microsoft kromě nových Windows 8 na CeBITu představil i projekt digitálního města, ve kterém se mohli návštěvníci mj. podívat, jak by mohla v budoucnu vypadat komunikace obyvatel s úřady.

IT mění dopravu...
Doprava měla na veletrhu i svou speciální sekci Smart mobility, v níž se představily pokročilé IT systémy pro logistiku a dopravní technologie. Jejich cílem je poskytnout např. včasné varování před blízkým nebezpečím – např. před místem nehody, vznikem kolon, nebo jiných rizik ohrožujících plynulost dopravy na pozemních komunikacích, a nabídnout okamžitě alternativní trasu.
Inteligentní automobilní řešení budou těžištěm budoucí logistiky od kontroly semaforů až po speciální aplikace zobrazující řidičům v reálném čase nejrůznější potřebné informace, např. na HUD displeji promítaném na sklo. Po roce 2015 se předpokládá rozsáhlé uplatnění technologií s označením M2M, tedy machine-to-machine, která bude zajišťovat komunikaci mezi stroji a vybavování vozidel speciálními čipy umožňujícími přístup k řadě tzv. in-car služeb včetně např. automatického nouzového přivolání pomoci při nehodě. Globální SIM karta pro tyto systémy, kterou na ĆeBITu představil Vodafone má životnost minimálně 10 let, a vydrží pracovat v teplotním rozsahu od minus 4 do 85 °C.
I vozidla budoucnosti, využívající už dnes dostupné technologie, se na CeBITu představila - např. v podobě Audi A3 doslova prošpikovaného hi-tech systémy. Výsuvný displej nabízí nejrůznější druhy informací, vůz je vybaven i výkonným systémem rozeznávání hlasu umožňujícím řidiči zadávat povely nám nejpřirozenějším způsobem, podobně jako systému rozeznávání písmen stačí jen zadání pár prvních písmen cílové destinace, aby poznal kam se má jet a vůz je schopen dokonce rozeznat I rukopis řidiče. Pro internetové připojení a datové přenosy slouží výkonný 3G modem.

...i zdravotnictví
Mobilní technologie (ale IT obecně) se však stále výrazněji uplatňují i v další sféře: tou je zdravotnictví a lékařské péče. „Mobile healthcare“, čili mobilní zdravotnictví. Proto bylo také jedním z ústředních témat letošního ročníku veletrhu se speciálním zaměřením na rozšířené služby zdravotní péče. V hale 8 se představily poslední novinky v této oblasti, které umožňují zdravotníkům uskutečnit jejich dávný sen: okamžitý přístup ke klíčovým zdravotním datům o pacientech a možnost jejich porovnávání, analýzy, sledování vývojových tendencí apod. To vše přitom doslova na stisk tlačítka. Technologie, které to umožňují jsou dnes už realitou, a postupně se zavádějí do lékařské praxe. Klíčem k mnoha z nich je přitom běžný mobil, přesněji řečeno obvykle smartphone, který je však dnes již běžně dostupnou záležitostí, a systém umožňující propojení s databází lékařských informací a možností jejich rychlého vyhledávání.
Není to sice tak prvoplánově efektní jako např. robotické operace, ale telemedicína využívající mobilních zařízení, které jsou vybaveny speciálními doplňky (např. jednoduše použitelnými senzory) umožňující např. sledování či získávání údajů o klíčových tělesných funkcích apod., bude zřejmě již v blízké budoucnosti faktorem, který výrazně posune podobu současné medicíny dále. Řada přístrojů už nebude výhradní doménou lékařských ordinací, ale lidé je budou mít i doma a lékař tak bude moci např. dálkově stanovit diagnózu, poradit vhodný postup, či záchranka bude vyjíždět k pacientům v kritických situacích již s informacemi, které výrazně urychlí různé procesy.
Nechyběly ani různé zajímavosti. Kontroverzní rozhodnutí fotbalových sudích už by mohla patřit minulosti díky mikročipu uvnitř míče, který poskytne v reálném čase přesné informace o poloze míče, jeho držení, průchodech a střelách, stejně jako rychlosti hráče a vzdálenosti, kterou urazil.
Představila se ale i novinka pro příznivce tabletů, umožňující používání těchto zařízení v dešti – voděodolný produkt firmy Fujitsu, který vydrží půl hodiny i pobyt v metrové hloubce a může potom bez problémů fungovat. Na japonském trhu by se měl už brzy objevit.
 

 

 
Publikováno: 12. 5. 2012 | Počet zobrazení: 2349 článek mě zaujal 611
Zaujal Vás tento článek?
Ano