asseco Aimtec murr

Technika, která hýbe světem.

Možná nejsou na první pohled tak efektní jako třeba kosmická loď či snímek z elektronového mikroskopu. Ale ložiska a další komponenty pohonových systémů představují významnou součást nejrůznějších aplikací, které uvádějí náš svět do pohybu.   

 

Svět ložisek: od antiky po hi-tech
Najdeme je snad všude, kde se něco pohybuje a točí, od obřích rotorů větrných elektráren a strojů v továrnách až po kolečkové brusle či nákupní košíky v samoobsluze. Bez zdánlivé drobnosti jako jsou ložiska, by náš svět už vůbec nefungoval. Prostě by se doslova a do písmene zadřel. Umíte si jej představit bez aut, vlaků, dopravníků či spousty dalších věcí, které nás dennodenně obklopují?
Ložiska mají za sebou dlouhou historii. První zmínka o nich pochází z antiky, kdy takovéto zařízení použil už kolem roku 330 před naším letopočtem řecký technik Diadés z Pelly, kterého bychom v dnešním pojetí označili zřejmě termínem inženýr – (proslul mj. jako autor starověkých válečných strojů, např. mobilní obléhací věže) a jeho antičtí kolegové. Předchůdce kuličkového ložiska, jak jej známe v dnešní standardní podobě, lze vystopovat v zápiscích a nákresech renesančního génia Leonarda da Vinciho, a v mlýnech prokázalo lidstvu neocenitelné služby. Svoji největší éru však začala v době průmyslové revoluce, provázené rozmachem nejrůznějších točivých strojů, jejichž chod zajišťovala ložiska. A moderní vynálezy a technologie otevřely nyní jejich výrobcům zcela nové možnosti.
Z technického hlediska jsou ložiska rozdělena na axiální (většina sil působí ve směru osy otáčení) a radiální (síly působí kolmo na osu), či podle principu na rotační nebo lineární (ta se netočí, ale posouvají), ale z pohledu konstrukčního řešení a použitých materiálů se dnes nabízí celá plejáda nejrůznějších variant pro nejrůznější aplikace, od „obyčejných“ kuličkových ložisek až po vysoce specializovaná hi-tech řešení využívající téměř kosmické materiály a technologie. Dnešní svět udržují v pohybu ložiska kluzná (pneumatická a hydraulická, která se dále člení na hydrostatická a hydrodynamická), valivá (různých typů - kuličková, válečková, soudečková, kuželíková, jehlová…), magnetická, keramická aj.
Mohlo by se zdát, že na produktu jako jsou ložiska, už asi prakticky nejde nic výrazně vylepšit. Ale není tomu tak a vývoj jde neustále kupředu i zde. Dokazují to např. řešení v tzv. mikro a nanovýrobě, která se stává jedním z klíčových oborů průmyslových podniků budoucnosti, či speciální ložiska umožňující díky konstrukčnímu řešení a speciálním materiálům dosahovat výrazné energetické úspory. Existují i ložiska s neuvěřitelně malým třením takřka na hranici měřitelnosti, stejně jako speciální verze s extrémní odolností a životností, které jsou v podstatě technickým zázrakem svého druhu.

Cena versus kvalita?
Postupem času se etablovalo několik hlavních výrobců, kteří pohltili zbytek ostatních, a tyto firmy, díky investicím do výzkumu a vývoje představují absolutní technickou špičku. SKF, FAG, Timken, NSK, Schaeffler, Koyo, a pro našince je jistě potěšitelné, že mezi uznávanou špičku se řadí i česká firma ZKL. Na paty jim však šlape konkurence zejména z asijských zemí, která sice nenabízí produkty tak oslnivých parametrů a kvality, zato cenově levnější, což je v době úsilí o neustálé snižování nákladů, kdy cena je jedním z rozhodujících faktorů pro mnoho firem velkým lákadlem. V řadě případů se méně renomovaní výrobci nerozpakují ani kopírovat produkty své vyspělejší konkurence, což po vizuální stránce není díky relativně jednoduchým a daným tvarům ložisek až tak velký problém. Horší už je však napodobit kvalitu špičkových originálů, která je výsledkem použitých materiálů, know-how a dlouholetého vývoje – ta však není na první pohled zjevná, takže plagiátorství v této oblasti vzkvétá a boj proti němu je velice obtížný.
Nicméně tam, kde záleží na spolehlivém dlouhodobě fungujícím řešení, na kterém často závisí bezprostředně i lidské životy, ať už jsou to vozidla, která nás dopravují do práce či na dovolenou, průzkumní roboti pracující na Marsu nebo výrobní linky, je volbou vždy řešení osvědčeného dodavatele z řad významných světových výrobců. A ti si selhání prostě nemohou dovolit.
 

 

 
Publikováno: 15. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2916 článek mě zaujal 584
Zaujal Vás tento článek?
Ano