asseco Aimtec murr

Automatica ve znamení robotů

Během čtyř dnů se od 22. do 25. května představila na novém výstavišti v Mnichově špička moderní automatizace a mechatroniky. Mezinárodní veletrh Automatica se konal již popáté a rostoucí počet vystavovatelů signalizuje jak význam průmyslové automatizace, tak pozici této prestižní veletržní akce v oboru.

 

Těžištěm veletrhu byly hlavní aspekty moderní automatizované výroby jako robotizovaná pracoviště, průmyslové zpracování obrazu (strojní vidění a robotické vidění), senzorika, řídicí technika, technika pohonů, montážní a manipulační technologie, automatizované skladovací systémy. Jako specializované tematické sekce byly na veletrhu prezentovány Lehké konstrukce, Výroba baterií a automatizační technologie a Automatizovaná výroba kompozitů. Samozřejmě nemohlo chybět dnes téměř povinné ekologické motto, takže i v Mnichově byla zastoupena Zelená automatizace.
Letošní ročník zabral o jednu halu více než předchozí, což dokumentuje rostoucí zájem vystavovatelů. Těch se na novém výstavišti v Mnichově sešlo přes 720 ze 40 zemí, přičemž nejsilnější zastoupení měli na ploše 40 000 m2 němečtí vystavovatelé, třetinu tvořily zahraniční firmy především z Itálie, Švýcarska, Rakouska, USA a Francie.
České barvy hájila na letošním veletrhu poprvé jako samostatný vystavovatel firma Blumenbecker Prag, která prezentovala plně funkční robotické pracoviště pro tzv. bin-picking (vybírání neorientovaně uložených objektů z kontejneru robotem). Tato aplikace má velmi široké možnosti použití, hlavně pak ve strojírenských provozech, kde jsou polotovary (objekty) dopravovány k jednotlivým technologickým operacím právě v kontejnerech nahodile poskládané. Lidské oko je nahrazeno snímací kamerou SICK s projekcí dvou laserových paprsků do scény, která rozpozná nahodile uložený objekt (ve 2D pro volně ložené objekty na ploše, ve 3D pro volně uložené objekty např. v kontejneru), určí jeho souřadnice, které jsou pak přes řídicí systém předány do průmyslového robota. Ten následně provede s vybraným objektem požadovanou operaci (např. vyjmutí z kontejneru a uložení předmětu - nyní již orientovaně - do výchozí polohy pro další technologickou operaci (např. umístění objektu do upínek svařovacího pracoviště). Robotická buňka je řízená PLC Siemens Simatic, pracoviště je nezávislé na typu robota, komunikace probíhá přes sběrnice PROFINET, PROFIBUS, kolizní situace a model zdvihaného dílu jsou řešeny v PC. Výhodou je podle výrobce snadná kalibrace systému a to, že jeden snímací portál může obsloužit více robotů.
Roboti dominovali Automatice obecně, a kromě nejrůznějších průmyslových robotů se na veletrhu představily i pokročilé systémy vyvíjené výzkumnými institucemi či univerzitami. Mezi průmyslovými roboty poutaly pozornost návštěvníků zejména nejvýkonnější systémy schopné operací s až několikasetkilogramovými objekty v expozicích firmy Kuka, Fanuc či Motoman a možnosti robotů při provádění nejrůznějších operací na výrobních linkách (např. simulovaný nástřik automobilové karoserie, svařovací operace apod.). K pozoruhodným ukázkám patřila zejména expozice společnosti ABB, která předvedla praktické naplnění jednoho z ústředních témat veletrhu: spolupráce člověka a stroje, doslova bok po boku, bez ochranných klecí či laserových bezpečnostních závor. Robot Frída, za jehož design získala ABB i prestižní ocenění Red Dot bez problémů harmonicky fungoval s lidským pracovníkem vedle něj.
Cílem asi nejvíce návštěvníků byla hala B3, kde se představovaly inovace v oblasti servisní robotiky – nejrůznější prototypy obslužných robotů pro použití v průmyslu i v běžném životě. Výsledky své práce zde představovaly renomované výzkumné organizace jako Fraunhofer IPA, německé Centrum pro letecký a kosmický průmysl (DLR) či evropské instituce zaměřené na robotiku jako euRobotics a EUnited, které předváděly naživo výsledky svých výzkumných programů. Například invalidní vozík s robotickou rukou, umožňující handicapovaným kromě pohybu podávat i různé předměty, nebo dálkové ovládání robota, který kopíruje pohyby lidského operátora. K vidění byly pokročilé systémy rozeznávání, které robotům dávají lidské smysly apod. Mnohé z těchto aplikací se časem objeví v komerční podobě, aby dále zlepšily možnosti systémů, které již dnes představují technologickou špičku v oboru. /jv/
 

 
Publikováno: 16. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2440 článek mě zaujal 581
Zaujal Vás tento článek?
Ano