asseco Aimtec murr

Moderní fotbal je věda

Kopačky už dávno nejsou kožené boty se „špunty“ na podrážce, ale uměleckým dílem svého druhu, s hi-tech materiály a technologiemi, využívají analyzování hry, biomechanické studie a testování hráči. 

 

Barevné extravagance? Ani náhodou. Fialové a pestře fosforeskující kopačky jsou výsledkem pečlivé vědecké práce. Vidění průměrného člověka je z 99 % periferní, cílené vidění zaujímá méně než 1 %. Designéři Nike analyzovali barevné spektrum, aby dokázali identifikovat dvě vysoce kontrastní barvy, které upoutají pozornost z periferního vidění. Jako ideální kombinace pro vytvoření tohoto efektu se ukázaly Metalická fialová a ostře oranžová.
Výzkumy ukazují, že průměrný energetický výdej špičkového hráče přesahuje, (počítáno pro hráče o hmotnosti 75 kg), 1000 kilokalorií za zápas. Pro výrobce obuvi a oblečení to znamená boj o snížení hmotnosti, každý gram dolů může znamenat konkurenční výhodu. Jednoduše řečeno: čím lehčí kopačky a výstroj bude hráč mít, tím méně energie bude potřebovat, což je klíčové zejména v závěrečných fázích zápasu.
Nike vyvinula např. model Mercurial Vapor Superfly, který označuje za nejrychlejší a nejlehčí kopačku na světě: bota váží neuvěřitelných 185 g a kombinuje špičkové materiály a technologie, jako je např. Nike Flywire. Pevnost zaručují lehká vlákna z upraveného materiálu Vectran tenčí než lidský vlas, ale v tahu 5krát silnější než ocel, která fungují jako lana na závěsném mostě a zpevňují chodidlo přesně tam, kde je potřeba. Na svršek boty byl použit ultratenký materiál Teijin, který chrání nohu. Podrážka je vyrobena z uhlíkových vláken a kolíky jsou odlehčené.
Podobným příkladem sportovního hi-tech je technologie Adidas Traxion vyvinutá pro podrážky (kolíky) fotbalových kopaček. Poprvé byla představena v roce 1996 při mistrovství Evropy ve fotbale. Cílem profilu podrážky bylo minimalizovat tlak kolíků, a současně ještě zvýšit přilnavost kopaček. Aby určitý profil obuvi dosahoval svého účinku a poskytoval optimální přilnavost, musí vždy (pokud možno) úplně pronikat do podkladu – toho profily Traxion dosahují díky malé kontaktní ploše s povrchem.
SG: Soft Ground (Měkký povrch) – obvykle mokrý a současně měkký nebo blátivý přírodní trávník. Používají se delší prvky adidas Traxion, které do tohoto povrchu mohou lépe proniknout. Některé modely jsou vybaveny X-Traxion, tj. kolíky, které je možné rychle vyměnit a upravit.
FG: Firm Ground (Pevný povrch) – obvykle suchý a pevnější přírodní trávník. Prvky FG adidas Traxion jsou kratší než prvky pro SG, aby se mohly lépe přizpůsobit pevnějšímu hracímu povrchu.
HG: Hard Ground (Tvrdý povrch) – obvykle tvrdší povrchy, jako např. suchý tvrdý trávník, umělý trávník nebo mokrý štěrk. Prvky pro HG jsou širší a je jich na podrážce boty umístěno více. Díky tomu je tlak chodidla lépe rozložen.
AG: Artificial Grass (Umělý trávník) – tento nový design podešve poskytuje hráčům výbornou kombinaci záběru a pohodlí, a to zvláště na umělém trávníku.
TF: Turf – používá se především na suchém umělém trávníku kobercového typu, na štěrku, ledu či sněhu. Větší počet prvků způsobuje lepší rozložení tlaku a poskytuje
lepší tlumení, odpružení a pohodlí, při dobrém záběru.
Pro další vylepšení kopaček používá Adidas tzv. Predator elementy umístěné na svršku, v oblasti vnitřního nártu, vyrobené kombinací gumového a silikonového materiálu, který umožní dát střele nebo přihrávce lepší rotaci (faleš). Tyto elementy díky svým protiskluzovým vlastnostem umožňují dosáhnout potřebnou kontrolu nad míčem. Použití speciálního materiálu zvyšuje dobu kontaktu kopačky s míčem a fotbalista díky tomu může lépe ovládnout hru.
Technologie PowerSpine je inspirována systémem Fingersave, používaným v brankářských rukavicích. Minimalizuje ztrátu energie během kopu a redukuje „prohnutí” v nártní části nohy. Energie je tak přímo vložena do střely a zvětšuje odkopovou sílu, veškerá síla je použita správným směrem a zabraňuje zranění nártu při silných střelách, na druhou stranu dobrá ohebnost PowerSpinu zlepšuje správný ohyb přední části chodidla, což přispívá k přirozenému pohybu hráče.
 

 
Publikováno: 16. 7. 2012 | Počet zobrazení: 2613 článek mě zaujal 566
Zaujal Vás tento článek?
Ano