Kovové díly přímo z CADu
Když loni proběhla tiskem nenápadná informace, že společnost Renishaw provedla akvizici MTT Technologies, malé hi-tech firmy z britského Staffordshiru, specializované na výrobu strojů pro nekonvenční technologie, ještě málokdo tušil, jak revoluční změnu to bude znamenat v rozšíření portfolia renomovaného výrobce známého především jako výrobce precizní odměřovací techniky. Sondy a kalibrační přístroje doplnila nová pozoruhodná technologie.
Technologie laser melting, volně přeloženo laserové tavení, dává konstruktérům strojních dílů nebývalou konstrukční svobodu pro vytváření optimalizovaných konstrukcí a tvarů, které by jinak byly omezeny konvenčními postupy nebo nástrojovými požadavky. Umožňuje tak vytvářet součástí jinými technologiemi nevyrobitelné.
Sir David McMurty, šéf společnosti Renishaw charakterizoval 3D laser melting jako “unikátní příležitost s velkým prostorem pro rozvoj". Začal se jimi zabývat ještě předtím, než loni Renishaw provedl akvizici hi-tech firmy MTT Technologies. A jak ukazují dosavadní výsledky, zdá se, že to byl krok správným směrem. Zájem zákazníků o novou technologii je obrovský: od výroby kvalitních prototypů až po bio-kompatibilní ortopedické implantáty. Klíčovou výhodou je, že design komponentů již nemusí být podřízen omezením tradičních technik obrábění, ale dává příležitost přehodnotit celou koncepci "designu pro výrobu."
Laser melting je výrobní proces obdobný známému 3D tisku, který však umožňuje výrobu dílů z kovů. Pomocí vysoce výkonného vláknového laseru se z práškového kovu vrstvu po vrstvě, v tloušťkách 20 až 100 mikronů roztavených v přísně kontrolované řízené ochranné atmosféře, vytváří přesný a dokonale homogenní kovový díl přímo z CAD modelu.
Renishaw nabízí dvě varianty provedení stroje: systémy AM125 a AM250. Oba stroje se od konkurenčních zařízení odlišují použitím vakua, nízkou spotřebou ochranného plynu a zejména vysokým stupněm ochrany pracovníků obsluhy před kontaminací práškovými kovy. Zařízení byla navržena pro snadné a bezpečné použití a využívají poznatky několikaleté zpětné vazby od klíčových rozvojových partnerů a klientů.
AM125 umožňuje výrobu dílů o objemu 125 x 125 x 125 mm (XYZ), a AM250 pak 250 x 250 x 300 mm (XYZ) s osou Z prodloužitelnou až na 360 mm. Oba modely zpracovávají 5 až 20 cm3 materiálu za hodinu, v závislosti na materiálu, hustotě a geometrii vytvářeného objektu. AM125 nabízí výběr mezi 100 nebo 200 W laserem, pro AM250 je k dispozici 200 nebo 400 W laser. Dvojice nových strojů má plně vybavené vakuové pracovní komory, spotřeba ochranného plynu je extrémně nízká, a umožňuje dosažení velmi nízké koncentrace kyslíku až 10 ppm, která je nezbytná pro zpracování reaktivních materiálů jako je titan nebo hliník, a významně přispívá k homogenitě materiálu a vynikajícím mechanickým parametrům finálního dílu.
Renishaw systémy jsou schopné pracovat se širokou škálou kovových materiálů:
nerez ocel 316L & 17-4PH
nástrojová ocel H13
Cobalt Chrome (ASTM75)
Titanium Al64V Al6 Nb7
Inconel 718 a 625
Aluminium AlSi12
Hastalloy X
3D tiskárnu Renishaw si pořídila např. Swansea University, jedna z předních britských výzkumných univerzit, kde bude systém využíván novým multidisciplinárním výzkumným týmem "Aerospace & Manufacturing". Také firma Directed Manufacturing Inc (DMI) získala systém Renishaw AM250, jímž rozšíří stávající sortiment strojů na svém technické zařízení v Texasu, kde dodává výrobní kovové a komplexní geometrické komponenty pro lékařský, letecký a obranný průmysl.
První stroje Renishaw řady AM budou v nejbližší době instalovány i regionu ČR a SR. Zastoupení Renishaw v ČR bude kromě prodeje strojů zabezpečovat i servis a zákaznickou podporu pro stroje instalované v ČR, SR, ale i v okolních zemích.