rossleor asseco murr

Poláci a Turci plánují své první jaderné elektrárny

Zatímco naši západní sousedé vyhlásili nukleární energii stop, severní se naopak chystají podíl jaderné energie rozšířit. V Polsku se připravuje výstavba vůbec první jaderné elektrárny. A zahájit éru jaderné energetiky se ve spolupráci s Rusy připravuje i Turecko.

 

První polský jaderný zdroj má být hotový v roce 2024, optimistický scénář uvádí termín dokonce ještě o rok kratší. Elektrárna má mít výkon 3000 MW, který by se měl do roku 2030 zdvojnásobit. Pro srovnání: ve finální podobě by tak měla mít 6násobek současné kapacity dvou nynějších temelínských bloků. Kde bude stát, zatím nebylo upřesněno, dodavatel technologie má být vybrán v první polovině roku 2015. Zájem zúčastnit se tendru na stavbu už projevila japonská skupina GE Hitachi a rovněž francouzská Areva a americký Westinghouse, které se přihlásily i do tendru na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín.
Od uhlí k jádru
Původní záměr počítal s tím, že výstavbu jaderného zdroje svěří státní energetické firmě PGE, nicméně aby se velké náklady na investičně náročný projekt i finanční riziko (odhadované investiční náklady byly vyčísleny na 30 – 50 mld. zlotých, tzn. 180 až 300 mld. Kč) lépe rozložily, bylo nakonec rozhodnuto rozdělit stavbu mezi čtyři firmy, i ty však má pod kontrolou stát. První polskou jadernou elektrárnu tak postaví sdružení, které tvoří trojice výrobců energie (firmy PGE, Enea a Tauron) a státní podnik KGHM zaměřený na výrobu mědi. Všechny zmíněné firmy jsou mj. zapojeny i do projektu těžby břidlicového plynu. Kvarteto firem již podepsalo počátkem září záměr o výstavbě, což je první krok k realizaci elektrárny, i když zatím nebylo stanoveno, jaký podíl budou ve společném joint venture s názvem PGE EJ 1 jednotliví členové mít.
Průlomové rozhodnutí znamená v podstatě pro polskou ekonomiku vznik neexistujícího jaderného odvětví. Energetická infrastruktura země je zatím založena na klasických zdrojích - Polsko vyrábí 90 % energie v tepelných elektrárnách spalujících uhlí, které produkují velké množství skleníkových plynů. „Jádro ve svém energetickém mixu potřebujeme,“ řekl ministr financí Mikołaj Budzanowski.
Atom pod praporem půlměsíce
Výstavbu své první jaderné elektrárny chystá rovněž Turecko, kde probíhá příprava elektrárny Akkuyu, jejímž generálním projektantem je na základě rusko-turecké smlouvy z roku 2010 společnost Atomenergoprojekt, dceřiná společnost ruské státní korporace Rosatom. Na místě budoucí JE na jihu Turecka poblíž města Mersin budou letos dokončeny technické průzkumy, v přípravné fázi budou dokončeny inženýrské práce a přehled prací nezbytných pro přípravu projektové dokumentace.  Od února tohoto roku jsou na místě pracovníci generálního projektanta a provádějí topografický průzkum, jehož výsledkem bude topografický základ, který specifikuje vlastnosti přírodního terénu a stavu budov a komunikací. Na místě jsou rovněž specialisté Atomenergoprojektu, jejichž úkolem bude koordinovat a řídit terénní průzkum prováděný tureckými dodavateli. Inženýrský průzkum pro výstavbu jaderné elektrárny Akkuyu již od roku 2011 provádějí pracovníci ruské společnosti spolu s místními odborníky. Právě výsledky a údaje z této fáze přípravy dovolily vytvořit předprojektovou dokumentaci.
„Naši odborníci již shromažďují a zpracovávají data. Materiály inženýrského průzkumu budou tvořit základ dokumentů pro získání licence a výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku. Letos čeká naše projektanty velké množství práce na přípravě projektové dokumentace a dalších prioritních úkolech pro tuto stavbu,“ řekl náměstek generálního ředitele a současně ředitel divize inženýrství Atomenergoprojektu Ilja Kopytov.
Na počátku září navštívili místo výstavby také odborníci mezinárodní Agentury pro atomovou energii (International Atomic Energy Agency - IAEA), kteří se zabývali ekologickými, geologickými a seizmickotektonickými výzkumy jak na pevnině na pobřeží, kde má elektrárna stát, tak na moři.
JE Akkuyu budou tvořit čtyři bloky, každý o výkonu 1200 MW a po dokončení bude schopná vyrábět 35 mld. KWh ročně. Plánovaná životnost elektrárny je 60 let. /pev/
 

 
Publikováno: 17. 11. 2012 | Počet zobrazení: 2206 článek mě zaujal 564
Zaujal Vás tento článek?
Ano