asseco Aimtec murr

Vyznáte se v plastech?

I když si pod pojmem plast představuje většina lidí umělohmotnou tašku či láhev nebo různé další výrobky s nimiž se každodenně setkáváme a nerozlišuje mezi nimi, dělí se plasty na několik různých druhů s odlišnou charakteristikou i vlastnostmi, což má význam i při jejich recyklaci, která plastům dává druhý život v nové podobě.

 

PET (recyklační značka 1)
Zkratka označující materiál s názvem polyetylén tereftalát se většinou nejvíce používá k výrobě PET láhví. PET lze velmi dobře mechanicky recyklovat a z recyklátu se vyrábí především vlákno pro další zpracování, ale i např. koberce, nákupní tašky, zahradní nábytek apod. V textilním průmyslu se PET pod označením polyester využívá např. pro populární fleecové bundy.

HDPE (recyklační značka 2)
neboli polyetylén hustý, vykazuje poměrně vysokou odolnost proti chemikáliím. Je vhodný (a používaný) díky svým vlastnostem pro výrobu potravinářských obalů, obalů pro čisticí prostředky, uzávěrů pro plastové lahve apod. Po recyklaci použitelný pro výrobu dalších obalů a plastových předmětů u nichž je vyžadována vyšší odolnost vůči mechanickému namáhání (plastový nábytek, ploty, vybavení dětských hřišť apod.)

PVC (recyklační značka 3)
Látka, která má kořeny ve 30. letech minulého století se stala takřka synonymem pro plast, obecně přesným chemickým označením jde o polyvinylchlorid. Je jedním z nejpoužívanějších plastů na světě, hlavními oblastmi uplatnění jsou stavebnictví, elektroprůmysl, obalový průmysl a doprava. Použití nachází při výrobě plastových dílů pro průmyslové využití, např. trubky, apod., ale dříve i při výrobě hraček. Recykluje se mechanicky (nikoli však v ČR, kde je PVC řazen mezi nebezpečné látky – riziko hrozí hlavně při jeho spalování, při němž se uvolňují toxické či nebezpečné chemikálie jako např. chlorovodík, dioxiny aj.).

LDPE (recyklační značka 4)
Rovněž polyetelén, ale s přídomkem nehustý. Je měkčí než HDPE a lze ho použít např. k výrobě obalů na potravinářské zboží jako jsou mražené výrobky apod. Z recyklátu, kde nejsou vyžadovány tak přísné hygienické požadavky se vyrábějí mj. pytle na smetí, různé fólie a plachty, ale i odpadkové koše a v některých případech je využíván i jako náhrada za dřevo (např. zahradní nábytek).

PP (recyklační značka 5)
Zkratka označující polypropylen, což je pružný plast využívaný např. pro výrobu obalů (tuby, pružné lahve na kosmetické přípravky, kečupy apod.). Z PP recyklátu, lze vyrábět další plastové výrobky jako např. obaly na CD a DVD, škrabky na odstraňování námrazy, kolečka pro drobnou techniku apod.

PS (recyklační značka 6)
Polystyren pěnový je měkká bílá hmota tvořená lisovanými kuličkami, která sice nevyniká mechanickou odolností, ale nabízí dobré termoizolační vlastnosti. Ne však při ochraně před přímým žárem či plamenem, protože při spalování se uvolňuje v podobě plynu jedovatá složka – styren, která má dráždivé a narkotizační účinky a poškozuje zdraví. V měkčí pěnovkové formě se polystyren nejčastěji používá pro výplně určené k ochraně zboží před poškozením, nebo tácků pro potravinářské zboží v obchodech. Ztužená pevnější varianta pak nachází uplatnění při výrobě jednorázového plastového nádobí a pohárků apod. Z recyklovaného pěnového polystyrenu se vyrábějí izolační cihly.
OSTATNÍ PLASTY (recyklační značka 7)
Pojmem “ostatní plasty” jsou označovány produkty (např. obaly), které nejsou vyrobeny z žádného ze šesti zmíněných materiálů či z jejich směsí.

Specifickou kapitolu tvoří tzv. bioplasty, což jsou zpravidla materiály tvořené přírodními polymery odvozené z rostlinných proteinů (celulóza, škrob) - v podstatě jde tedy navzdory „plastové“ nálepce v názvu o přírodní produkt ohleduplný k životnímu prostředí, nikoli plasty v obvyklém slova smyslu založené na uměle vyráběných chemikáliích a ropě (i když i ta je ve své původní podobě vlastně ryze přírodním produktem). Jsou označovány jako biodegradabilní – jinými slovy biologicky likvidovatelné. Lze je „naprogramovat“ tak, že se časem samy rozloží působením tepla, světla, UV záření apod. Typickým příkladem je třeba bioderadabilní polyetylén. Mezi ostatními plasty jsou však zatím v menšině – např. v EU tvoří ani ne polovinu procenta z celkového objemu vyráběných plastů.
 

 
Publikováno: 29. 11. 2012 | Počet zobrazení: 3577 článek mě zaujal 587
Zaujal Vás tento článek?
Ano