asseco Aimtec murr

Obraz a zvuk budoucnosti se představil v Berlíně

Podobně jako CES v Las Vegas na počátku roku, přitahuje na podzim pozornost světa spotřební elektroniky mezinárodní veletrh IFA. Také letos se v Berlíně představilo to nejmodernější z oboru – špičkové televize a AV zařízení, mobily, počítače, ale třeba i inteligentní domácí spotřebiče.

 

Berlínskému veletrhu kralují tradičně televizory – i když 3D už není novinkou, postupně, byť ne tak rychle, roste podíl těchto přístrojů, a výrobci hledají další marketingový trhák. Tím by mohla být televize s označením 4K, případně ještě dokonalejší 8K - tedy s ultravysokým (Ultra High Definition – UHD) rozlišením (3840 x 2160, tj. 8 Mpx, a 7680 x 4320, tj. 32 Mpx), a podle informací z Japonska ITU schválila už dokonce i standard 16K. První 4K televizory jsou již připraveny (nabízejí je např. Toshiba, LG, Sony) a Sharp i Panasonic představily i 8K displeje. Ty však narážejí na stejný problém, který brzdí nástup 3D: nedostatek obsahu a limity přenosu velkých objemů dat, která jsou s obrazem ve vysoké kvalitě spojena.
IFA byla nicméně ve znamení třetího rozměru, výrobci neustále pracují na vylepšování 3D zobrazení a hlavně brýlí (brýle pro pasivní technologie se už prakticky designem ani hmotností v podstatě neliší od těch běžných) a objevily se i technologie, které pro vytvoření, resp. sledování trojrozměrného obrazu nepotřebují speciální brýle vůbec.

„Mobilizace“ ve všech podobách
Další všudepřítomnou „komoditou“ zastoupenou na veletrhu jsou mobily a mobilní zařízení obecně – vývoj jde rychle kupředu a zatímco na počátku roku se výrobci blýsknou svými novinkami na CES v Las Vegas a následujícím mobilním GSM kongresu v Barceloně, IFA je tradičně předzvěstí vánočního trhu a prewiew toho, co můžeme dostat od Ježíška či Santa Clause pod stromeček. A nebylo toho v Berlíně málo. I když si někteří výrobci uvědomili, že původním smyslem mobilu bylo telefonování, případně SMS, a vracejí se s některými modely k propracované jednoduchosti, hlavní pozornost je koncentrována na high-end, špičkové modely nabízející bezpočet různých funkcí a možností využití. Klasické mobily s tlačítky hardwarovou klávesnicí jsou v menšině a současnému trhu jednoznačně dominují placičky různých velikostí s dotekovými displeji, přičemž ty nejvýkonnější už mohou konkurovat i běžným slabším přenosným počítačům. V jejich vybavení najdeme úsporné, leč výkonné vícejádrové procesory (obvykle dvou či čtyřjádrové) a digitální kamerky s vysokým rozlišením, a samozřejmě přístup k nejrůznějším službám, které současné bezdrátové sítě nabízejí, včetně WiFi i jiných způsobů internetového připojení.
Příkladem může být třeba Huawei Ascend Quad XL, nové modely Sony Xperia T a V, Samsung Galaxy SIII nebo Galaxy Note II či LG Optimus 4X HD. A samozřejmě nelze opomenout ani ikonu odvětví – iPhone, i když Apple volí vlastní marketing, který se s veletrhem IFA míjí, jeho vliv a očekávání novinek je znát i na berlínské show.
Dobrou zprávou pro ty, kdo nemají zrovna na účtu dost na pořízení nejdražších novinek je, že vlastnosti a funkční vybavení, které byly dříve výsadou elitních smartphonů, se stále více objevují i v přístrojích nižší třídy, resp. středního segmentu.

Svět dneška: tablety a Android
Pokud jde o operační systémy, používané v mobilních zařízeních, k nejoblíbenějším mezi výrobci patří jednoznačně Android (nyní již ve 4. verzi Ice Sandwich). Počet uživatelů, kteří si aktivují tento OS se od loňského prosince zdvojnásobil a překročil i hranici 1 300 000 za den. Jinými slovy – denně přibývá 1,3 mil. zařízení s Androidem, jejichž celkový počet se blíží počtu 500 mil., Apple, eviduje kolem 410 mil. prodaných zařízení s platformou iOS. Podle analýzy společnosti Gartner, operační systém Google Android ovládal ve 2. čtvrtletí 64 % trhu smartfonů, u tabletů zase naopak  dominuje Apple, kde denně přibývá jen 70 000 aktivovaných zařízení s Androidem. Svůj díl si samozřejmě snaží ukousnout i Microsoft s OS Windows Mobile, který se však zatím ve smartphonech ovládaných Androidem ještě tolik neprosadil. Ovšem na podzim nastoupí Windows 8 silně orientované právě na segment mobilních zařízení, především tabletů, a to může být silné lákadlo i pro výrobce, kteří zatím sázejí spíše na Android.
Tablety nejrůznějších rozměrů a provedení jsou nyní další výraznou větví, která se prosazuje na trhu mobilních zařízení, a v určitém smyslu začínají konkurovat mobilům. Nabízejí podobné možnosti, a to některé modely včetně telefonování. Zajímavou je z tohoto pohledu např. kombinace tabletu a mobilu, jakou představil Asus v podobě svého modelu PadPhone – v podstatě hybridní systém obsahující jak mobil tak tablet v jednom celku, ale oddělitelné a vzájemně nezávislé, takže uživatel má k dispozici výhody obou zařízení. Toto řešení bude zřejmě lepší cestou, než integrace telefonního modulu do tabletu, která se už rovněž objevila – tablet, s nímž lze i telefonovat představil např. Samsung. Jeho Galaxy obsahuje GSM modul umožňující telefonování, ale k přikládání na ucho je tablet ze své podstaty trochu nepraktický (i když použití jako klasický mobil umožňuje), takže pro telefonování je lepší využít sluchátek.
Trendem, který bylo možné vidět i na veletrhu IFA je ústup ještě nedávno adorovaných netbooků – jejich místo totiž s poklesem cen tabletů a ultrabooků začínají zaujímat stále více právě tato zařízení. Speciálně tablety s klávesnicí, jaké představuje např. nedávno představený Microsoft surface, nebo podobná řešení od jiných výrobců. Ta by se měla objevit hlavně s letošním nástupem nových Windows 8 (pro něž jsou ostatně hlavně určena). Třeba Amazon uvádí na trh nový tablet Kindle Fire HD, s 9“ displejem s rozlišením 1920 x 1200 pixelů, který podporuje sítě LTE (4G) - zatím ovšem jen v USA - a má stereo Dolby Digital Plus.
 
On-line jsou už i fotoaparáty
Pozoruhodným exponátem byl „on-line“ digitální kompaktní fotoaparát Samsung Galaxy Canera. Kromě 23násobného optického zoomu, natáčení vysoce kvalitního videa ve full HD a možnosti zpomaleného záznamu či hlasového ovládání patří k jeho vybavení i OS Android 4.1 a škála aplikací od Googlu a možnost základních úprav záznamu včetně střihu videa přímo na displeji přístroje. Pořízené fotografie či video umožňuje poslat hned na internet, k němuž se připojuje přes WiFi nebo pomocí 3G/4G sítí. V arzenálu jeho funkcí je i možnost sdílet pořízené záznamy a snímky např. s počítači, tablety, smartphony či obdobnými přístroji v okolí. Podobné přístroje připravují i Nikon, Panasonic či Sony (ten by měl být dokonce ve 3D provedení). Otázkou je, zda se toto řešení skutečně ujme na trhu – dobré obrázky pro sdílení na sociálních sítích už umí vytvořit většina chytrých i těch méně chytřejších mobilů, a ty navíc dokáží na rozdíl od internetových fotoaparátů i telefonovat. Pro fotopřístroje s vysokou kvalitou záznamu bude tak zásadní spíše nabídka operátorů pro možnost přenosu vysokých objemů dat, které snímky z nich představují.
Konkurentem pro on-line fotopřístroje může být např. Nokia PureWiew 808 – mobil s extrémním rozlišením 41 Mpix (přístroj získal dokonce prestižní ocenění TIPA za obrazovou inovaci roku 2012), nebo nový Acer CloudMobile s rychlým fotoaparátem  nabízejícím největší panoramatické snímky s rozlišením 27 Mpx, či podporou NFC funkcí.
 
Indukční bezdrátové dobíjení: správný konektor už nehledejte...
Jednou z technologických novinek, prezentovaných na letošním veletrhu bylo i indukční dobíjení, které lze využít pro nabíjení středně velkých zařízení, jako jsou mobily, MP3 přehrávače, či tablety. Používá ho např. Nokia u svého modelu Lumia, počítá s ním i Intel pro novou generaci notebooků apod. Zařízení se budou automaticky dobíjet položením na indukční podložku (Panasonic na svém stánku předváděl např. dobíjení mobilu na indukčním sporáku). Je to elegantní a pohodlné řešení (vzpomeňte na shánění odpovídajícího konektoru v džungli různých dobíječek a změti kabelů), ale má ještě své mouchy. Kromě technických, je to mj. i účinnost – indukční dobíjení využívá totiž zhruba jen 70 - 80 % z dodávané energie, což jde trochu proti smyslu energeticky úsporných a efektivních zařízení.

Domácnost jako ze sci-fi
Nicméně IFA nejsou jen televize a mobily, i když ty na veletrhu převládají, ale i další domácí elektronika a zařízení. Takže k vidění jsou v Berlíně i ledničky, mikrovlnky a kávovary či vysavače nejnovější generace, včetně konceptů, které jako kdyby vypadly ze scifi seriálů zobrazujících budoucnost. Třeba inteligentní pračky, které si samy řídí vše potřebné od optimálního množství prášku a vody, po správou teplotu praní poté, co senzory prozkoumají stupeň ušpinění prádla. Nebo profesionální fén Remington s terapeutickými účinky, který díky speciálnímu keratinovém vnitřku emituje záporné ionty pomáhající regeneraci vlasů. Vysávací roboty, které samy prošmejdí místnost a zbaví ji smetí, se dokáží dobíjet ze zásuvky při poklesu stavu baterie a po skončení se disciplinovaně zaparkují. Anebo ovládání televize pomocí myšlenek – ano, i takovéto systémy jako BrainWawe TV, které vystavovala firma Haier, byly na letošním veletrhu IFA k vidění. Zařízení vyvinuté ve spolupráci s firmou NeuroSky snímá pomocí senzorů umístěných na hlavě signály podobně jako lékařský elektroencefalogram, analyzuje je a převádí na signály, kterým rozumí počítačové rozhraní ovládající televizi. Bližší běžnému uživateli bude ale asi spíše některý z audiosystémů s bezdrátovým připojením reproduktorů a přenosem, což je velmi praktické řešení, redukující obvyklou změť kabelů.
 

 
Publikováno: 29. 11. 2012 | Počet zobrazení: 2427 článek mě zaujal 567
Zaujal Vás tento článek?
Ano