asseco Aimtec murr

Rostlina s vhodným potenciálem k výrobě kaučuku

Jelikož syntetické kaučuky získávané z ropy jsou trhem s omezeným potenciálem dodávek, nedávný výzkum společnosti Bridgestone potvrdil zajímavou zprávu. Pampeliška koksaghyz by se mohla stát komerčně využitelným obnovitelným zdrojem vysoce kvalitního kaučuku pro výrobu pneumatik.

 

Bridgestone Americas je jedním z mnoha partnerů projektu zaměřeného na výzkum pampelišky koksaghyz vedeného organizací PENRA (Program for Excellence in Natural Rubber Alternatives), která se zabývá výzkumem alternativních zdrojů přírodního kaučuku a sídlí ve výzkumném a vývojovém středisku na Ohijské státní univerzitě.
Existuje více než 1200 druhů rostlin, z nichž lze teoreticky získávat přírodní kaučuk. Je však obtížné nalézt takovou rostlinu, z níž by bylo možné prakticky vyrábět kaučuk v kvalitě a množství, nutném pro uspokojení poptávky současného trhu s pneumatikami, “ řekl Dr. Hiroshi Mouri, prezident Střediska Bridgestone Americas pro výzkum a technologie.
Dle nedávného výzkumného projektu, který byl zaměřený na keř guayule (Parthenium argentatum), rostoucí v jihozápadní části USA a v severním Mexiku, a může se stát alternativou přírodního kaučuku získávaného z gumovníku, založila Bridgestone pilotní farmu se střediskem pro výzkum procesu výroby kaučuku. Surovina pocházející z pampelišky koksaghyz a keře guayule se kvalitou téměř shoduje s přírodním kaučukem získávaným z gumovníku, který je v současnosti hlavním zdrojem přírodního kaučuku pro výrobu pneumatik.
Poptávka po pneumatikách podle prognóz pro blízkou i vzdálenou budoucnost neustále poroste. Využívání jednotlivých snah, jako jsou projekty na výzkum pampelišky koksaghyz a keře guayule k vývoji pneumatik vyrobených 100 % z trvale udržitelných materiálů, vývoj nových technologií, přispívá ke snižování spotřeby materiálu, jeho opětovného využití a recyklaci.
těkavá, bezbarvá tekutina) dodaného společností Ajinomoto, která se podílí na vývoji syntetického kaučuku pro pneumatiky a isopren vyrábí z biomasy.
Syntetický kaučuk spojený s isoprenem z biomasy pomocí patentovaných technologií polymerizačního katalyzátoru (chemických látek zrychlující reakce polyisoprenu) může navíc posloužit k ověření praktické využitelnosti tohoto materiálu. Syntetický kaučuk by mohl přispět k diverzifikaci zdrojů surovin pro výrobu pneumatik, protože v některých případech může nahradit přírodní kaučuk.
 

 
Publikováno: 29. 11. 2012 | Počet zobrazení: 3242 článek mě zaujal 627
Zaujal Vás tento článek?
Ano