EU vyhlásila boj daňovým únikům: zamezí firmám využívat daňové ráje
O více než bilion eur ročně přichází státy Evropské unie jen kvůli tomu, že se firmy v členských zemích vyhýbají placení daní a využívají kliček v daňových normách. V ČR např. využilo možnosti přesídlení do některého z daňových rájů více než 12 000 společností. Evropská komise se chystá předložit návrh změn, které tomu učiní přítrž.
Člen Evropské komise Algirdas Šemeta, který je odpovědný za oblast daní a celní unii, se chystá vytvořit seznam největších prohřešků a k nim odvetná opatření. „Podle deníku Financial Times by měl být jedním z návrhů zpřísnění definice daňových rájů a následné vypovězení bilaterálních dohod o zamezení dvojího zdanění. Prakticky by tak firmy tyto země nemohly již nadále využívat. I když přenesení podobného nařízení do praxe bude trvat léta," říká Ivan Hruškovič ze společnosti Companies and Companies (Co8Co.eu), zabývající se prodejem ready-made společností a zakládáním nových firem přes jednoduchý online formulář s tím, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) definuje daňový ráj jako stát, který musí splňovat čtyři základní podmínky. Fakticky vybírá nulové daně, výběr je neprůhledný (tzn., že země nevyžaduje informace z účetnictví). Dále spolupráce při výměně daňových informací s dalšími státy je velmi nízká. Poslední podmínkou je, že daňový poplatník nemusí být v dané zemi většinu roku přítomen a podnikat v ní.
Mezi hříšníky patří i Google či Amazon
Eurokomisař rovněž uvažuje o zavedení srážkové daně za platbu poslanou do těchto zemí. Mezi další, vcelku radikální opatření by mohlo být přijetí zákona, který zamezí vyplácení vysokých poplatků sesterským divizím firem v daňových rájích. Společnosti toho využívají například při proplácení služeb, jako je správa počítačových systémů nebo poradenství. Uměle tak přesunují zisk do oblastí, kde jsou nízké, případně nulové daně a v sídle podnikání nic neplatí.
K těmto nenapravitelným hříšníkům patří společnost Starbucks, která za svých 15 roků působení ve Velké Británii zaplatila daň z příjmů jen v jediném případě. Společnost má přitom miliardové tržby. Před pár dny dokonce vrcholoví manažeři dostali na bonusech 50 milionů liber. Podobně jsou na tom i giganti jako Google či Amazon. Známý provozovatel vyhledávače a dalších internetových nástrojů vyvádí zisky do Irska a do britského rozpočtu přispěl loni jen 0,4 procenty z celkových příjmů.
Jen za letošní půlrok přemístilo do některého z daňových rájů své sídlo 294 českých (?) firem. Loni to bylo 328 společností. Celkem je v nich dle údajů Companies and Companies a veřejně dostupných zdrojů 12 046 tuzemských podniků, což odpovídá 3,29 % všech firem registrovaných v České republice. Při zachování tempa odlivu sídel by tak mohlo letos z Česka odejít nejvíce společností za poslední tři roky. Počet rájů své sídlo 294 českých (?) firem. Loni to bylo 328 společností. Celkem je v nich dle údajů Companies and Companies a veřejně dostupných zdrojů 12 046 tuzemských podniků, což odpovídá 3,29 % všech firem registrovaných v České republice. Při zachování tempa odlivu sídel by tak mohlo letos z Česka odejít nejvíce společností za poslední tři roky. Počet