asseco Aimtec murr

Zážitková turistika: Praha, jak ji neznáte

Hospodářská komora hl. m. Prahy společně s Magistrátem hlavního města Prahy vytvořili systém prohlídek technických památek v ojedinělém projektu zážitková turistika „Praha technická“. Vytipovali technické památky, jejichž prohlídka by mohla být zajímavá pro návštěvníky hlavního města i jeho obyvatele.   

 

Projekt zážitkové turistiky, spolufinancovaný z EU, realizovala Hospodářská komora v prvním programovacím období v letech 2004 – 2006. Po jeho skončení HKP vytvořila svůj vlastní rezervační systém prohlídek technických památek, do kterého se jako první zapojily Kolektory Praha a Pražské vodovody a kanalizace.
Součástí prohlídky, kterou nabízejí Pražské vodovody a kanalizace je Muzeum pražského vodárenství s jeho expozicemi a úpravna vody Podolí, ve které návštěvníci uvidí čerpací stanici surové vltavské vody, seznámí se s chemickou úpravou surové říční vody v čiřičích a vystoupají až na ochoz budovy chemické úpravy vody, kde se jim naskytne úchvatný panoramatický pohled na Prahu.
Úpravna vody v Podolí patří jednoznačně k nevšedním a nesmírně zajímavým budovám Prahy a díky projektu zážitkové turistiky jsou tyto prostory otevřeny každý týden pro veřejnost.
Po Pražských kolektorech a Podolské vodárně byly zpřístupněny veřejnosti dosud uzavřené prostory historické čistírny v Bubenči, která se navíc stala národní kulturní památkou.
Stará kanalizační čistírna Ekotechnického muzea je jedinečná stavba, kterou na začátku minulého století vybudoval světoznámý architekt technických staveb a stavební rada ve Frankfurtu nad Mohanem, Ing. William Heerlein Lindley (1854–1917). Každá ze 7 milionů cihel použitých na stavbu podzemních budov má své číslo, cihly byly speciálně testovány a schvalovány komisí stavitelů. Mimořádnost čistírny spočívá i v zabudování pod zem, standardně totiž bývají čistírny jen na povrchu – i v tom se projevuje originalita architekta Lindleyho.
V parní strojovně může návštěvník spatřit dodnes funkční parní stroje od firmy Breitfeld & Daněk z roku 1903, v naprosté většině složené z původních dílů. Ve výjimečných situacích jsou spouštěny a dodnes fungují, což lze vzhledem k jejich více než 100letému stáří označit za skutečně nevídané.   
Návštěvníci se dostanou také do prostor podzemní česlovny, krypty vzniklé ve 20. letech, kde byly splašky zbavovány velkých nečistot na sítech připomínajících hřebeny. Návštěva je také zavede do dosud zavřeného podzemí za historickými usazovacími nádržemi, které jsou 90 m dlouhé a 6 m hluboké. Zájemci o tuto technickou památku projdou kolem těchto nádrží až na místo, odkud kdysi již vyčištěná voda odtékala tunelem vedoucím pode dnem vltavského plavebního kanálu do řeky za Císařským ostrovem. Spolu s velmi efektními „exponáty“ mohou návštěvníci nově také zhlédnout výstavu sanitární techniky, která mimo jiné obsahuje sprchový kout Tomáše Garrigue Masaryka ze zámku v Lánech.
Od října loňského roku je do projektu zahrnuta i prohlídka Muzea městské hromadné dopravy. Jde o expozice, které jsou právem zařazeny mezi jedny z nejzajímavějších technických památek v Praze. Návštěvníci mají možnost vidět dílenské prostory depa Střešovice, detailně si prohlédnout interiér nebo třeba i podvozek vozu metra z roku 1974. Jsou zde představeny na čtyři desítky historických vozidel a mnoho dalších exponátů - modelů, fotografií, historických dokumentů, jízdenek, plánků. Muzeum se pyšní také docela “čerstvými” exponáty, jakými jsou například jeden z nejstarších autobusů trambusového typu Škoda 706 RO nebo strojní zatlačovačka SZ 1. Trasa ukazuje, jak se vyvíjela kolejová a nezávislá vozidla pro potřeby pražské hromadné dopravy. Protože se v dílně neustále renovují exponáty pro Muzeum MHD, bude de fakto každý průchod dílenskými prostory jedinečný a neopakovatelný. V nejbližší době bude možné vidět v dílnách třeba znovuzrození autobusu Škoda 506 N z roku 1928 nebo trolejbusu Praga TOT č. 303 z roku 1936.
Pro projekt zážitkové turistiky je prohlídka rozšířena do prostoru, který je běžně nepřístupný veřejnosti, a návštěvníci budou mít možnost shlédnout vůz metra první série Ečs.

Zážitková karta
Návštěva pražských technických zajímavostí patří k nezapomenutelným zážitkům návštěvníků Prahy i Pražanů samotných. Hospodářská komora hlavního města Prahy, která rezervační systém prohlídek těchto tras připravila nabízí tzv. Zážitkovou kartou, která opravňuje svého držitele k návštěvě všech tras Prahy technické s 30 % slevou po dobu jednoho roku. Karta je dostupná na e-shopu zážitkové turistiky. Zájemci mohou na adrese www.prahatechnicka.cz nakoupit propagační předměty k zážitkové turistice, dárkové poukazy, Zážitkovou kartu, knihy nebo stolní hry.
O cestu do tajů pražských technických památek nebudou ochuzeni ani ti, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou náročné prohlídky absolvovat. Umožní jim to nové DVD o zážitkové turistice, které přiblíží všechny prohlídkové trasy ve zkrácené verzi.
Informace o zážitkové turistice přináší také celobarevná tištěná brožura, která je k dispozici na všech prohlídkových trasách nebo na recepci Hospodářské komory hl. m. Prahy, nám. Franze Kafky 7, Praha 1.
 

 

 
Publikováno: 5. 3. 2011 | Počet zobrazení: 4028 článek mě zaujal 748
Zaujal Vás tento článek?
Ano