asseco Aimtec murr

CES 2013: malá ochutnávka budoucnosti

Začátek nového letopočtu patří ve světě IT a audiovizuální techniky tradičně prestižní přehlídce spotřební elektroniky CES (Consumer Electronics Show). Po posledním ročníku veletrhu se objevily názory, že technologické revoluce, které by přinesly skutečně zásadní změny ve vývoji spotřební elektroniky, už prozatím došly, ale CES 2013 potvrzuje, že i evoluční inovace a vylepšování již dříve představených technologických novinek má něco do sebe. V Las Vegas bylo rozhodně na co se dívat

 

Televizory
Spektakulární podívanou nabízely hlavně velkoformátové obrazovky s Ultra HD rozlišením (známého také pod označením 4K), které vytváří obraz s 8 miliony pixely na jeden snímek a s rozlišením čtyřikrát vyšším (3840 x 2160) než u Full HD TV panelů. Její možnosti se snažili předvést na svých produktech prakticky všichni hlavní výrobci. Sharp se pochlubil novou generací technologie Quattron, přidávající k tradiční modré, červené a zelené barvě, z níž se skládají pixely TV obrazu navíc žlutou (což umožňuje lepší barevné podání). Hlavním trumfem firmy je však nová technologie displejů IGZO, která dokáží adaptivně regulovat spotřebu přístroje - když displej zobrazuje statickou scénu, příkon klesne na minimum (pod 1 W) a zvýší se až při rychlých scénách, kdy se obraz stále mění.
Výrobci televizorů představili tenké přístroje využívající technologie OLED, která nabízí jasnější a kontrastnější obraz než LCD, je energeticky úspornější. Svůj prototyp velkého OLED televizoru uvedl Panasonic, korejští konkurenti LG a Samsung navíc v zakřivené verzi umožňující sledování obrazu ze stejné vzdálenosti z různých úhlů. LG již takovéto přístroje prodává. Samsung na veletrhu představil i nový typ dálkového ovladače, kterým budou vybaveny nové chytré televizory. Jeho hlavní výhodou je integrace relativně prostorného touchpadu, jenž nahrazuje funkce běžné počítačové myši. Pohyb na internetových stránkách by díky tomu měl být pohodlnější, než prostřednictvím kurzoru, jako tomu bylo doposud.
Pokročilá zobrazovací zařízení byla jedním z hlavních magnetů na stánku společnosti LG Electronics. Vlajkovou lodí této kategorie byla 3D video zeď tvořená 55“ obrazovkami, která díky světově nejmenší vzdálenosti mezi jednotlivými rámečky obrazovek (5,3 mm), vyvolává v divákovi pocit, jako by se díval na jednolitý obří displej. Velkoformátové digitální zobrazovače LG využívají patentovanou technologii Smart Energy Saving, která snižuje spotřebu elektřiny oproti konkurenčním výrobkům přibližně o 30 %.
K velkoformátovým zařízením LG patří rovněž prezentované 84-palcové Ultra HD Multi-touch zobrazovací zařízení, kterým LG vstupuje s rozlišením Ultra HD na trh digitálních zobrazovacích zařízení v segmentu B2B. Firmě získala na letošním ročníku CES ocenění „Best of Innovations“ v kategorii Video Display. Kromě zoomování, otáčení nebo psaní zpráv prsty přímo na obrazovku umožňuje intuitivní, přirozenou interakci, která toto zařízení činí ideálním pro řadu komerčních a vzdělávacích aplikací. LG byla první společností, které se podařilo úspěšně komercializovat technologii Ultra HD, když v létě loňského roku uvedla tyto obrazovky na trh. Nyní nabízí tři modely – kromě zmíněné 84“ ještě přístroje o úhlopříčkách 55“ a 65“. Všechny se mohou pochlubit pokročilou technologií zpracování obrazu Triple XD Engine, a díky funkci Resolution Upscaler Plus dokáží obsah v menší kvalitě vyrenderovat do vysokých detailů. Kromě nich představila firma novou řadu televizorů Cinema 3D Smart TV a rozšířenou řadu Smart Google TV.
Zájem vzbudil i inovovaný dálkový ovladač LG Magic Remote umožňující ovládání pomocí hlasu, gesty, ukazováním a kuličkou fungující na principu počítačové myši. Na veletrhu předvedla firma i vylepšenou verzi hlasového ovládání Voice Mate, schopného rozpoznat přirozený tok jazyka. Funkce SmartShare nabízí možnost přenášet obsah z inteligentních zařízení přímo na LG Smart TV prostřednictvím mnoha rozhraní (včetně WiDi a Miracast) a nová řada televizorů rozšiřuje dále možnosti sdílení o funkci Tag On, která okamžitě propojí dvě zařízení pro rychlé sdílení médií. Stačí použít chytrý telefon nebo jiné zařízení vybavené funkcí NFC a namířit je proti štítku s označením NFC na Cinema 3D TV Smart.

Mobily
Nejnovější generaci mobilů charakterizují hlavně výkonné smartphony: k jejich typickým specifikacím patří výkonný čtyřjádrový procesor, 5palcový Full HD displej a digitální fotoaparát od 10 Mpix výše.
Technologií, které by měly obohatit svět mobilní komunikace v nadcházejícím období se představilo v Las Vegas dost. V expozici firmy Samsung to byl např. 8jádrový procesor Exynos 5 Octa pro mobilní telefony i první prototyp smartphonu se zcela novým operačním systémem Ubuntu s úplně novým způsobem ovládání, který pro chytré telefony vyvíjí firma Canonical. Firma Qualcomm představila nové verze svého čipu Snapdragon 600 a 800, čtyřjádrové 1,9 GHz procesory s integrovanou grafickou jednotkou, které mají být o 40 % rychlejší než jejich předchůdce. Do segmentu mobilních telefonů se pustila i firma nVidia známá především jako výrobce grafických karet a grafických čipů, která představila „superprocesor“ pro mobily – její novinka s označením Tegra4 je se svými 72 jádry v grafické části nejvýkonnější svého druhu na světě. Intel představil mj. novou platformu pro chytré telefony, určenou pro rozvojové trhy.
Vlajkovou lodí Sony jsou pro letošek hlavně modely Xperia Z a ZL, jimž bude konkurovat ZTE Grand S, Huawei Ascend D2 a HTC Droid DNA. Všechny tyto mobily jsou špičkově vybavené výkonné smartphony. Pokud se chce výrobce něčím výrazně odlišit, dovede aspoň jeden parametr do extrému a přesně to učinila např. firma Huawei, která na veletrhu představila obří model Ascend Mate s úhlopříčkou 6,1“ - největší smartphone, který je však svými rozměry už spíše tabletem, z něhož se dá telefonovat.  Z opačného konce to vzal francouzský Alcatel, který svůj model Idol Ultra „zploštil“ na 6,45 mm, čímž vytvořil  nejtenčí nejen smartphone, ale zřejmě i mobil na světě.

Počítače a tablety
Intel uvedl novou (v pořadí již 3.) generaci procesorů Atom s architekturou Bay Trail. Čtyřjádrové čipy vyráběné 22nm technologií by měly mobilním zařízením zajistit dvojnásobný výkon při snížené spotřebě elektrické energie v porovnání s dosavadními modely. Do třetí generace dospěly rovněž „i-procesory“ řady Core (i3, i5 a i7 používané v přenosných počítačích), které mají v nové podobě prakticky o polovinu nižší spotřebu – pouhých 7 W místo dřívějších 15 W, což by mohlo umožnit notebookům i celodenní výdrž na baterii. Dále na CES představil široké spektrum mobilních novinek včetně plánu uvedení ultrabooků s konvertibilním designem. Pro ultrabooky 4. generace je určena i nová (rovněž 4.) generace procesorů s mikroarchitekturou Haswell, která by se měla objevit letos na jaře, aby poskytla dostatečný výkon pro využití jejich plánovaných schopností - dotykové displeje, hlasové ovládání a inovovaný systém Instant-on, umožňující počítači i v hibernačním (spánkovém) režimu kontrolovat poštu a aktualizovat příspěvky na sociálních sítích.
Asus ukázal na letošním veletrhu řadu notebooků vybavených multidotykovými displeji s podporou Windows 8. Mezi nejzajímavější modely patří Transformer Book s odnímatelným 13" displejem, který lze používat jako samostatný lehký a mobilní tablet s 13,3" multidotykovým displejem, nebo - po připojení do dokovacího zařízení - jako výkonný plně vybavený notebook, se samostatným pevným diskem s kapacitou až 500 GB a řadou konektorů včetně USB 3.0. Dokovací stanice má i svou vlastní baterii, která prodlouží dobu provozu.
Rovněž Asus Taichi v sobě spojuje přednosti notebooku a tabletu. Jeho nejzajímavějším prvkem je oboustranný Full HD displej (11,6" nebo 13,3") s LED podsvícením, který využívá technologii IPS. Po otevření se z Taichi stává výkonný ultrabook s velkým multidotykovým touchpadem, zavřený se promění v lehký tablet s multidotykovým displejem, který lze přesně ovládat prsty nebo pomocí přiloženého stylusu. Oba displeje je však možné používat i současně. V režimu dvou obrazovek Taichi zobrazuje na každém displeji jiný obsah (takže lze např. na vnějším displeji pouštět prezentaci, zatímco na vnitřním displeji mít zobrazeny poznámky) v tzv. režimu zrcadlení je na obou displejích stejný obsah.
Také firma Lenovo předvedla dvojici konvertibilních zařízení. Prvním je ThinkPad Helix pro firemní profesionály, který představuje „Rip and Flip“ (odtrhni a otoč) design nové generace. Funguje jako vysoce výkonný ultrabook, ale pro zvýšení mobility lze 11,6“ štíhlý tablet oddělit od základny - s hmotností pouhých 835 g je nejlehčí (a nejtenčí) ve své třídě. Helix umožňuje otočit displej o 180° a zacvaknout jej zpět do základny, tento režim stojanu jej přemění do miniaturního kina nebo zařízení pro obchodní prezentace. Druhým zařízením je IdeaPad Yoga 11S, který výrobce označuje jako vícerežimový mini Ultrabook. Unikátní displej překlopitelný o 360° umožňuje pracovat se zařízením jako s notebookem, nebo lze displej překlopit úplně dozadu a proměnit jej v tablet.
Tablety už ovšem také nejsou jen minimalisticky vybavená zařízení na surfování po internetu. Firma Razer představila pod označením Edge Pro výkonný nový herní tablet s Windows 8 a procesory Intel Core a Nvidia GT 640M. A Panasonic dokonce prototyp velkého „supertabletu“ pro konstruktéry a architekty s displejem o ploše A3 s půlmetrovou úhlopříčkou a Ultra HD rozlišením.

Periferie a „vychytávky“
Kromě hlavních tahounů spotřební elektroniky – AV systémů, mobilů a počítačů bylo možné na CES 2013 vidět i řadu unikátních produktových novinek. Např. monitor HP Envy 27ʺ IPS je první na světě svého druhu vybavený technologií Beats Audio. Zabudované reproduktory směřující nahoru nabízejí prémiovou reprodukci zvuku ve studiové kvalitě.
Výrobce počítačových periferií Genius představil kromě rozsáhlého příslušenství pro smartphony a tablety (včetně nejlehčí klávesnice pro Android a Apple na trhu) také dotykovou myš Touch Mouse 6000 optimalizovanou pro dotykové ovládání Windows 8, speciální herní myš GX Gila, která disponuje 12 tlačítky a laserovým senzorem s rozlišením v rozmezí 200 až 8200 dpi, nebo „in-air“ myš Ring Mouse 2, která se navléká na prst jako prsten a přináší svým designem i nový způsob prohlížení webu.
Na stánku společnosti Netgear upoutala řada novinek pro budování inteligentní sítě nové generace. Její kamera pro denní i noční použití VueZone VZCN2060 a multimediální přehrávače NeoTV MAX NTV300SL si vysloužily ocenění CES Innovations Design and Engineering Awards. Součástí oceněného kamerového systému je jednak výkonná infračervená lampa a jednak vlastní unikátní kamera pro noční vidění. Novinka nabízí mj. automatickou detekci pohybu, záznam vybraných událostí (který lze přehrát odkudkoli na chytrých zařízeních) či zasílání upozornění mailem. Také firma Belkin představovala řadu prvků řady WeMo pro „internet věcí“.
Samsung uvedl v Las Vegas digitální fotoaparát NX 300 s APS-C čipem, výměnnými objektivy a wi-fi propojením pro sdílení fotek s telefonem nebo mobilem a posíláním snímků stiskem jediného tlačítka na internet, např. do sociálních sítí. Pomocí aplikace Smart Camera umožňující spojení NX 300 s mobilem prostřednictvím vytvořené wi-fi sítě a smartphon nebo tablet může pak fungovat i jako dálkové ovládání fotoaparátu. Díky novému typu objektivu, který je první svého druhu na světě, dokáže NX 300 fotografovat a natáčet i ve 3D.

Zrcadlo nových trendů
Svět počítačů se dynamicky mění: Přenosné počítače v podobně tradičních notebooků jsou postupně vytlačovány tablety, které jsou stále levnější a díky novým čipům výkonnější. Dosavadní silnou pozici notebooků v profesionální sféře se snaží zaujmout lehké, ale vysoce výkonné ultrabooky. A do toho všeho nastupují ještě zcela nová hybridní a konvertibilní zařízení, kombinující různé platformy. Připravuje se i zcela nová kategorie počítačů označovaných jako „table-top“ - jde o dotykové počítače typu vše v jednom vybavené akumulátorem.

Přirozené rozhraní a intuitivní ovládání:
Výraznou novinkou je koncept „Perceptual Computing“. Jinými slovy: počítače získají díky senzorům pro vnímání pohybů rukou, očí, rozpoznávání tváří, hlasu a dalších přirozených vjemů jakési vlastní smysly a bude možné je ovládat kromě hlasu a doteků pomocí tzv. přirozeného rozhraní bližšímu lidské komunikaci, např. gesty apod. Ovládání pomocí klávesnice a myši zůstane ovšem i nadále zachováno.
 
Přichází éra internetu věcí: Dalším trendem, který byl patrný na letošním ročníku CES je nástup "internetu věcí"– k síti připojené inteligentní domácí spotřebiče ovládané na dálku např. pomocí smartphonu představili prakticky všichni významní výrobci spotřební elektroniky. A nejsou to už zdaleka jen televize či tiskárny, ale i kávovary, mikrovlnné trouby, chladničky, pračky, vysavače apod., které lze mít pod kontrolou pomocí domácích sítí. Jen v samotné expozici LG bylo možné vidět téměř tři desítky takovýchto „síťových“ domácích spotřebičů, které lze propojit s chytrým mobilem.
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 2927 článek mě zaujal 645
Zaujal Vás tento článek?
Ano