rossleor asseco murr

Cybercity: trenažér na kybernetickou válku

Funkční elektrické sítě, bankovní systém, přepravní infrastruktura včetně kompletní železniční stanice - a dokonce i WiFi. Tak vypadá mnoho skutečných měst v USA, kromě toho, že jeho 15 000 obyvatel je virtuálních. 

 

Orgnizace SANS Institute, která cvičí vojenské a vládní úředníky v oblasti informační bezpečnosti zkonstruovala miniaturní model města tak, aby simuloval realitu v případě kybernetických útoků. Přes jeho miniaturní rozsah na ploše necelých 4,5 m2, je infrastruktura Cybercity navržena tak, aby na kybernetický útok reagovala technologicky a fyzicky stejně jako skutečné město. „Počítačové útoky již nejsou jen o data-hackingu a špionáži: Hrozby se mění. Je to stále o digitální bezpečnosti, ale hackeři do toho nyní přidali možnosti, schopné způsobit fyzické poškození v reálném světě,“ konstatuje  Ed Skoudis, zakladatel firmy Counter Hack a instruktor na Cybercity.
V reálném světě roste riziko kybernetických útoků každý den a digitální propojenost různých komponent infrastruktury, jako jsou např. elektrárny, nemocnice, bankovní systémy a osobní účty apod. je činí zranitelnější. S naprogramovanými scénáři, zahrnujícími nejrůznější možnosti od hackerů navozujících výpadky "elektrárny" až po např. vykolejení vlaků teroristy a převzetí dopravního systému, pomáhá Cybercity rozvíjet protihackerské schopnosti vojenských a vládních bezpečnostních pracovníků. Model, obklopený pěti připojenými kamerami, poskytuje video streamy a další signály útoku pro praktikanty, aby se je naučili rozpoznávat a reagovat na ně.
Cybercity není jediný model tohoto druhu pro boj proti počítačovému terorismu. Obdobnou funkci má např. systém National Cyber Range, vyvíjený agenturou DARPA, který bude představovat zmenšený model internetu a umožní získat hlubší poznatky o tzv. kybernetická válce.
 

 
Publikováno: 25. 2. 2013 | Počet zobrazení: 3998 článek mě zaujal 751
Zaujal Vás tento článek?
Ano