asseco Aimtec murr

ČEZ nabízí stipendia pro jaderné inženýry

Čtyři studenti technických fakult, kteří obstáli v psychodiagnostických testech pro práci na jaderném zařízení, získali stipendium z programu Vysokoškolák. Spolu se stipendiem byla čtyřem budoucím technikům zajištěna i pracovní pozice s nástupem hned po skončení studia, takže po škole se mohou stát operátory Jaderné elektrárny Temelín. 

 

O stipendia se mohou ucházet i absolventi středních škol; první podmínkou pro jejich získání je účast ve vzdělávacím programu Skupiny ČEZ.
Výstavba 3. a 4. bloku JE Temelín znamená příležitost pro tisíce technicky vzdělaných pracovníků. Jenom s vlastním provozem vznikne okolo 500 nových pracovních míst. Techniků je v celé Evropě stále nedostatek. Energetici se je proto pro práci ve svých provozech snaží získat již během studií. „Stipendijní program Vysokoškolák je určen pro posluchače technických fakult vysokých škol, ale zajímají se o něj i středoškoláci. To nás překvapilo a potěšilo. Proto jim nabízíme Jadernou nebo Energetickou maturitu, což jsou stáže zahrnující přednášky a odborné semináře. Jejich absolvování je první z podmínek pro zařazení do stipendijního programu,“ vysvětluje Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ.
Kromě stipendií, jež ČEZ poskytuje již čtvrtým rokem, si mohou studenti vybrat jedno z nabízených témat své závěrečné práce. V loňském roce proběhla i virtuální soutěž o brigádu ve Skupině ČEZ, v níž zájemci zábavnou formou plnili reálné i smyšlené pracovní úkoly a odpovídali na otázky spojené s energetikou.
Skupina ČEZ organizuje i tzv. Letní univerzity (LU), které vždy přilákají řadu zájemců o dvoutýdenní odbornou stáž v jaderné elektrárně. Na loňskou LU v Temelíně se hlásilo více než 120 zájemců, přijat byl ale jen každý třetí uchazeč s nejlepšími výsledky, stejně tak sítem zájemců o LU v Dukovanech v předchozím roce prošlo do finále 31 uchazečů. Studenti musí splnit stejná kritéria jako zaměstnanci jaderné elektrárny a to včetně absolvování psychotestů. Podle personalisty Pavla Šimáka začínají mladí lidé více chápat studium technických oborů i své budoucí uplatnění v technice a energetice jako dobrou perspektivu. „Společnost ČEZ má v České republice vybudován systém spolupracujících technických fakult a středních škol. S mnohými absolventy Letní univerzity navazujeme následnou spolupráci ještě při studiu a s vybranými studenty již konkrétně jednáme o stipendiích, jejich uplatnění v ČEZ, spolupráci při studiu nebo na diplomových pracích."
 

 
Publikováno: 3. 4. 2013 | Počet zobrazení: 2389 článek mě zaujal 586
Zaujal Vás tento článek?
Ano