asseco Aimtec murr

Používáte u počítače správné brýle?

Trávíte-li před počítačem několik hodin denně, pravděpodobně zaznamenáte po čase únavové syndromy, suché a podrážděné oči, případně bolesti hlavy. Nepříjemné pocity jsou často vyvolány pouze sníženou frekvencí mrkání (důležitým pro zvlhčování oka) a namáháním očí. Problémy ale může způsobovat i používání nevhodných brýlí u počítače. 

 

Dlouhodobé namáhání zraku při práci na počítači způsobuje rozmazané vidění, únavu očí, bolesti hlavy a další potíže. Medicína diagnostikuje tyto problémy jako tzv. syndrom počítačového vidění (Computer Vision Syndrom - CVS) a tzv. digitální únavu očí (Digital Eye Fatigue - DEF). A co hůře, zhruba po 40. – 45. roce věku tyto problémy v důsledku snižování zrakové ostrosti a schopnosti oka přizpůsobovat se různým podmínkám dále narůstají - tzv. presbyopie způsobuje, že člověk kolem 48 let má problém zaostřit na předměty vzdálené od oka méně než 33 cm.

Čtecí brýle u počítače škodí
Pro práci s počítači byly proto vyvinuty různé typy brýlových skel, která zajišťují optimální zrakové pohodlí. V praxi fungují totiž tři klíčové sektory, zorné pole, kam se soustřeďuje pohled. První zónu představuje vidění na blízko (cca 30 – 50 cm, obvykle 40 cm) což je právě sektor, na který jsou určeny tzv. čtecí brýle. Další, střední oblast zahrnuje vzdálenosti mezi 50 cm až zhruba metru až dvou (což je právě zóna, v níž bývají situovány počítačové monitory). Proto např. čtecí brýle, které korigují pouze vidění na blízko, nejsou pro práci na počítači vhodné, protože fungují na vzdálenost obvyklou pro držení knihy, avšak na monitor, který je umístěn dále, ve vzdálenosti cca 80 cm, tzn. již mimo pole korekce, nevyhovují. A konečně třetí je tzv. dálkové vidění do otevřeného prostoru na vzdálenosti větší než několik metrů. Kromě brýlí optimalizovaných svým charakterem na některý z těchto konkrétních případů existují i typy kombinující vlastnosti pro soustředění zraku do více zón, tedy např. na dokumenty před námi a počítač, nebo na kolegy v kanceláři ve větší vzdálenosti, než by postihly pouze čtecí brýle. K tomu slouží různé specializované brýlové čočky, které lze najít v nabídce optických firem např. pod názvy Nulux active, úpravy Crizal, Amber Relax, Anti-Fatigue, Rodenstock Ergo, Biofinity Multifocal, degresivní kancelářské multifokální čočky apod. 
K nejmodernějším řešením patří laserová operace, při níž se do oka implantuje speciální tzv. trifokální čočka, umožňující vidět bez brýlí do dálky, na blízko při čtení i na střední vzdálenost. Optika čiré čočky z hydrofilního akrylátu je opatřena difrakční strukturou, jejímž efektem je možnost zaostřovat obraz na více vzdáleností.

Jantarové oči
Specializované brýle pro práci, při níž je zrak dlouhodobě upírán na displej, vyvinula firma Gunnar. Jejich úkolem je snižovat únavu očí z dlouhodobého sledování obrazovky a eliminovat s tím související negativní vlivy, jako je pálení či řezání očí, bolesti hlavy a celková únava a podrážděnost. Pomáhají minimalizovat vizuální stres, zlepšují kontrast i ostrost vidění a pohodlí při práci. Toho je dosaženo mj. speciální konstrukcí čoček. Firma vyvinula vlastní technologii výroby čoček i-AMP Lens Technology, která minimalizuje namáhání očí. Speciální zaoblený tvar čoček, který světlo soustředí do očí, zamezuje proudění vzduchu kolem očí, a tím i jejich vysoušení. Opticky čistý materiál Diamix zajišťuje jasný a nezkreslený obraz, jantarové zbarvení čoček Ionik zvyšuje kontrast, filtruje umělé světlo a odstraňuje UV záření. Posledním článkem je antireflexní vrstva, která umožňuje pronikání světla z obrazovky a eliminuje okolní odlesky a zároveň brýle chrání před poškrábáním.
V nabídce jsou také speciální brýle pro 3D obraz s označením Premium 3D Technology a brýle Advanced Outdoor Technology vhodné také pro použití venku. Některé jsou určeny pro intenzivní práci s počítačem, jiné do terénu, či v decentním provedení pro běžné nošení či do kanceláře. Speciální brýle vyvinula firma i pro počítačové hráče, jimž pomáhají snížit zatížení zraku a námahu, které jsou jejich oči vystaveny při soustředěném pohledu na obrazovku.  /lp/
 

 
Publikováno: 3. 4. 2013 | Počet zobrazení: 4316 článek mě zaujal 772
Zaujal Vás tento článek?
Ano