rossleor asseco murr

Japonské kontrasty: hi-tech se stoletými kořeny

Dubnového semináře firmy Misan Green Light Machining, který byl i premiérovým oficiálním představením nového strategického partnera, společnosti Okuma, se zúčastnili i zástupci top managementu tohoto významného japonského výrobce obráběcích strojů: prezident evropské divize Kaoru Aoyama a senior manažer Ralf Baumann. Pro TechMagazín to byla příležitost položit jim několik otázek.

 

Okuma je nejstarším japonským výrobcem obráběcích strojů s více než 100letou tradicí. Nekoliduje historie s úsilím o image moderní hi-tech firmy?
K. Aoyama: Okuma je historicky velmi technicky orientovanou firmou zaměřenou na špičková řešení. Začínali jsme roku 1898, takže tento rok slavíme výročí 115 let. Jsme firma s velmi moderním hi-tech profilem, ale dlouholetou řemeslnou tradicí mistrovské výroby, která zaručuje vysokou úroveň vývoje i zpracování našich produktů. Od japonských firem se to očekává, vzhledem k jejich renomé jako technologických lídrů, a Okuma je na domácím trhu velice silným hráčem.
Obrábění je velmi náročný a komplikovaný proces. Dnes každý říká – máme inteligentní technologii, ale Okuma se snaží jít mnohem hlouběji. Už před 50 lety jsme proto začali vyvíjet vlastní řídicí systém, protože jsme chtěli takové řešení, které by přesně odpovídalo požadavkům zákazníků a nyní je Okuma komplexním dodavatelem jak strojů, tak řídicího systému. Naši inženýři vědí, co naše stroje potřebují po technické a mechanické stránce i z pohledu řídicího systému to umožňuje jeho skutečně dokonalé jemné vyladění do nejmenších detailů. Přebíráme tím ale samozřejmě také plnou zodpovědnost za fungování našich produktů. Zákazník tak může přijít a jsme schopni mu nabídnout vždy nejlepší řešení pro jeho potřeby.
R. Bauman: To přesně odpovídá filosofii firmy - zákazník má určitou představu, požadavky a my se snažíme ve spolupráci s ním přesně definovat jeho problém, i to co pro něj můžeme udělat, jaké funkce by potřeboval či ocenil - máme k dispozici potřebné nástroje a řešení a také koncept, jak potřeby zákazníků řešit, tedy dospět k správným závěrům a dát jim ty správné nástroje. Např. obecným problémem v Evropě je, že mnoho zákazníků nemá k dispozici dostatek zkušených operátorů, a přesně to se snaží řešit náš systém OSP. Je co nejjednodušší a uživatelsky příjemný, aby ho bezpečně zvládla i obsluha, která nemusí mít špičkovou kvalifikaci, a vysoce kvalifikovaným lidem zase nabídne možnost využít řady speciálních funkcí.

Před Misanem jste na českém trhu spolupracovali se společností CNC Invest. Bylo složité změnit partnera?
K. Aoyama: Strategií společnosti Okuma je vždy spolupráce s exkluzivním zástupcem, distributorem. Nejen v Evropě, ale po celém světě, včetně Japonska či USA. Vzhledem k tomu, že máme na své partnery vysoké nároky – koneckonců reprezentují jméno naší značky - to znamená, že partnery nestřídáme moc často. S CNC Investem jsme spolupracovali řadu let a máme s panem Bláhou stále dobré vztahy. Ale chceme svou zdejší strategii zaměřit více do hi-tech oblasti, nejen do sortimentu běžných strojů, ale posunout ji ještě dále do segmentu high-end řešení a systémů. Strategie CNC Investu je zaměřena do širšího spektra s orientací nyní ve větší míře spíše k levnějším zařízením. Naše strategie jsou tedy v tomto bodě odlišné, a proto jsme se snažili o džentlmenskou dohodu a poohlédnout se po novém partnerovi, který by z tohoto pohledu vyhovoval naší strategii. Misan z tohoto pohledu vyhovoval jak svým zázemím, znalostí trhu, kvalifikací pracovníků, přístupem k zákazníkům apod. Rozhodně to ale nebylo rozhodnutí „ze dne na den“ a jedním z faktorů, který hrál roli, byla i zkušenost firmy Misan ve spolupráci s japonskými společnostmi. Pro nás, jako výrobce, je důležité spojení s lokálním partnerem, schopným poskytovat pro naše produkty spolehlivý servis a zákaznickou podporu a Misan tyto schopnosti má.

Okuma sází na vlastní vývoj, to ale není levná záležitost. A dnešní doba je zaměřená hlavně na snižování nákladů…
K. Aoyama: Obecně sice je trend přenášet některé činnosti do jiných, levnějších zemí jako je třeba Čína nebo Indie, a řada našich konkurentů to ke snižování nákladů využívá. Ale naší ideou není odlišit se od konkurence hlavně cenou. Snažíme se zajistit pro výrobu solidní základnu v Japonsku, i když úsilí o nákladově efektivní výrobu samozřejmě také sledujeme. Pro některé standardní stroje z kategorie entry level máme závody v Číně a na Tajwanu, ale hi-tech stroje, které tvoří klíčový segment v našem portfoliu, budeme dál vyrábět v Japonsku. Tam pro ně máme nejlepší podmínky, pokud jde o produktivitu, tradici a kvalitu výroby, i know-how, které chceme, stejně jako hlavní výrobu, udržet v Japonsku. Vybudovali jsme proto i novou moderní továrnu v Oguči, která bude uvedena do provozu v květnu, a umožní vyrábět kompletní stroje pro obrábění na jediné založení. A také předvést zákazníkům jak být konkurenceschopní efektivitou, jak zajistit údržbu… Jdeme tedy oběma cestami.
R. Baumann: Nicméně i stroje vyráběné jinak kompletně na Tajwanu jsou vybavovány řídicími systémy OSP „made in Japan“ a kompletovány v Japonsku, což nám opět pomáhá zvyšovat jejich hodnotu, protože zákazníci je už neposuzují jako „něco z Tajwanu“, ale plnohodnotný výrobek značky Okuma, včetně s ním spojené kvality.

Ve strojírenství se někdy může zdát, že vše podstatné už bylo vynalezeno, dá se očekávat ještě nějaký zásadní, revoluční zlom, který by ovlivnil celé odvětví?
K. Aoyama: Záleží na tom, zda se bere mechanická nebo technologická část. Například na posledních veletrzích EMO je znát spíše trend o vylepšování již zavedených věcí, a snaha učinit stroje ještě inteligentnější a snáze ovladatelné i pro méně školené operátory. To je cesta, kterou se nyní ubírá řada výrobců včetně Okumy. Vybavovat stroje doplňkovými technologiemi, které zlepšují jejich parametry i vlastnosti, a dokáží řadu parametrů, které se dříve musely zadávat ručně, nastavit automaticky a tím zároveň pomáhají výrobním firmám řešit obecný nedostatek kvalifikovaných techniků. Pokračuje trend směřující k výkonným a efektivním strojům pro víceprofesní obrábění, hlavně 5osé, úsilí o maximální přesnost, uplatnění přehledné vizualizace apod.
R. Bauman: Po technické stránce jsou tu hlavně omezení fyzickou velikostí strojů, ale na straně řídicího systému je mnohem více možností pro zlepšování v budoucnu. Řídicí počítače jsou stále menší a výkonnější, lze je tak montovat blíže k samotným nástrojům, implementovat nové funkce např. pro přípravu výroby. Další možnosti nabízejí bezdrátové technologie přenosu dat, to vše umožňuje zrychlit řadu operací a tím i posun v efektivitě a produktivitě a také s vyšší bezpečností a snížením rizika poruchy pomocí dokonalejší diagnostiky.

A co nového chystá pro budoucnost Okuma, co představí na EMO?
K. Aoyama: Řadu posledních let připravovala Okuma vhodný stroj pro evropský trh, kde je v segmentu high-end zařízení silná konkurence - Německo, Itálie…Zaměřili jsme se proto  na nový high-end víceúčelový multi-taskingový stroj, který uvedeme letos, a druhou novinkou bude 5osé vertikální centrum vyšší kategorie. Na EMO představíme inteligentní techologii Okuma OSP, což je naše unikátní řešení. Zařízení s novým kontrolérem OSP THINC 300 a systémem prevence proti kolizím představují špičku a měly by konkurovat hlavně elitním německým výrobcům.


 

 
Publikováno: 2. 7. 2013 | Počet zobrazení: 3491 článek mě zaujal 713
Zaujal Vás tento článek?
Ano