asseco Aimtec murr

Ohlédnutí za Hannover Messe 2013: Exkurze do budoucnosti i hledání receptů na problémy dnešní výroby

Letošního ročníku Hannover Messe, jehož partnerskou zemí bylo Rusko, se podle závěrečné zprávy organizátorů zúčastnilo 6550 vystavovatelů z 62 zemí, což představuje největší účast za posledních 10 let. 

 

Na hannoverské výstaviště přilákaly jejich expozice celkem 225 500 návštěvníků, převážně z řad firemních profesionálů, z toho zhruba čtvrtinu ze zahraničí – zejména ze zemí EU (50 %), a Jižní, Východní a Střední Asie (20 %). Hannover Messe si tak mohou připsat do své 66leté historie další úspěšný rok.

Vítejte ve světě integrovaného průmyslu
„Integrovaný průmysl, považovaný za 4. průmyslovou revoluci, který byl stěžejním tématem Hannover Messe 2013, ukázal sílu integrace jako klíč k efektivnější a levnější výrobě, a růstu kvality a udržitelnosti. Odborníci se shodují, že právě integrovaný přístup k výrobě napříč odvětvími bude mít výrazný dopad na globální průmysl během příštích 10 – 15 let a za tímto horizontem,“ konstatoval při hodnocení veletrhu Dr. Jochen Köckler, člen řídicí rady Deutsche Messe AG.
Integrovaný průmysl počítá s výrazným „zasíťováním“ všech strojů zapojených do výrobního procesu. Předobrazem takovýchto řešení jsou projekty „digitálních továren“, které (a jejich konvergence s fyzickými továrnami) byly na Hannover Messe 2013 rovněž prezentovány jako jedno z klíčových témat. Chytré továrny změní výrobu od základu: kyberfyzikální systémy budou regulovat tok materiálu, zboží a informací na základě senzorických dat.
K významným expozicím letošního ročníku Hannover Messe lze proto počítat určitě i Field Communication Lounge v „automatizační“ hale 9, společný stánek organizací zabývajících se průmyslovými komunikačními systémy - FDT Group, Fieldbus Foundation, HART Communication Foundation, OPC Foundation a PI (Profibus & Profinet International), které zde představily komunikační techniku a systémy určené pro automatizaci strojní i procesní výroby. Návštěvníci tak měli unikátní možnost porovnat na jednom místě různé komunikační standardy, jejich výhody pro konkrétní projekty a možnosti vzájemné integrace.

Zaostřeno na efektivitu a energie
Vzhledem k dramatickému růstu cen energií byla jedna z hojně navštěvovaných sekcí veletrhů i Efficiency Arena, fórum zaměřené na energetickou efektivitu v průmyslových procesech. Spolu s expozicemi veletrhů Energy a Industrial GreenTec se zde představily technologie a služby zaměřené na úspory energie s využitím současných technologií i možnosti nově vyvíjených technických řešení a řada účinných technologií pro dodávky energie jako např. smart grids, distribuované zdroje a kombinovanou kogenerační výrobu elektřiny a tepla, palivové články apod. Energetická úspornost a efektivita byla ostatně jedním z ústředních témat prakticky všech expozic.
Hlavní roli hráli na veletrzích logicky velcí vystavovatelé z řad globálních průmyslových koncernů jako např. Siemens, ABB, Festo, Kuka, Bosch, Volkswagen apod. V hale 22 nemohla uniknout pozornosti expozice společnosti SKF – zabírala totiž podstatnou část. Kromě svých obřích rozměrů však nabídla i možnost seznámení s řadou pozoruhodných novinek tohoto švédského výrobce ložisek, jehož aktivity už přesahují do dalších oblastí. Třeba unikátní řešení čištění vod, nebo systém umožňující využít arzenál více než půl století sbíraných zkušeností z nejrůznějších průmyslových aplikací v oborech, kde SKF působí, pro návrh optimálního řešení, včetně prediktivní údržby.
Mezi vystavovateli, byť ve skrovnější podobě, se neztratili ani české firmy, ať už ve dvou společných expozicích, nebo v řadě případů i s vlastními stánky. V Hannoveru představily své novinky např. ELIS Plzeň, Dinel, Tos Znojmo, ZKL, Atmos Chrást, Tribotec, Kovosvit MAS, PBS Velká Bíteš, Sanborn, Unex nebo ŽĎAS. S některými z nich se setkáte v tomto nebo dalších vydáních TechMagazínu.

Vědci v první linii
K nejatraktivnějším částem veletrhů patří expozice firem a institucí zaměřené na výzkum a vývoj. Mezi hlavními je tradičně domácí Fraunhoferův institut, který představoval výsledky práce svých výzkumných týmů hned v několika různých expozicích, ale bohaté zastoupení měly i regionální výzkumná sdružení a instituce a technické univerzity. Jedním z vrcholů je virtuální referenční továrna „Green Carbody Technologies - InnoCaT Innovation Alliance" prezentovaná v expozici 3D Smart Factory Tour. V rámci Aliance na 60 partnerů vyvíjí nové technologie, procesní toky a nástroje pro výrobu karoserie, s cílem posílit konkurenceschopnost německého automobilového průmyslu. Podpoře výzkumu připisuje obecně nejen Německo, ale i EU velký význam. Velmi zajímavou část tvořily letos expozice věnované materiálovému výzkumu, ať už jde např. o pokročilé materiály z uhlíkových vláken a kompozity, nebo tzv. plastickou elektroniku, kterou známe např. v podobě LED a OLED displejů a světelných zdrojů, fotovoltaických panelů, RFID tagů apod.
Další „atrakcí“ je už po několik posledních ročníků Nano-Truck seznamující se světem nanotechnologií a možnostmi jejich průmyslového využití. A samozřejmě roboti v nejrůznějších podobách, kteří jsou díky pokročilejším technologiím a výkonnějším počítačům stále chytřejší a šikovnější. Velké úsilí věnují výzkumníci nyní rozvoji jejich (ale i strojů obecně) schopnosti komunikace s lidmi pomocí tzv. přirozeného rozhraní, tzn. nikoli pomocí složitého programování, ale ovládání hlasem, gesty apod. Zaujaly i mobilní roboti a autonomní systémy, které lze využít např. pro čištění článků solárních elektráren, potrubí, dálkovou diagnostiku... Speciální výstava představila celé spektrum mobilních systémů pro průmyslovou výrobu, veřejný sektor a sektor služeb. Včetně např. senzorů pro navigaci uvnitř budov, komponent pro bezkontaktní přenos energie apod.

 

 
Publikováno: 3. 7. 2013 | Počet zobrazení: 3482 článek mě zaujal 656
Zaujal Vás tento článek?
Ano