rossleor asseco murr

Trpasličí počítač velký pouhý milimetr

Američtí výzkumníci z Michiganské univerzity představili na Mezinárodní konferenci o polovodičových obvodech Solid-State Circuits v San Franciscu zatím nejmenší počítač na světě. Je jen jeden milimetr velký a byl vyvinut pro užití v lékařství.   

 

Jde o prototyp monitoru na sledování nitroočního tlaku u pacientů se zákalem, jehož úkolem je stále monitorovat postup glaukomu. Do necelého krychlového milimetru se vešly mikroprocesor s extrémně nízkou spotřebou, tlakový senzor, paměť, baterie v podobě tenkého filmu a solární článek k jejímu napájení i bezdrátové rádio s anténou umožňující přenos dat. Procesor použitý v monitorovacím systému je třetí generací čipu Phoenix, který využívá unikátní architekturu a „spací” mód s extrémně nízkou spotřebou. Nejnovější systém se „probouzí” každou čtvrthodinu, aby provedl měření a spotřebuje v průměru 5,3 nanowattů.
Představený model však ještě neumí komunikovat s dalšími počítači, ale údaje předává pomocí bezdrátového rádia čtečce, přiložené k oku. Výhodou oční aplikace je, že při stavbě bylo možné užít malý solární panel, který energeticky nenáročnému přístroji dodává veškerou potřebnou energii. K udržení baterie v nabitém stavu stačí vystavení 10 h běžnému světlu v místnosti nebo 1,5 h na slunečním svitu. Systém je schopen uchovat v paměti informace sesbírané v průběhu jednoho týdne.
 
Více v čísle TM 3

 

 

 
Publikováno: 26. 3. 2011 | Počet přečtení: 2309