asseco Aimtec murr

Automatica 2016: Svět robotů v Bavorsku

V Mnichově se už příští měsíc představí aktuální trendy moderní průmyslové výroby a poslední novinky v oboru robotiky. Třetí červnový týden v bavorské metropoli otevře své brány 7. ročník mezinárodního odborného veletrhu automatizace a mechatroniky.  

 

Mnichovské výstaviště se připravuje na další ročník mezinárodního veletrhu Automatica, který zde proběhne od 21. do 24. června 2016 – jde o největší odborný veletrh robotiky a automatizace, kde se prezentují i technologie průmyslového zpracování obrazu apod. Na posledním ročníku veletrhu v roce 2014 (koná se ve dvouletém cyklu) se prezentovalo celkem 724 vystavovatelů ze 42 zemí, jejichž expozice si přišlo prohlédnout téměř 35 000 návštěvníků z více než 100 zemí a minimálně obdobnou účast očekávají organizátoři i letos. V nové průmyslové revoluci, která se pod různými názvy rozbíhá jako celosvětový fenomén, hrají totiž právě automatizované a robotické systémy klíčovou úlohu. V evropském kontextu je to zejména koncept Průmysl 4.0, německá iniciativa, která se prosazuje i v dalších evropských zemích ČR nevyjímaje.

Na co láká letošní Automatica?

Kromě výkonných průmyslových robotů pro výrobní linky např. v automobilkách, kde nacházejí roboty tradičně značné využití, nebo v plastikářském průmyslu (odebírací roboty pro vstřikolisy apod.) se v Mnichově představí např. řešení pro potravinářský průmysl, farmaceutické provozy a např. laboratoře, kde jsou kladeny speciální požadavky na čistotu a přísné dodržování hygienických norem. Tomu se musí přizpůsobit i výrobci robotů, a jak konstatují experti v oboru, poptávka je zejména pro robotech s vysokorychlostní kinematikou, jako jsou např. ABB FlexPicker a řada IRB 360 či Hornet 565 firmy Adept, Epson Spider či super rychlý Stäubli Fast Picker TP80.

Dalším výrazným trendem jsou tzv. kolaborativní roboty určené pro přímou spolupráci s lidmi bez obvyklých ochranných prvků tradičně nutných v průmyslovém nasazení, a určených jak pro výrobní linky (např. pro montážní operace), tak pro oblast servisní robotiky (např. pomoc handicapovaným apod.). Prvními vlaštovkami jsou např. roboty LBR iiwa od firmy KUKA, Yumi od ABB Robotics, robotické systémy firmy Schunk, či servisní roboty od společností PAL Robotics a Rethink Robotics. Řešení pro vzájemné působení člověka a robota, která jsou připravena k uvedení na trh, nabízí jak klasičtí výrobci průmyslových robotů, tak firmy zabývající se servisní robotikou i noví hráči na tomto trhu. Podle údajů Mezinárodní federace robotiky (IFR) čeká trh profesionální servisní robotiky dále enormní nárůst - očekává se, že do roku 2018 bude prodáno 150 000 takovýchto zařízení. Veletrh Automatica 2016 představí nejnovější vývoj na pomezí mezi průmyslovou a profesionální servisní robotikou. /red/ 

 
Publikováno: 2. 5. 2016 | Počet přečtení: 879