ČEZ posunul termín dokončení Temelína
Internetové servery Ekonom.cz a Lidovky.cz přinesly informaci o posunech v harmonogramu výběrového řízení na dokončení dostavby jaderné elektrárny Temelín. Podle dokumentace k výběrovému řízení se může posunout o 5 let na rok 2025, nicméně ČEZ uvádí, že jde spíše o administrativní opatření, a firma čeká, že projekt bude hotový dříve.
Podle původních předpokladů měla být dostavba Temelína hotova v roce 2020, ale nově upravené zadání dokumentace stanoví délku stavby na 12 let. Pokud ČEZ vybere vítěze tendru v roce 2013, jak dosud předpokládá, znamená to dokončení elektrárny v roce 2025.
Letos plánuje ČEZ předat zájemcům o dostavbu elektrárny zadávací dokumentaci, aby příští rok mohli předložit své nabídky a a následující rok mohl být vybrán vítěz tendru. „To jsou pevná data, ostatní vyplyne z nabídek a z jednání s vítězem, a až poté budeme schopni dát reálné termíny výstavby,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž pro zmíněné informační servery. Lhůta 12 let je podle něj hraniční, aby firma měla dostatečnou rezervu, protože ji tak vyžaduje příslušný zákon (jde o maximální lhůtu od zadání zakázky), ovšem v reálném procesu ČEZ takovýto termín nepředpokládáme takovýto termín. Lhůta 12 let je lhůta maximální. Původně plánoval ČEZ vybrat vítěze tendru již v příštím roce, ovšem termín tendru byl podle mluvčího posunut, protože firma chce získat kvalitní nabídku a mít co nejlepší přípravu, pro následnou hladkou realizaci. Společnost ČEZ také změnila minimální dobu, kdy je uchazeč vázán podmínkami v nabídce, z 12 na 24 měsíců, aby měla celé období projednávání nabídek (tj. lhůtu, kdy je uchazeč nabídkou vázán), pokrytou příslušným zajištěním, což je však prý pouze technické opatření. O změnách v dokumentaci ČEZ již účastníky tendru informoval.
Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americká firma Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Objem kontraktu, zahrnujícího kromě dvou nových reaktorů i opci tří dalších stejného typu, je odhadován v řádu stovek miliard korun.