Do práce v Jablonci nastoupil Robot YuMi
Historické okamžiky začínají často nenápadně. K jednomu z významných milníků v historii českého průmyslu došlo právě nyní v jablonecké továrně ABB ElektroPraga. Poprvé začal na montážní lince výroby elektrických zásuvek spolupracovat s lidským kolegou bok po boku robot, jako skutečný “parťák” při montáži.
Robotek YuMi, kterého firma ABB sama vyvinula pro přímou spolupráci s lidmi, si svou oficiální premiéru odbyl už před časem a ve světě již funguje několik takovýchto instalací, ale v ČR je to však poprvé, kdy jeden z klíčových momentů nové průmyslové revoluce a konceptu Průmysl 4.0 byl realizován v praxi. YuMi, určený k montáži malých součástí, bude v jabloneckém závodě ABB ElektroPraga pracovat společně s lidmi na výrobní lince montáže zásuvek. Pracoviště tvoří robot YuMi, operátor, přípravky se senzory, dopravníky, vibrační podavače a systém rozplétání pružin. YuMi manipuluje s pružinkami, dětskou pojistkou a jejím krytem, operátor provádí dokončovací úkony (opatří víčko šroubkem a zkompletovanou zásuvku odešle k balení) a vedle manipulace odpovídá za dohled nad celou montáží.
Jde zatím o pilotní projekt, který má mj. ověřit možnost bezpečné spolupráce lidí a robotů bez obvyklých ochranných klecí a bariér, ale především odlehčit lidem od rutinních prací s nepříliš vyhovující ergonomií, jaké představuje např. právě montáž drobných prvků do konečného produktu, což je činnost, kterou robot zvládne mnohem přesněji a rychleji. Lidé se však o svá pracovní místa bát nemusí – roboti jako YuMi jsou určeni pro spolupráci s nimi, nikoli k jejich nahrazení. Člověk se ale díky robotovi může věnovat operacím s větší přidanou hodnotou, provádět vizuální kontrolu apod., jak uvedl ředitel jabloneckého závodu ABB Petr Kolář.
Díky přesnému a rychlému zvládnutí určených montážních úkonů a operací bylo možné dosáhnout až o zhruba 30 % vyšší produktivitu. Tempo však neurčuje stroj. Pokud by pracovník (operátor) nestačil, robot na něj počká, stejně tak se zastaví, pokud by došlo ke kolizi, s níž se ovšem při tomto nasazení počítá a robot je pro takovéto případy konstruován. Prioritou je bezpečnost, takže i ramena robota jsou kryta měkkým materiálem, rychlost jeho pohybů je limitována a jeho síla nemůže způsobit lidskému spolupracovníkovi žádné zranění nebo pohmoždění – při doteku a byť minimálním působení protitlaku se robot jednoduše zastaví.
„YuMi, což je zkratka slov You and Me, tedy ty a já, je první robot na světě, který skutečně dokáže spolupracovat s lidmi, a rozšíření výrobní linky o tohoto robota otevírá pro české podniky, jako je ABB, ElektroPraga, příležitost zvýšit jejich produktivitu. Toto robotické řešení vnáší do montážního postupu jedinečné výhody, mezi které patří hlavně vyšší efektivita, kvalita, bezpečnost a kvalitnější ergonomie pracoviště. Sdílení úkolů mezi lidmi a roboty je skvělý způsob, jak akcelerovat výrobu, a YuMi ve spolupráci s lidmi je díky svým vynikajícím vlastnostem pro náš závod dokonalým řešením pro montáž malých součástí,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.
Zatímco před nástupem internetu věcí probíhala údržba robotů podle předem daného rozvrhu, YuMi bude využívat služby (vyvinuté společností ABB), jež umožňují monitorovat robota během provozu výroby, což nejen zvyšuje jeho efektivitu, ale snižuje i náklady na servis a prodlužuje dobu provozuschopnosti i životnosti robota. Díky této diagnostické technologii je reaktivní způsob údržby nahrazován prediktivní, proaktivní a okamžitou servisní podporou.