rossleor asseco murr

Bělorusko se připravuje na jadernou energetiku

Mezinárodní konference a výstava Atomexpo Belarus, jejíž 8. ročník se konal 19. – 21. dubna v areálu BelExpo v běloruském Minsku, měla reprezentativní účast – fóra se účastnili obchodní zástupci firem a představitelé z dvaceti zemí. Mezi jeho aktéry byl i generální ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) Yukiya Amano, který ve svém příspěvku mj. uvedl, že Bělorusko je se svou nyní budovanou JE se dvěma reaktorovými bloky v současné době nejpokročilejší z nových zemí, jak IEAE označuje nejmladší členy organizace.  

 

Na mezinárodním fóru byly představeny nejnovější technologie zaměřené na strojírenské návrhy, výstavbu, provoz a vybavení pro jaderné elektrárny, ale také řešení pro vytváření efektivních dodavatelských řetězců a systémů vzdělávání pro pracovníky v jaderném průmyslu. Ke stěžejním tématům výstavy patřily projektování a výstavba jaderných elektráren a jejich projektový management, řídicí a monitorovací systémy zajišťující bezpečný provoz jaderných elektráren, jaderné strojírenství, přístroje a zařízení pro jaderné elektrárny ve výstavbě a materiály a technologie pro jaderný průmysl i prostředky radiační ochrany.

Těžištěm třídenní akce byla však zejména konferenční část věnovaná perspektivám jaderného průmyslu a řešení bezpečnosti jaderných elektráren. Kromě plenárního zasedání, schůzí sekcí a panelových diskusí, či prezentace vystavovatelů společností působících v oblast jaderného průmyslu, byly hlavními tématy konference: Výstavba Běloruské jaderné elektrárny, Rozvoj energetické infrastruktury v Běloruské republice a Veřejné přijetí jaderné energie.

 

Účastníci Atomexpo Belarus měli i mimořádnou příležitost seznámit se přímo s aktuálním postupem prací na výstavbě Běloruské JE, která se buduje poblíž města Ostrovec severozápadně od Minsku, a kde se uplatňuje progresivní technologie multiD aplikovaná společností Rosatom při projektech nových jaderných elektráren. Výstavbu Běloruské jaderné elektrárny také osobně navštívil i šéf IAEA Yukiya Amano. Jde o jadernou elektrárnu tzv. 3,5té generace, kde jsou uplatněny nejmodernější poznatky i stavební postupy. Tandem reaktorů Běloruské JE je jedním z celkem 64 nyní budovaných nových reaktorů, které jsou v současné době ve výstavbě a po dokončení (první reaktor by měl být spuštěn v roce 2018) se přidají k dalším 444, které jsou dnes již provozovány ve třech desítkách zemí po celém světě.

Výstavba elektrárny učinila dojem i na českou delegaci, která ji navštívila nedávno. Jak uvedl Aleš John, předseda Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany, byli všichni velice pozitivně překvapení mohutností, výkonností a možnostmi multiD,ale i pořádkem, moderností, otevřeností a systematičností v budově ASE a pozitivními dopady nasazení systému multiD na řízení JE Ostrowetz. “Dodávky na stavbu just in time znamenají, že nejsou zapotřebí žádné velké skladové prostory a zásoby, na staveništi vládne až sterilní pořádek a čistota. Impozantní byl i systém evidence, včetně denní evidence o realizaci, denní zadání, řízení dopravní techniky a zejména držení stanoveného harmonogramu”, konstatoval Aleš John. 

 
Publikováno: 16. 5. 2016 | Počet přečtení: 876