asseco Aimtec murr

První reaktor generace III+ na světě ožívá

Šestý blok Novovoroněžské jaderné elektrárny je nejpokročilejším projektem výstavby jaderných reaktorů generace III+ na světě. V pátek 20. května v něm bylo poprvé dosaženo minimálního kontrolovatelného výkonu (MKV), což je nejnižší úroveň výkonu dostatečná k provedení testů elektrárny za samostatně se udržující kontrolovatelné řetězové štěpné reakce.  

 

Pomocí přístrojů byl ustálen neutronový tok v aktivní zóně reaktoru na požadované hodnotě. Jaderní inženýři obvykle říkají, že reaktor po dosažení MKV „začal žít“. Nyní odborníci provedou řadu zkoušek zařízení a po jejich úspěšném zakončení bude završena i etapa fyzikálního spouštění. Činnost se přesune k energetické části elektrárny, jednotlivá zařízení budou opakovaně testována za postupně zvyšované hodnoty výkonu. K připojení šestého bloku k síti má dojít letos v létě a do konce roku má být zahájen komerční provoz.

Šestý a sedmý blok Novovoroněžské JE jsou stavěny podle typového projektu AES-2006, který zahrnuje reaktory VVER-1200 o instalovaném výkonu 1200 MW. Ty patří do generace III+, která dále posouvá bezpečnost, spolehlivost a účinnost provozu jaderných elektráren - nejen že splňuje všechny požadavky kladené na současné jaderné elektrárny včetně tzv. postfukušimských opatření, ale i mnohem striktnější požadavky očekávané od nových jaderných bloků. Jde především o další zlepšení bezpečnosti pomocí rozšíření počtu pasivních bezpečnostních systémů a zlepšení účinnosti elektrárny. Reaktory generace III+ jsou ve výstavbě také v USA, Francii, Číně a dalších zemích. 6. blok Novovoroněžské JE je prvním, jehož výstavba byla dokončena a který vstoupil do fáze fyzikálního spouštění.

Dalším významným mezníkem ruského dodavatele jaderných technologií Rosatom je fyzikální spouštění druhého bloku JE Kudankulam indické společnosti pro atomovou energii NPCIL, kde bylo 18. května dokončeno zavážení paliva do reaktoru druhého bloku a zahájen proces dosažení minimálního kontrolovaného výkonu, čímž bude ukončena etapa fyzikálního spouštění. Dalším krokem bude připojení nového reaktoru k indické přenosové síti a provedení nezbytných stovek zkoušek správné funkce jednotlivých zařízení. K tomu by mělo dojít v létě letošního roku.

První blok JE Kudankulam, který byl připojen k indické rozvodné síti v říjnu 2013, již dosáhl svého nominálního výkonu 1000 MWe a dodává elektrickou energii obyvatelům ve státech Tamilnádu, Kérala, Karnátaka, Ándrapradéš a svazovém teritoriu Puttučéri. První etapa výstavby JE Kudankulam, která obsahuje první dva bloky s reaktory VVER-1000, se tím blíží ke svému úspěšnému zakončení. V roce 2014 podepsaly Rusko a Indie rámcovou dohodu o druhé etapě výstavby této jaderné elektrárny (druhá dvojice reaktorů VVER-1000) a také plán, který předpokládá vybudování alespoň 12 bloků jaderných elektráren v Indii s využitím ruských technologií, a to včetně lokality Kudankulam (zde by mělo stát až 8 bloků s reaktory VVER-1000). Dodavateli zařízení pro indický jaderný projekt jsou v rámci spolupráce s Rosatomem i české společnosti – např. firma Arako dodala 1600 ks armatur, Kabelovna Kabex téměř 3000 km kabelů. Mezi dodavateli jsou i Vítkovice machinery Group (VMG), Sigma Group a další společnosti. 

 
Publikováno: 26. 5. 2016 | Počet přečtení: 818