Unikátní řešení pro testování el. pohonů
Prostřednictvím své průmyslové divize Process Industries and Drives dodala společnost Siemens unikátní řešení pro variabilní testování elektrických pohonů do nově otevřeného Regionálního inovačního centra elektrotechniky (RICE) v Plzni. Šlo o přesně na míru upravené řešení modulárních frekvenčních měničů Simamics S120 Cabinet Modules.
Díky tomuto řešení mohou v plzeňské laboratoři testovat v reálných podmínkách troleje, trakční pohony vlaků, pohony pro hybridní autobusy apod. Celý projekt se připravoval zhruba rok. Fakulta elektrotechnická ZČU resp. její výzkumné centrum RICE dlouhodobě spolupracuje s českým Siemensem zejména v oblasti elektrických pohonů a v oblasti energetiky. V oblasti elektrických pohonů je spolupráce založena na zprovoznění složitých technologií, které Siemens dodal do nových laboratoří RICE, zejména pak do světově unikátní halové laboratoře a zkušebny vysokonapěťové výkonové elektroniky a dopravní techniky. Jde o dvě zařízení, kde první z nich je měničová sestava 690 V sestávající z aktivního usměrňovače 3 MW a čtyř napěťových střídačů s výkonem nad 1 MW, a druhým je Statcom 735 kVAr, který je součástí systému kompenzace jalového výkonu zkušebny. Zkušebna je přitom schopna kompenzovat jalový výkon téměř 9 MVAr.
„Věřím, že naše úspěšná spolupráce bude intenzivně pokračovat i v budoucnu, a to jak v oblasti pohonů, kde výzkumný tým RICE patří mezi evropské lídry, tak i v oblasti energetiky," říká vědecký ředitel centra, prof. Zdeněk Peroutka.
„Pro naši společnost je projekt RICE nejen obchodní příležitostí a unikátní referencí, ale hlavně velkou výzvou v oblasti nestandardního a poměrně náročného technického řešení, které projekty podobného typu vyžadují. Získali jsme zde neocenitelné vlastní know-how v oblasti řízení regulovaných pohonů v aplikacích, se kterými se běžně nesetkáváme,“ vysvětluje k projektu Jan Podrapský z průmyslových divizí Digital Factory & Process Industries and Drives, Siemens ČR.