Elektrárna u Kurska bude mít reaktory nové generace
Na místě, které během 2. světové války vstoupilo do historie jako dějiště největší tankové bitvy v dějinách, zahájila společnost Rosatom v polovině června další z ambiciózních projektů: výstavbu nové Kurské JE-II jejíž čtyři bloky s reaktory VVER-TOI, nejmodernější verzí reaktorů typu VVER, nahradí současnou čtveřici bloků Kurské JE s reaktory RBMK-1000.
Poté, co Rosatom získal 9. června svolení k výstavbě, začaly na staveništi výkopové práce pro betonové základy budov budoucí elektrárny. Betonování základů by podle plánu mělo začít v květnu 2018 a zahájení fyzikálního spouštění prvního bloku je očekáváno koncem roku 2022. Při přípravě nového typového projektu bylo maximálně využito zkušeností z výstavby posledních bloků s reaktory VVER: Novovoroněžské JE-II a Leningradské JE-II s reaktory VVER-1200.
Reaktor VVER-TOI je typový projekt dnes nejpokročilejší generace III+, který má optimalizované technickoekonomické parametry. Evolučně vychází ze zmíněné verze reaktoru VVER-1200 AES-2006 navazující na reaktory VVER-1000, které jsou po celém světě v provozu v počtu 30 bloků včetně dvou v Temelíně. Instalovaný výkon reaktoru VVER-TOI činí 1255 MWe.
Projekt bloku s reaktorem VVER-TOI přináší oproti svému předchůdci AES-2006 zvýšenou seismickou odolnost důležitých budov elektrárny, velkou variabilitu výkonu bloku (rychlá možnost přizpůsobení aktuálním potřebám přenosové sítě), zvýšenou odolnost proti pádu těžkých objektů na budovu hlavního výrobního bloku (budova vydrží i pád 400 t těžkého letadla) a použití paliva MOX.
K základním požadavkům na elektrárnu s reaktorem VVER-TOI patří odolnost vůči extrémním vnějším událostem vyvolaných člověkem i přírodního původu (exploze, povodeň, tornádo apod.) a nezávislost na externím napájení elektřinou a vodou v případě nouzového stavu. Projekt odpovídá všem současným standardům a požadavkům na jaderné elektrárny uplatňovaným po celém světě a je použitelný ve všech klimatických oblastech od tropických po polární kraje.
K projektování jaderného bloku s reaktorem VVER-TOI byly použity nejmodernější výpočetní technologie a k řízení výstavby bude použita pokročilá metodika řízení Multi-D, která umožňuje efektivní řízení výstavby, a zejména zajišťuje dodržení časového harmonogramu a stanoveného rozpočtu - např. třetí blok ruské Rostovské jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1000 byl uveden do provozu s tříměsíčním předstihem oproti stanovenému termínu.