asseco Aimtec murr

ZAT dodává řídicí systémy na všechny JE na Slovensku

Uzavřením zakázky na dodávku systému pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru u prvního a druhého bloku jaderné elektrárny Mochovce bude česká firma ZAT dodávat vlastní řídicí systém do všech šesti bloků jaderných elektráren na Slovensku. Ty produkují přes 50 % elektrické energie spotřebované na Slovensku.

 
ZAT podepsal se akciovou společností Slovenské elektrárne, vlastníkem obou jaderných elektráren na Slovensku, smlouvu na dodávku systému RRCS pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru na první a druhý blok jaderné elektrárny Mochovce v objemu 232 milionů korun. Realizace bude probíhat v příštích dvou letech.

Po ukončení dostavby bude systém RRCS realizovaný českým řídicím systémem SandRA na všech slovenských jaderných blocích. Systém pro řízení polohy palivových tyčí v reaktoru (RRCS) je stěžejní pro zajištění bezpečnosti jaderných elektráren. Jeho úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru.

ZAT se podílí na rekonstrukcích a dostavbě obou slovenských jaderných elektráren od roku 2005.

„V červnu jsme aktuálně předali do provozu nový systém řízení polohy palivových tyčí v reaktoru u třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice,“ konstatuje Karel Stočes, ředitel Divize jaderná energetika společnosti ZAT. „Systém RRCS obsahuje rozšířené diagnostické funkce, díky nimž jsme při zkušebních testech na odstaveném bloku odhalili chybné uzamknutí havarijní a regulační kazety. V podstatě tím nový řídicí systém zabránil prodloužení odstávky jaderné elektrárny o tři až čtyři dny. V přepočtu jde o úsporu v řádech milionů korun,“ doplnil Stočes.

O český řídicí systém SandRA, jehož čtvrtou generaci uvedl ZAT na trh v roce 2011, je ve světě značný zájem. Jenom za loňský rok firma uzavřela kontrakty v oblasti jaderné a klasické energetiky i průmyslu ve výši 1,2 miliardy korun. Mezi největší zakázky patří rekonstrukce řídicího systému na maďarské jaderné elektrárně Pakš za více než půl miliardy korun, kde bude firma provádět na všech blocích kompletní výměnu systému řízení polohy palivových tyčí v reaktoru, regulátoru výkonu reaktoru a bezpečnostního vypínače.
 
Publikováno: 18. 8. 2016 | Počet přečtení: 691