asseco Aimtec murr

Česká republika je opět světovou velmocí v pěstování máku

Pěstování máku má svá jasně daná specifika. A pro pěstitele představuje poměrně značné riziko. Plodina, která je zvláště v našich zeměpisných šířkách velmi oblíbenou potravinářskou surovinou, je totiž poměrně náchylná ke klimatickým stresům a nejrůznějším chorobám. Nezřídka také před sklizní slehne a způsobí tak pěstiteli značné škody.

 
Omezením těchto rizik se zabýval projekt finančně podpořený Technologickou agenturou ČR (TA ČR). V projektu se podařilo vyšlechtit nové genotypy máku, které jsou vůči pěstitelským rizikům odolnější.

„V minulém roce jsme díky metodice vytvořené v projektu stanovili a zrealizovali čtyřicet sedm kombinací rodičovských odrůd. Letos plánujeme podobný rozsah. Došlo ke značnému zefektivnění šlechtitelského procesu a eliminaci neperspektivních kombinací,“ uvedl Viktor Vrbovský ze společnosti Oseva Pro s tím, že právě úloha podpory TA ČR byla v projektu klíčová. „Motivační účinek ze strany Technologické agentury ČR byl rozhodující. Bez poskytnuté podpory bychom nedokázali aplikovat nové metody v dostačeném a efektivním rozsahu,“ dodal Viktor Vrbovský. TA ČR vložila do tohoto projektu 15 milionů korun. „Projekt vnímám jako doslova revoluční. Jeho přínosy se postupně projeví ve šlechtitelské praxi, samozřejmě v souvislosti s časovou náročností celého procesu. Jde o změny postupné a z počátku méně patrné, ale s tím jsme od začátku počítali,“ vysvětlil předseda TA ČR Petr Očko. Podle něj je důležité, že se výsledky projektu podílely na úspěšné registraci nových odrůd Opex a Onyx, které jsou již na trhu úspěšně nabízeny. Jde o převratný výsledek pro celý šlechtitelský obor, který umožní daleko rychlejší reakce a pěstování nových odrůd. Česká republika tak nepřijde o své výsadní postavení světového pěstitele potravinářského máku. Jde o skvělý příklad vysoké úrovně výzkumu a vývoje.
 
Publikováno: 31. 8. 2016 | Počet přečtení: 766