rossleor asseco murr

Teplárně patří evropské prvenství, využívá chytré regulátory Honeywellu

Objeví-li se v jihočeské metropoli „chytré“ budovy, Teplárna České Budějovice bude připravena je obsluhovat prostřednictvím „inteligentních“ regulátorů EagleHawk americké společnosti Honeywell. Stala se tím první v Evropě, která je k dálkovému řízení výměníkových a domovních stanic využívá.

 
Teplárna už ve městě nainstalovala nové regulátory na deseti místech. Prvním se stal řídicí systém domovní předávací stanice v ulici J. Opletala 20 na sídlišti Šumava. Regulátory třeba v topné sezoně reagují na venkovní klimatické změny a celoročně řídí ohřev teplé vody podle potřeby odběratelů.

„Technický rozvoj je i v energetice velmi rychlý, a chceme-li být úspěšní, nelze ho ignorovat. Je to cesta, jak dál rozšiřovat naše služby a produkty,“ říká Pavel Hrbek, vedoucí úseku IT a správy řídicích systémů výroby. Podle něho jde o velmi vyspělou technologii s procesorem a softwarem, kterou lze využit pro malé i velké předávací stanice s deseti stejně jako stovkami vstupů/výstupů. Podle potřeb pak stačí zařízení pouze rozšiřovat a nemusí se celé měnit.

Jak upozorňuje Jan Dunda, vedoucí úseku Údržba rozvodů tepla, tyto řídicí systémy byly vyvinuty pro optimalizaci energetických nákladů budov a poprvé byly využity právě v Českých Budějovicích. „Na to můžeme být pyšní. Zatímco největšími spotřebiteli energie v budovách jsou zdroje tepla, chladicí jednotky a vzduchotechnika, v teplárenství jde o náklady na výrobu páry, tepla, teplé vody a distribuci těchto energií k zákazníkům. To je „věda“ sama o sobě - firma zde může prodělat nebo naopak ušetřit spoustu peněz,“ uvedl. Také díky poznatkům z jihočeské metropole Honeywell tyto aplikace už začíná instalovat v okolních zemích.

Přenos dat z výměníkových a domovních stanic na velín teplárny probíhá nepřetržitě přes datové
 sítě, vlastní optické kabely nebo vzduchem. Dispečeři tak v každém okamžiku vědí, co se v distribučních sítích děje a mohou včas na situaci reagovat. Oproti ještě nedávné době, kdy komunikace vedla přes sítě telekomunikačního operátora, se šetří až 90 % nákladů. Další úspora vzniká tím, že se 20 let staré a tedy i víc poruchové regulátory mění za nové, které zvyšují spolehlivost zařízení, provozu a dodávek tepla a teplé vody.

První regulátory Honeywell, který je lídrem trhu v systémech pro řízení tepelných regulátorů, se v českobudějovické teplárně objevily už v polovině 80. let. V 90. letech je nahradila druhá generace a nyní přišla na řadu už třetí generace regulátorů.
 
Publikováno: 1. 9. 2016 | Počet přečtení: 744