Pro udržení potenciálu v jádře je nezbytný export
Strojírenská společnost Sigma Group, která se řadí mezi světovou špičku ve vývoji a výrobě středních, těžkých a unikátních čerpadel a čerpacích soustrojí pro využití v průmyslu, připravila unikátní výstavu připomínající 60. výročí mírového využívání jádra v Československu.
Vernisáž výstavy proběhla 22. září a výstava přibližuje historii českých jaderných elektráren a důležitých podniků, které se na jejich výstavbě podílely. U příležitosti vernisáže představitelé firmy seznámili novináře s historií firmy a s aktuálními hospodářskými výsledky.
Skupina Sigma Group, dodavatel čerpadel pro jadernou a klasickou energetiku a pro průmysl, si meziročně udržela výši tržeb, avšak omezuje ji nezahajování nových velkých investičních projektů v oblasti klasické i jaderné energetiky. V oblasti jádra se bude muset čím dál více soustředit na export, aby si udržela kvalifikaci a zkušenosti, přičemž se zaměřuje především na jaderné elektrárny typu VVER.
Tržby skupiny v loňském roce dosáhly výše 1,237 mld. korun a provozní hospodářský výsledek 56,4 mil. korun. Tyto hodnoty se podařilo udržet i v náročných podmínkách spojených s ukončováním velkých projektů v klasické energetice a s posuny termínů v jaderné energetice.
V oblasti jaderné energetiky skupina čelila dalším posunům v naplňování harmonogramu prací na
dostavbě a spouštění slovenské jaderné elektrárny Mochovce, což mělo citelný dopad na objem předpokládaných tržeb a zisku. Klasická a jaderná energetika představuje 17% podíl na tuzemských zakázkách a 76% podíl na exportu čerpadel.
Jaroslav Antl, ředitel SIGMA DIZ spol. s r.o. (inženýrsko-dodavatelská společnost pro jadernou a klasickou energetiku, vodní hospodářství a metalurgii), komentuje roli společnosti Sigma v projektech výstavby elektráren s reaktory typu VVER: „Spolupráce s ruskou, tehdy sovětskou, stranou byla navázána už v 70. letech, kdy se začalo pracovat na prvních elektrárnách typu VVER-440 na území tehdejšího Československa. Sigma do původního ruského projektu sekundárního okruhu zapracovávala čerpadla vlastní výroby a část projektu primárního okruhu, týkající se cirkulačních čerpadel pro chlazení reaktoru. Takto byly realizovány elektrárny Jaslovské Bohunice, Dukovany, Mochovce a Temelín. Nešlo jen o kompletované dodávky pro české a slovenské elektrárny6, ale i o kusové dodávky pro jaderné elektrárny v Rusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu a Indie.“
K současnému stavu jaderného průmyslu Jaroslv Antl dodává: „Historie působení firmy Sigma v jádře má dlouhou tradici a doufáme, že bude i nadále pokračovat. Po ukončení nabídek pro projekt Dostavba JE Temelína 3. a 4. blok nastala situace, která znamená, že nebude využitý odborný potenciál firmy získaný při výstavbě třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích. Tento se bude výhledově postupně ztrácet.
Aby k tomu nedošlo, zapojujeme se i do jiných projektů v zahraničí. Protože jsme historicky, technicky i zkušenostně navázáni na bloky typu VVER, nejlepší vidina spolupráce je samozřejmě směrem na východ, kde pro nás Rosatom představuje klíčového hráče.“
V uplynulém roce skupina dodala např. čerpadla pro běloruskou Ostroveckou elektrárnu, kde ruský Rosatom staví dva bloky s reaktory VVER-1200. Navázala tak na dodávky pro Rosatom z roku 2014, kdy dodala čerpadla v hodnotě 68 mil. korun do ruských elektráren Leningradská II, Novovoroněžská II a Rostovská.
Rosatom tradičně spolupracuje s celou řadou významných českých výrobních a dodavatelských firem a za 60 let spolupráce významně přispěl k technickému rozvoji jaderného průmyslu v České republice. Jedním z nejvýznamnějších partnerů je právě společnost Sigma, jejíž čerpadla se úspěšně uplatnila nejen na JE v České republice a na Slovensku, ale i na řadě dalších projektů.
„Věříme, že úspěšná spolupráce z minulosti a současnosti bude pokračovat i v budoucnu. Vzhledem k časově vzdáleným dodávkám pro budoucí výstavbu v České republice je pro českou výrobní základnu nezbytností uplatnění na zahraničních trzích a vzhledem k dosavadním zkušenostem a výrobní základně i duševnímu vlastnictví je nejvýhodnější orientace na spolupráci s Rosatomem,“ řekl Zdeněk Šíma, jednatel společnosti Rosatom Central Europe.